Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?


70
675 Paylaşım, 70 points

Corona virüs ülkemizde hala etkili olmaya devam ediyor. Bu zorlu süreçte gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağı, vakaların daha düşük seyirde ilerlemesini sağladı. Ramazan Bayramı’nda yapılan sokağa çıkma yasağının ardından bu ay sonunda kutlanacak Kurban Bayramı’nda da aynı soru sorulmaya başladı. Bu yazımızda Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı sorusuna cevap vereceğiz.

Mart ayında ülkemizde görülen ilk Corona virüs vakasının ardından aylardır bu virüsle gerçekleştirilen mücadele devam ediyor. Bu süreçte gerçekleştirilen yasaklar, virüsün yayılma hızının biraz olsun kesilmesini sağladı. Bu yasaklardan birisi de geçtiğimiz aylarda kutlanan Ramazan Bayramı’nda oldu.KURBAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Ramazan Bayramı’nda insanların bir araya gelmesini ve sosyal mesafe kurallarını ihlal etmesini engellemek amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Bu ay sonunda kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesinde gözler yine Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek açıklamaya çevrildi.

Vatandaşların en merak ettiği konulardan birisi, Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı sorusu oldu. Son dönemde kısıtlamaların büyük oranda ortadan kalkması ve normalleşme sürecine girilmesinin ardından tek sokağa çıkma yasağı LGS ve YKS sınavlarının olduğu günlerde uygulanmıştı. Bunun ardından aynı şekilde Kurban Bayramı’nda da bir yasaklama olup olmayacağı merak konusu oldu.

SAĞLIK BAKANLIĞI KURBAN BAYRAMI AÇIKLAMASI YAPTI MI?

Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulu üyelerinin gerçekleştirdiği toplantılarda ne tür karar ve kısıtlamaların alınması gerektiği belirleniyor. Temmuz ayı sonunda tüm Türkiye’ de kutlanacak olan Kurban Bayramı ile ilgili bir karar alınıp alınmadığı ile ilgili olarak gözler Sağlık Bakanlığı’n a çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ ya yöneltilen sorulardan birisi de Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı sorusu oldu. Bakan Koca bu soru karşısında; “Zannediyorum 1 aydan fazla bir zaman dilimi var. Önümüzdeki haftalardaki vakaların seyri, salgının seyri bu anlamda belirleyici olacak. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmediği için net bir şey söylemem doğru olmaz. Kurban Bayramı’nda kısıtlılık olabileceğini şimdiden söylemem zor ama kısıtlılığın Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağı kanaatindeyim. Bilim Kurulu’nun gündemine gelir. Kararı verecek olan Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki iradesi.” Şeklinde cevap verdi.

Açıklama kapsamında Kurban Bayramı’nda bir kısıtlama olup olmayacağı konusu henüz netleşmiş bir durum değil. Bayrama az bir süre kala güncel Corona virüs tablosu göz önünde bulundurularak yapılacak toplantı kapsamında bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı sorusuna cevap verilecek.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANACAK?

Kurban bayramı ne zaman kutlanacak sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; 2020 yılı Kurban Bayramı 31 Temmuz tarihi itibariyle başlayacak. 4 gün sürecek olan kurban bayramı tarihleri şu şekilde sıralanıyor;

  • Kurban Bayramı Arife Günü: 30 Temmuz 2020 Perşembe
  • Kurban Bayramı 1. Günü: 31 Temmuz 2020 Cuma
  • Kurban Bayramı 2. Günü: 1 Ağustos 2020 Cumartesi
  • Kurban Bayramı 3. Günü: 2 Ağustos 2020 Pazar
  • Kurban Bayramı 4. Günü: 3 Ağustos 2020 Pazartesi

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
675 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir