Kunut Duaları Okunuşu, Meali, Türkçe, Arapça Yazılışı ve Faziletleri


91
894 Paylaşım, 91 points

30Kunut duaları, yatsı namazının ardından kılınan vitir namazının 3. Rekatında okunan bir duadır. İki tane Kunut duası vardır. Kunut duaları ayet değildir. Hz. Muhammed’in ümmetine yol gösterici olarak bilinir. Bu yazımızda Kunut dualarının okunuşu, Kunut dualarının meali, Kunut dualarının Türkçe ve Arapça yazılışı, Kunut dualarının faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

KUNUT DUALARI NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Miraç’ta bir rekat namaz kılmıştır. Namazın ardında bir rekatta kendisi ekleyerek iki rekata çıkarmıştır. Ardından Allah peygamber efendimize bir rekat daha eklemesini söylemiştir ve namazı üç rekata çıkarmıştır. Peygamber efendimiz üçüncü rekatı kıldığı sırada kendisine ilahi bir rahmet ve nur inmiştir. Nurlar içinde kalan Hz. Muhammed(SAV) in o anda elleri çözülmüş ve kendinden geçmiş bir hale gelmiştir. Böylelikle Vitir namazı oluşmuştur. Peygamber efendimiz kendisine geldikten sonra tekbir getirerek Kunut dualarını okumuş ve cehennem ile cehennem ehlinden Allah’a sığınmıştır.KUNUT DUALARI OKUNUŞU NASILDIR?

Kunut dualarının okunuşu şu şekildedir,

Kunut duası 1 okunuşu;

Allahümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdîk ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra külleh neşkürukeve lâ nekfüruk ve nahleu ve netrukü men yefcüruk.

Kunut duası 1 Türkçe anlamı şu şekildedir;

Allah’ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz.  Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.

 

Kunut duası 2 okunuşu;

Allahümme iyyâke na’büdü ve leke nüsallî ve nescüd ve ileyke nes’â ve nehfid nercû rahmeteke ve nahşâ azâbek inne azâbeke bilküffâri mülhık.

Kunut duası 2 Türkçe okunuşu şu şekildedir;

Allah’ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

KUNUT DUALARININ FAZİLETLERİ NEDİR?

Kunut duası, ayet olarak görülmez. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ümmetine indirilmiş ve tavsiye edilmiş bir duadır. Bu dua, vitir namazlarında mutlaka tekbirden sonra okunmalıdır.

Kunut dualarının faziletleri şu şekilde sıralanır;

  • Kunut dualarının okunduğu vitir namazı, en kıymetli dünya malından daha hayırlıdır.
  • Kunut duaları, cehennemden ve cehennem ehlinden korur.
  • Vitir namazının son rekatında tekbirden sonra mutlaka okunmalıdır.
  • Vitir namazında Kunut dualarını okumak sünnettir.
  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Kunut dualarının okunmasının kırmızı tüylü develerden daha hayırlı olduğunu söylemiştir. Kırmızı tüylü develer, eski dönemlerde en kıymetli dünya malı olarak bilinir.
  • Kunut duaları, Peygamber efendimizin tatbik ettiği şekilde okunmalıdır. Müslümanları, vitir namazını kılarken Hz. Muhammed (SAV)’in yaptığı gibi onu taklit ederek namazlarını kılmalıdır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
894 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir