Laptop Almadan Önce Bunlara Dikkat Edin!


55
534 Paylaşım, 55 points

Günümüzde bilgisayarsız ev neredeyse kalmadı. Masaüstü bilgisayar kullanımı çok gibi görünse de kolay ve pratik kullanımı nedeniyle Laptop tercih edilmesi de gittikçe artıyor. Laptop almaya karar veren kişilerin aklında ise nasıl bir tercih yapmaları gerektiği ile ilgili soru işaretleri yer alıyor. Bu yazımızda Laptop Almadan Önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Laptop almayı düşünen ancak bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeyen kişiler, bu konu hakkında bilgi alabilecekleri yolları ararlar. Bu yolların başında internet siteleri gelir. Laptop alacak birçok kişi internet üzerinden nasıl bir Laptop alması gerektiğini araştırır.LAPTOP ALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Laptop almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylara dikkat edilmesi durumunda çok daha iyi ve özellikli bir Laptop almak mümkün olacaktır. Laptop almadan önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • İhtiyaçları belirlemek
 • Bütçe belirlemek
 • Marka seçmek
 • Teknik özelliklerini belirlemek
 • Fiyat – performans karşılaştırması yapmak

LAPTOP ALMADAN ÖNCE İHTİYAÇLARI BELİRLEMEK

Laptop almadan önce ilk belirlenmesi gereken detay ihtiyaçlardır. Laptop alacak kişi basit bir kullanım için mi alacak, iş için mi alacak yoksa oyuna yönelik mi alacak bunu belirlemelidir.

 • Basit kullanım için laptop alma: basit kullanım için alınacak Laptop ta sadece ofis programları ve internet kullanılmaktadır. Bu nedenle ucuz ve basit özelliklere sahip modeller tercih edilebilir.
 • İş kullanımı için laptop alma: iş için Laptop almak isteyenlerin biraz daha profesyonel modellere yönelmesi gerekir. Grafik çizimleri için kullanılacak laptoplarda grafik yazılımlarının mutlaka bulunması gerekir. Bu tür programların çalışması için daha güçlü ve pahalı modelleri seçmek doğru olacaktır. Özellikle işlemcisi güçlü modeller tercih edilmelidir.
 • Oyun için laptop alma: oyun ve eğlence amacı ile laptop alacaklar güçlü bir işlemci ve paylaşımsız RAM bulunan modelleri tercih etmelidir. Oyun için kullanılacak laptopta ekran kartının da yüksek olması gerekir.

LAPTOP ALMADAN ÖNCE BÜTÇE BELİRLEMEK

Laptop almadan önce bütçe belirlemek akıllıca olacaktır. günümüzde hemen her bütçeye uygun laptop modelleri yer almaktadır. 750 TL – 7000 TL arası laptop modeli bulmak mümkündür. Burada önemli olan ayrıntı alınacak laptopun bütçeye uygun olmasıdır. Performansı iyi modellerden tercih edilecekse 1500 – 4500 TL aralığında fiyata sahip olanlar alınmalıdır. Performans olarak birbirine yakın modellerde ise düşük fiyatlı olan mutlaka tercih edilmelidir.

Laptop almadan önce bütçe belirlenmesinin yanı sıra kampanyalar ve indirimler de takip edilmelidir. Aynı model bilgisayar farklı mağazalarda farklı fiyatlara satın alınabilir. Bu nedenle model belirledikten sonra fiyat araştırması yapmak doğru olacaktır.

LAPTOP ALMADAN ÖNCE MARKA SEÇMEK

Laptop almadan önce marka seçmek önemli ayrıntılardan birisidir. Laptop bilgisayarlarda kullanılan donanım unsurları markadan markaya değişiklik gösterir. Her donanım parçasının kullandığı tamamlayıcı markalar bulunmaktadır. Markanın doğru seçilmesi, genel çalışma performansını etkileyecek ve dayanıklılığını artıracaktır.

Laptoplar kurulumu nedeniyle tüm parçaları hazır halde piyasaya çıkartılırlar. Masaüstü bilgisayarlardaki gibi parça toplamak mümkün olmaz. O nedenle kaliteli markalardan oluşan modelleri tercih etmek gerekir.

LAPTOP ALMADAN ÖNCE TEKNİK ÖZELLİKLERİNİ BELİRLEMEK

Laptop almadan önce teknik özelliklerini belirlemek gerekir. Teknik özellikler, laptop için en gerekli ayrıntılardan birisidir. Bir laptopta çok sayıda teknik özellik yer alır. Laptop teknik özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • İşlemci: laptoplarda kullanılabilecek iki tür işlemci bulunur. Bunlar Intel ve AMD işlemci markalarıdır. Intel markası AMD işlemcilere göre daha sağlam ve daha az sorunludur. Bu nedenle daha fazla tercih edilir.
 • Ekran kartı: Grafik üzerinde çalışanlar ve oyun için laptop alanlar için ekran kartı çok önemlidir. Laptopta olmazsa olmaz teknik özelliklerden birisi ekran kartıdır. Bu nedenle laptop fiyatı üzerinde de oldukça etkilidir. Laptop için ATI ya da NVIDIA marka ekran kartlarından birisi alınabilir.
 • RAM (bellek): RAM, bilgisayar açıkken çalışan tüm programların verilerini sağlama görevini üstlenir. En az 4 GB RAM olan laptoplar kullanışlı olacaktır. Ancak grafik çizim ve oyun için 8 GB RAM ve üstü daha doğru seçim olacaktır.

 • Harddisk: bilgisayarın temek veri depolama birimidir. Tüm bilgiler harddisk te saklanır. Bu nedenle en az 500 MB kapasiteli laptoplara sahip olmak gerekir. kişinin bütçesi elveriyorsa 1 TB üzerinde kapasiteli harddisklerden seçmek akıllıca olacaktır.
 • Ekran: ekran seçimi tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Ekranlar genel olarak LED ve HD kalitede hazırlanmaktadır. Dokunmatik ekranların fiyatı ise biraz daha yüksek olmaktadır.
 • Tasarım ve Klavye: teknik özellikleri aynı ola laptoplarda ayırıcı özellik olarak klavyesine ve tasarımına bakılabilir. Bu durumda sadece kişinin zevkine kalmış bir durumdur.
 • İşletim sistemi: işletim sistemi laptop seçiminde en önemli ayrıntılardan birisidir. Genel olarak Windows işletim sistemli modeller tercih edilir. Free – dos ya da Linux işletim sistemli modeller de çok satılan modeller arasındadır.

LAPTOP ALMADAN ÖNCE FİYAT – PERFORMANS KARŞILAŞTIRMASI

Laptop almadan önce fiyat – performans karşılaştırması yapmak akıllıca yolardan birisidir. Özellikle internet siteleri üzerinden fiyat – performans karşılaştırması yapmak doğru olur. Karşılaştırma yaptıktan sonra en uygun fiyata sahip olan modeller tercih edilebilir. Laptop almadan önce yorumlara da bakmak doğru tercih yapmak için akıllıca yöntemlerden birisidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir