Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


62
596 Paylaşım, 62 points

Kurban bayramının yaklaşmasıyla kurban pazarlarında hareketlilik başladı. Dini inançları nedeniyle kurban kesecek olan vatandaşlar, kurbanlık alabilmek için pazarlara akın etmeye başladı. Kurbanlık alacak olanların en büyük sıkıntısı ise en iyi kurbanı seçebilmek. Bu yazımızda kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurban seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Uzmanlar bu konuda birçok açıklamada bulunmuştur. Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılı olarak ele alalım…

  • Salya Akıtan Hayvan Hastalıklıdır

Kurbanlık olarak satılan hayvanda dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ağzından ya da burnundan salya akıtıp akıtmadığıdır. Salya akıtan kurbanlık bir hayvanın hastalıklı olma ihtimali vardır. Bu nedenle salya akıtan hayvanlardan uzak durmak en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte solgun ve durgun duran hayvanlarda da hastalık olma ihtimali yüksektir.  • Hayvanın Beslenme Şekli Önemlidir

Satın alınacak olan kurbanın beslenme şekli, kalitesini de etkilemektedir. Arpa, yonca ve karaburçak gibi besinlerle beslenen kurbanlar çok daha sağlıklı olmaktadır.

  • Büyükbaş Hayvanlarda Yaş Önemli

Büyükbaş hayvan alımlarında yaşına dikkat etmek oldukça önemlidir. Büyük baş hayvanların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir. Hayvanın yaşı, dişlerine bakarak anlaşılabilmektedir. Küçükbaş hayvanlarda ise erkek kuzuların en az 6 aylık olması gerekmektedir. 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlık kurbanlık olarak kabul edilmektedir.

  • Hayvanda Uzuv Eksikliği Olmamalı

Kurbanlık alırken bakılması gereken ilk detay, hayvanın uzuvlarının tam olmasıdır. Bunun belirlenmesi için detaylı bir inceleme yapmak gerekmektedir. Hayvanın bacağında sakatlık olup olmadığı, boynuzları, kulakları ve gözlerinden akıntı gelip gelmediği, tüy yapısı mutlaka incelenmelidir. Kurbanlık hayvanların kuyruğunda, memesinde ya da kulağında kopukluk olmamalıdır.

  • Kurbanlık Belgesi Kontrol Edilmelidir

Kurbanlık hayvanların hepsinin kendisine özel bir kimliği bulunmaktadır. Kurbanlık belgesi üzerinde kurbanlık hayvanın cinsiyeti, cinsi ve ırkı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Kurbanlık alırken, hayvana ait bu belgenin olup olmadığına bakmak ve belgelerin incelenmesi gerekmektedir.

  • Boyalı Kurbanlıkla Tercih Edilmemelidir

Kurban pazarlarında birçok kurbanlık hayvanın tüylerinin boyandığı görülecektir. Boyalı olan kurbanlar mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Boya sürülmüş olan kurbanlıklar kimyasal maddeye maruz kalacakları için önerilmemektedir.

  • Kilolu ve Tüyleri Parlak Olanlar Alınmalıdır

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri hayvanın yeterli kiloda olması ve tüylerinin parlaklığıdır. Sağlıklı ve doğru şekilde beslenen kurbanlıklar oldukça kilolu olacaktır. Bu hayvanların tüylerinin parlak olması da sağlıklı olduklarının bir göstergesidir.

  • Küçükbaş Hayvanın Besili Olduğu Belinden Anlaşılır

Küçükbaş kurbanlık alırken besili olup olmadığını anlamak için belini iki elle tutmak gerekmektedir. Besili hayvanlarda eller ile yapılan kavrama işleminde belin tutulamaması gerekmektedir. Bunun karşısında hayvanın tüyleri arasında belinin ve kemiklerinin hissediliyor olması, zayıf olduğu anlamına gelmektedir.

  • Arkadan Bakınca Hayvan Küp Şeklinde Görünmelidir

İyi bir kurbanlık, arkadan bakıldığı zaman üçgen şeklinde değil küp şeklinde görünmelidir. Üçgen ya da kare şeklindeki hayvanlar genel olarak zayıf ve sağlıksız olarak nitelendirilmektedir. Küp şeklinde görülen hayvanların daha besili olduğu söylenebilir.

  • Hayvanların Gebe Olup Olmadığına Bakılmalıdır

Kurbanlık hayvan alırken gebe olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Gebe hayvanlar kurban edilemez. Kurban alırken kandırılmamak için güvenilir ve bilindik bir satıcıdan alışveriş yapmak akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
596 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
86
Helal Olsun!
lol lol
122
lol
Aşk Aşk
112
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
85
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir