Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım Nasıl Alınır?


80
784 Paylaşım, 80 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ile birlikte devlet tarafından birçok destek paketi de açıklanmaya devam ediyor. Yapılan son kabine toplantısının ardından devletten gelen son destek paketi lokantada çalışanlara yönelik olarak açıklandı. Bu yazımızda Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son gerçekleştirilen kabine toplantısı ardından lokanta çalışanlarına müjdeli haber verdi. Corona virüs ile mücadele kapsamında getirilen tedbirlerden birisi de lokantaların sadece paket servise geçmesi oldu. Bu karar sonrası maddi olarak zor durumda kalan lokanta çalışanları için destek paketi açıklandı.LOKANTADA ÇALIŞANLARA YAPILAN 1500 TL YARDIM NEDİR?

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım, devlet tarafından Corona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında sadece paket servise geçmiş olan lokanta çalışanlarının maddi anlamda sıkıntı yaşamaması amacı ile devlet tarafından yapılan bir yardım ödemesidir.

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım ödemesi ile ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan geldi. Erdoğan, son kabine toplantısı sonrasında virüsle mücadelede daha sert önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizerek bu kapsamda maddi sıkıntı yaşayan lokanta çalışanlarına 1500 TL yardım ödemesi yapılacağını açıkladı.

LOKANTADA ÇALIŞANLARA YAPILAN 1500 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar önceki dönemde olduğu gibi başvurularını yine Ticaret Bakanlığı üzerinden gerçekleştirecekler. 1500 TL destek ödemesi almak isteyen lokanta çalışanları, başvurularını e – devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardımı alacak olan çalışanlar T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıkları e – devlet sistemi üzerinden Ticaret Bakanlığı sayfasına girerek 1500 TL devlet desteği ödemesini kolaylıkla alabilecekler.

LOKANTADA ÇALIŞANLARA YAPILAN 1500 TL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle belirlenen şartlara uygun olması gerekiyor.

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta prim desteğinden yararlanmıyor olmak
  • Lokantada, kafede ya da restoranda çalışıyor olmak

Bu şartlara uygun olan çalışanların e – devlet üzerinden yapacakları başvurunun ardından devlet tarafından 1500 TL tutarındaki destek ödemesinin verilmesi gerçekleştirilecek. Devlet tarafından verilen Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım ödemesi kapsamında daha önceden başvuruda bulunan vatandaşlara otomatik olarak ödeme yapılıp yapılmayacağı ise henüz netlik kazanmamış durumda.

LOKANTADA ÇALIŞANLARA YAPILAN 1500 TL YARDIM ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Lokantada Çalışanlara Yapılan 1500 TL Yardım ödemesi, başvuruda bulunan çalışanlar için Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilecek. Bu iki ay boyunca lokanta, kafe ve restoran çalışanlarının normalleşme ve izin süresi kapsamında sigorta desteğinden yararlanmaları da sağlanacak. Lokanta çalışanları, bu zorlu süreçte sadece paket servisi le çalışan lokanta, restoran ve kafede çalışma şansına sahip olmadıkları dönem boyunca devlet tarafından ödenecek 1500 TL aylık ile biraz nefes alması sağlanacak.

LOKANTALAR RAMAZAN AYI BOYUNCA NASIL ÇALIŞACAKLAR?

Normalleşme sürecinde kapasitesinin %50’ si oranında çalışma hakkı verilmiş olan lokantaların paket servise geçme kararının kabine toplantısı sonrasında açıklanmasının ardından tüm lokanta, kafe ve restoranlar sadece evlere servis şeklinde çalışmaya başladı.

Lokantalar ramazan ayı boyunca da alınan karar kapsamında sadece paket servis olarak hizmet vermeye devam edecek. Alınan bu karar 16 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak. Sadece evlere servis şeklinde çalışacak olan lokantaların çalışma saatleri ise şu şekilde;

  • Hafta içi: 07.00 – 19.00 arası gel – al ve paket servis, saat 19.00 ‘dan sahura kadar paket servis
  • Hafta sonu: sabah saat 10.00’ dan sahur vaktine kadar paket servis

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
111
Şaşkın
Başarısız Başarısız
73
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir