Limon Yağı Nedir, Limon Yağının Faydaları Nelerdir?


71
694 Paylaşım, 71 points

Limon yağı son yıllarda sıklıkla kullanılan yağlardan birisidir. Vücut için oldukça faydalı olan limon yağı hem sağlık hem de kozmetik alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda Limon Yağı Nedir, Limon Yağının Faydaları Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Limon yağı hem yemeklerde hem de sağlık alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Kozmetik sektörünün de son yıllarda favori yağlarından birisi olan limon yağı, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile sıklıkla tercih edilmektedir.LİMON YAĞI NEDİR?

Limon yağı, limonun kabuklarından elde edilen bir çeşit yağdır. C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu yağ, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Limon kabuklarının soğuk pres yöntemi ile sıkılmasıyla elde edilen limon yağı pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Faydaları saymakla bitmeyen Limon yağı cilt temizliğinden saç bakımına, nefes tıkanıklığından öksürüğe, tansiyon düzenlenmesinden burun kanamasının durdurulmasına kadar pek çok konuda fayda sağlamaktadır.

LİMON YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Limon yağı en faydalı yağlardan birisidir. Birçok konuda vücuda fayda sağlayan Limon yağı, sıklıkla kullanılmaktadır. Limon yağının faydaları şu şekilde sıralanır;

 • Saçların C vitamini ihtiyacını karşılar
 • Saçların yıpranmasını ve kırılmasını engeller
 • Vücudu toksinlerden arındırır
 • Cildi ferahlatır
 • Cildi parlatır
 • Cildi yumuşatır
 • Cilt temizliğinde kullanılır
 • Kanamayı durdurur
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Yiyeceklerin enerjiye dönüşmesini sağlar
 • Saç derisinde oluşan kepek ve egzama gibi sorunları ortadan kaldırır
 • Saçlara dolgunluk katar
 • Saç dökülmesini önler

LİMON YAĞI SAÇLARIN C VİTAMİNİ İHTİYACINI KARŞILAR

Limon yağı saçların C vitamini ihtiyacını karşılar. Saçların sağlıklı olması için mutlaka C vitaminine ihtiyacı vardır. Limon yağı içerisinde bulunan yoğun C vitamini, tüm saçların sağlıklı olmasını sağlarken yıpranma ve kırılma gibi sorunların ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır. Saç tellerini güçlendirme özelliğine sahip olan Limon yağı, saçların çok daha dayanıklı olmasını da sağlamaktadır.

LİMON YAĞI VÜCUDU TOKSİNLERDEN ARINDIRIR

Limon yağı vücudu toksinlerden arındırır. Arındırıcı özelliği ile dikkat çeken Limon yağı, cildin ferahlamasını sağlarken aynı zamanda var olan toksinlerin daha rahat atılmasına da yardımcı olmaktadır. Limon yağının toksinler üzerindeki etkisi ilk kullanımdan itibaren fark edilebilmektedir.

LİMON YAĞI CİLDİN TEMİZLİK İHTİYACINI KARŞILAR

Limon yağı cildin temizlik ihtiyacını karşılar. Dezenfektan özelliğe sahip olan Limon yağı, özellikle cilt temizleme ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Cilt temizliği için kullanılan ürünlerin içerisine birkaç damla limon yağı damlatarak derinlemesine temizlik yapmak mümkün olmaktadır. Limon yağı aynı zamanda cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

LİMON YAĞI CİLT ÜZERİNDEKİ KURULUĞU ALIR

Limon yağı cilt üzerindeki kuruluğu alır. Limon yağı ile kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde meydana gelen kuruluğu gidermek mümkündür. Özellikle kuru cilde sahip olan kişiler Limon yağı ile gliserini karıştırarak yatmadan önce kuruyan bölgelerine sürdüklerinde oldukça faydasını görmektedir. Düzenli olarak kullanımı halinde kuru cilt problemini çözmek ve daha yumuşak bir cilde sahip olmak mümkün olmaktadır.

LİMON YAĞI CİLDİ YATIŞTIRIR

Limon yağı cildi yatıştırır. Limon yağı içerisinde bulunan yatıştırıcı bileşenler sayesinde cildin kısa sürede rahatlamasını sağlamaktadır. Limon yağı kullanarak cildin gevşemesi ve ferahlaması çok daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

LİMON YAĞI AKAN KANIN DURMASINA YARDIMCI OLUR

Limon yağı akan kanın durmasına yardımcı olur. Kanı pıhtılaştırma özelliğine sahip olan Limon yağı, bu özelliği sayesinde kanamaların çok çabuk durmasını sağlamaktadır. Limon yağı yağını bir parça pamuk üzerine damlattıktan sonra kanayan bölgeye konduğunda kanamanın hızlı bir şekilde durduğunu görmek mümkündür.

LİMON YAĞI METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Limon yağı metabolizmayı hızlandırır. Vitamin ve mineraller yönünden zengin olan Limon yağı, sindirim sisteminin çok daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Limon yağının metabolizma hızlandırıcı özelliğinden yararlanmak için özellikle yemeklerde kullanmak akıllıca olacaktır.

LİMON YAĞI SAÇ DERİSİ PROBLEMLERİNİ ORTADAN KALDIRIR

Limon yağı saç derisi problemlerini ortadan kaldırır. Limon yağı özellikle saçlar için oldukça faydalıdır. Limon yağı ile sağlara masaj yapılması durumunda saç derisinde meydana gelmiş olan kepeklenme ve egzama gibi sorunları yok etmek oldukça kolay olmaktadır.

LİMON YAĞI SAÇLARA DOLGUNLUK VERİR

Limon yağı saçlara dolgunluk verir. Limon yağı uzun yıllardır saçlarını dolgunlaştırmak isteyen kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Saç tellerini yumuşatan ve güçlendiren Limon yağı, aynı zamanda saçların daha kolay şekil almasını da sağlamaktadır. Bu sayede çok daha dolgun saçlara sahip olmak mümkündür.

LİMON YAĞI SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER

Limon yağı saç dökülmesini önler. Limon yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde özellikle saçlarda meydana gelen dökülmeleri engellemektedir. Saçlara uygulandığı zaman oldukça etkili bir bakım sunan Limon yağı sayesinde saç telleri onarıldığı için meydana gelen dökülmeler de kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir