Kürtaj Günah mıdır, Bebek Aldırmanın Günahı Nedir?


69
706 Paylaşım, 69 points

Kadınlar farklı nedenlerden dolayı bazen kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirler. Ancak bu durum birçok kadın için rahatsızlık verici bir durumdur. Kürtaj işleminin günah olup olmadığı sorusu, birçok kişinin kafasında soru işaretine neden olmaktadır. Bu yazımızda aklınızdaki bu sorunun cevabını vermek için kürtajın günah olup olmadığını açıklamaya çalışacağız.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, insan vücudunun bir organı içerisinde bulunan ve zararlı olarak görülen dokunun kazınarak alınması işlemidir. Bu işlem günümüzde en fazla çocuk aldırma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kürtaj işlemi sırasında kadınların rahim içlerindeki her şey temizlenmektedir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtajın yapılması zorunlu olan durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlar genel olarak hekimin uyarıları sonucunda gerçekleştirilir. Rahim içinde istenmeyen şekilde gelişen ve sağlıksız gebeliklerde kürtaj yaptırmak en doğru seçenektir. Ancak kürtaj yaptırmak için de belirlenmiş bir süre bulunmaktadır. Gebeliklerin 10. Haftasını geçirmeyecek şekilde kürtaj yapılmasına izin verilmektedir.Kürtaj Günah mıdır?

Kürtaj hakkında yıllardır süren bir soru işareti bulunmaktadır. Özellikle kadınlar, yaptırdıkları bu operasyon nedeni ile günaha girip girmediklerini merak etmektedir. Bu konu hakkında en detaylı ve doğru bilgi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilmiştir.

Diyanet İşleri, ailelerin bakıp yetiştirebileceği kadar çocuk sayısına sahip olmalarının önemli olduğunun altını çizmekle birlikte, gereğinden fazla çocuk sahibi olmamak için ailelerin bazı önlemler alabileceğini dile getirmiştir. Bu yöntemlerden kasıt, karı – kocanın hamilelik durumuna izin vermemek adına farklı yöntemlerden birisini kullanarak korunmasıdır. Dinimiz, kadın ya da erkeğin hamile kalınmaması için korunmasına olumlu yönde bakmaktadır.

Ancak Diyanet İşleri, kürtaj yaptırmanın haram olduğunu açıklamıştır. Dinimize göre, anne karnında oluşmaya başladıktan sonra yavaş yavaş şekillenmektedir. Bu şekillenme sırasında bebeğe can verilmeden önce yapılması zorunlu kürtaj işlemlerinin bir günahı bulunmamaktadır. Ancak zorunluluk dışında tamamen ailenin çocuk istememesinden kaynaklı kürtaj işlemlerinde ya da bebeğin özellikle düşürülmeye çalışılmasında günaha girilmektedir.

Bebeğin Yaşam Hakkı Elinden Alınmamalıdır!!!

Anne karnına düşen bir bebeğin de yaşam hakkı olduğunun altını çizen Diyanet İşleri, bu hakkın elinden alınmasının günah olduğunu ve kimsenin başkasının yaşam hakkını elinden alma hakkına sahip olmadığı da belirtilmiştir.

Zorunlu Durumlarda Kürtaj Günah mıdır?

Ailelerin sadece istememeleri nedeniyle kürtaja başvurmalarının yanı sıra bir de zorunlu kürtaj durumları da bulunmaktadır. Bu durumda anne karnındaki bebeğin gelişiminde büyük sıkıntılar olması, bebeğin annenin yaşamını tehdit etmesi ya da emen başka bir çocuk var ise bu çocuğun hayatının tehlikeye girmesi durumlarında kürtaj yaptırmak günah sayılmamaktadır.

Bebek Aldırmanın Günahı Nedir?

Dinimize göre zorunluluk halleri dışında bebek aldırmak en büyük günahlardan birisidir. Cinayetle bir tutulacak kadar büyük olan bu günah için bol bol tövbe ve istiğfar edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kürtaj yolu ile alınan bebek için GURRE verilmesi gerekmektedir.

Gurre Nedir?

Gurre, herhangi bir zorunluluk olmadan kürtaj ile bebek aldırmanın sonucunda ödenmesi gereken tazminat olarak bilinmektedir. Gurre’nin bir yıl içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Hanefi mezhebine göre Gurre miktarı 200 gram altın (1400 gram gümüş para) olarak belirlenmiştir. Bu ödemenin bir yıl içerisinde yapılması, mümkün olmayan durumlarda bir yılı geçmişse bir defada ödenmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
706 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
86
Şaşkın
Başarısız Başarısız
40
Başarısız
Komik Komik
26
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
78
Helal Olsun!
lol lol
114
lol
Aşk Aşk
101
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
94
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
38
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir