Kuru Saçlarla Mücadele Etmenin 9 Kolay Yolu


59
574 Paylaşım, 59 points

Kadınların saçları ile ilgili yaşadıkları en büyük korkulardan birisi şüphesiz kuru ve yıpranmış saçlara sahip olmaktır. Kuru saçlarla mücadele etmek için bazı yöntemleri uygulamak gerekmektedir. Bu yazımızda Kuru Saçlarla Mücadele Etmenin 9 Kolay Yolu hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlıklı saçlara sahip olmak hemen her kadının hayalleri arasında yer almaktadır. Ancak ne yazık ki her kadın sağlıklı saçlara sahip olamaz. Özellikle kuru saç problemi kadınların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisidir.KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMENİN 9 KOLAY YOLU NELERDİR?

Kuru saçlara sahip olan kadınlar, bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirler. Yapmaları gereken belli kurallara dikkat etmektir. Böylece kısa sürede çok daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün hale gelecektir.

Kuru Saçlarla Mücadele Etmenin 9 Kolay Yolu şu şekilde sıralanır;

 • Saçları sık sık yıkamamak
 • Şampuanı daha az kullanmak
 • Saç şekillendirici cihazlardan uzak durmak
 • Saç boyalarına dikkat etmek
 • Saç maskesi yapmak
 • Beslenmeye dikkat etmek
 • Saç kremi yerine Hindistan cevizi yağı kullanmak
 • Saçları bal kullanarak onarmak
 • Avokado maskesi yapmak

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇLARI SIK SIK YIKAMAMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saçları sık sık yıkamamak gerekir. Kadınlar saçlarının her zaman temiz ve bakımlı olması için sık sık saçlarını yıkamaktadır. Bu durum saçlara aksi şekilde zarar vermektedir. Saçların sık yıkanması, kısa sürede kurumasına neden olur. Sık yıkanan saçların doğal yağ dengesi bozulduğu için yıpranmaları çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle saçları 2 – 3 günde bir yıkamaya özen göstermek akıllıca olacaktır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN ŞAMPUANI DAHA AZ KULLANMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için şampuanı daha az kullanmak gerekir. Saçların derinlemesine temizlenmesi ve mis gibi kokması için banyoda şampuanlar sıklıkla kullanılır. Ancak şampuan kullanırken ölçüyü kaçırmamak çok önemlidir. Fazla şampuan kullanımı, saçın kurumasına ve canlılığını yitirmesine neden olmaktadır. Şampuan kullanımının yanı sıra saçın doğal yollarla kurumasına da özen göstermek gerekir. Saç kurutma makineleri, saçın doğal nemini yok edeceği için kurumasına neden olmaktadır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİ CİHAZLARDAN UZAK DURMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saç şekillendirici cihazlardan uzak durmak gerekmektedir. Saçların dümdüz ya da dalgalı görünmesi için kadınlar sıklıkla saç şekillendirici cihazlardan yardım alırlar. Ancak saç şekillendirici cihazların çok sık kullanılması, saçların bir süre sonra yapısının bozulmasına, zarar görmesine ve kurumasına neden olmaktadır. Saç şekillendirici cihaz kullanmadan kuramayan kadınların ise mümkün olduğunca buharlı ve saça az zarar veren modellerden tercih etmesi doğru olacaktır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇ BOYALARINA DİKKAT ETMEK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saç boyalarına dikkat etmek gerekir. Kadınlar saçlarının rengini sıklıkla değiştirirler. Bu aşamada saç boyaları, ağartıcılar, kimyasal düzleştiriciler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tür ürünler saçın kurumasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle saça zarar vermeden rengini değiştirmek için doğal saç boyalarını tercih etmek akıllıca olacaktır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇ MASKESİ YAPMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saç maskesi yapmak gerekir. Saç maskeleri kurumuş saçların eski nemini kazanmasını sağlamakta ve parlaklık vermektedir. Özellikle evde hazırlanacak olan doğal maskeler kuru saçların kısa sürede düzelmesini sağlar. Evde hazırlanabilecek etkili bir saç maskesi şu şekildedir;

Malzemeler:

 • Bir adet yumurta
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir yemek kaşığı aloe vera jel
 • İki yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:

 • Yumurta çatalla ezilir
 • Tüm malzemeler eklenerek karıştırılır
 • Saçlar ıslatıldıktan sonra hazırlanan maske saça uygulanır
 • 5 dakika beklenir
 • Süre dolunca saç durulanır

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN BESLENMEYE DİKKAT ETMEK

Kuru saçlarla mücadele etmek için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenme doğrucan saçların sağlığı ile ilgilidir. Vitamin eksikliği gibi durumlarda ilk etkilenen yer saçlar olmaktadır. Saçların kurumaması ve sağlıklı pırıl pırıl olması için sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Yağsız et, fasulye, süt, omega 3 yönünden zengin balıklar, keten tohumu ve ceviz tüketmek saçların sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇ KREMİ YERİNE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saç kremi yerine Hindistan cevizi yağı kullanmak gerekir. Hindistan cevizi yağı, saçların ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Saçların kuru görünmeye başladığı zaman Hindistan cevizi yağı uygulamak sağlığına tekrar kavuşmasını ve canlanmasını sağlamaktadır. Saç kremi yenine Hindistan cevizi yağı kullanmak, saçların kurumasını engelleyecektir.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN SAÇLARI BAL KULLANARAK ONARMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için saçları bal kullanarak onarmak gerekir. Bal zarar görmüş ve kurumuş saçların onarılmasını sağlamaktadır. Bal sayesinde saçların parlaklığını ve ipeksi dokusunu kazanmak çok kolay olmaktadır. Bal sayesinde saçlar kısa sürede sağlıklı bir hal alacaktır.

KURU SAÇLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN AVOKADO MASKESİ UYGULAMAK

Kuru saçlarla mücadele etmek için avokado maskesi uygulamak gerekir. Avokado maskesi, kuru saçların beslenmesi ve eski sağlığını kazanması için kullanılabilir. Avokado, vitamin, mineral ve omega 3 yağ asitleri yönünden zengindir. Evde hazırlanacak avokado maskesi sayesinde saçlar kısa sürede eski sağlığına ve parlaklığına kavuşacaktır.

Avokado maskesi malzemeleri:

 • Bir adet avokado
 • Zeytinyağı

Avokado maskesi yapılışı:

 • Avokado bir kaşık yardımı ile iyice ezilir. Kolay ezilmesi için olgun avokado seçilmelidir.
 • Ezilen avokadonun içerisine zeytinyağı eklenir ve karıştırılır
 • Yumuşak bir kıvam alan avokado masajla saçlara iyice yedirilir
 • Maske uygulanan saç 15 – 20 dakika bekletilir
 • Süre solunca saçlar durulanır


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir