Lens Nasıl Kullanılır, Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?


72
704 Paylaşım, 72 points

Günümüzde birçok kişi göz bozukluğu ya da göz rengini değiştirmek amacıyla lens kullanıyor. Gözlük takmak istemeyen ya da kullanmakta zorlanan kişilere yönelik olarak oldukça kullanışlı olan lens, çok dikkatli olunması gereken konulardan birisi. Bu yazımızda Lens Nasıl Kullanılır, Lens Kullanmak Zararlı Mıdır sorularına cevap vereceğiz.

LENS NEDİR?

Lens, gözün korneasına yerleştirilerek kişideki görme bozukluğunu gözlük takmadan gidermeye yarayan bir göz aparatıdır. İnsanlar numaralı lens takarak gözlükten kurtulma şansına sahip olurken, göz rengini değiştirmek isteyen kişiler de renkli lens kullanarak daha faklı bir görüntüye sahip olabilirler.Lens kullanmak isteyenler eğer numaralı lens tercih ediyorlarsa mutlaka bir doktora gitmelidir. Gözlük numarası ile lens numarası asla aynı olmaz. Numaralı lens için gözde farklı ölçümler yapılarak uygun lens verilmektedir. Gözlük numarasına göre alınan lens kişi tarafından kullanılamaz ve rahatsızlık verir.

LENS NASIL TAKILIR?

Lens kullanmaya ilk başlanan zaman oldukça zorlanılması normaldir. Göze bir cisim koyma fikri birçok kişi için zor ve korkutucu gelebilir. Ancak kullanıma bağlı olarak zamanla lens takmak oldukça kolaylaşacaktır.

Lens nasıl takılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; lens takarken ilk dikkat edilmesi gereken lensi tırnakla değil parmak ucu ile tutmaktır. Kişi lensi parmak ucu ile tuttuktan sonra diğer elinin iki parmağı ile gözü alttan ve üstten açıp lensi takmalıdır.

LENS NASIL ÇIKARTILIR?

Lensi takmak kadar çıkarmak da zorlayıcı bir işlemdir. Lens takmayı öğrenen bir kullanıcı, kısa sürede lensi çıkarmayı da öğrenecektir. Lens nasıl çıkartılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; lens bulunan göz öncelikle elin iki parmağı ile alttan ve üstten açılmalıdır. Diğer el parmağını kullanarak lens gözün altına doğru çekilir. Ardından iki parmakla kavranan lens gözden çekilerek alınır.

 

LENS NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Lens kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şey, lens temizliğidir. Lens, göze takıldığı için çok özen gösterilmesi gereken bir aparattır. Lensin temiz kullanılmaması, gözlerin mikrop kapmasına hatta daha büyük göz sorunlarına bile neden olabilir.

Lens temizliği öncesinde lensi takarken ve çıkartırken el temizliğine özen göstermek gerekir. Lens takmadan ve çıkarmadan önce mutlaka eller sabunlanmalıdır. Parmak yardımı ile çıkartılan lensler öncelikle avuç içine alınarak bir miktar solüsyon ile iyice temizlenmelidir. Bu aşamada yumuşak hareketler yaparak lense zarar vermemek önemlidir.

Avuç içinde lens temizlendikten sonra lens kutusuna solüsyon doldurulmalı ve ardından temizlenen lensler solüsyonun içerisine bırakılmalıdır. Lens kutularına ve lense su değdirmemek ve kutuyu mümkünse ayda bir değişmek önemlidir.

LENS KULLANMAK ZARARLI MIDIR?

Birçok kişi lensin zararlı olduğu düşüncesi ile kullanmaktan kaçınır. Lens kullanımı zararlı mı sorusuna dikkatli kullanıldığı sürece hayır şeklinde cevap verilebilir. Lens, dikkatli kullanılması gereken bir aparattır. Temiz ve dikkatli kullanıldığı sürece herhangi bir zararı yoktur.

Temiz kullanılmayan lens gözde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminde zayıflık olanların ve alerjik bünyeye sahip olanların lens kullanımından kaçınması doğru olacaktır.

LENSİN ÇIKARTILMASI GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?

Lensin çıkartılması gereken bazı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlarda mutlaka zaman geçirmeden lensleri çıkarmak gerekir. Lensin çıkartılması gereken durumlar şu şekildedir;

  • Eğer gözünüzde yanma oluyorsa
  • Gözde kaşıntı varsa
  • Gözde bir şey varmış gibi hissediyorsanız
  • Gözünüz aşırı sulanıyorsa
  • Görmede zorluk yaşıyor veya bulanıklık hissediyorsanız
  • Göz akıntısı veya kızarıklık varsa
  • Gözde batma hissi varsa

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir