Kuaför Nasıl Açılır, Kuaförler Ne Kadar Para Kazanır?


74
725 Paylaşım, 74 points

İnsanların bakımlı görünmesinin en kolay yolu bakımlı saçlara sahip olmaktır. Bakımlı saçlara sahip olmak için kadın – erkek herkes kuaförlerin yolunu tutarlar. Bu nedenle de kuaförler insan hayatında oldukça önemli ve yeri doldurulamaz bir yere sahiptir. Oldukça hareketli ve yoğun bir sektör olan kuaförlük mesleğini yapmak isteyen ancak işe nasıl başlayacağını bilemeyen kişiler olabilir. Bu yazımızda kuaför nasıl açılır ve kuaförler ne kadar para kazanır gibi soruların cevabını vereceğiz.Kuaför Nasıl Açılır?

Bir kişinin kuaför salonu açabilmesi için mutlaka ustalık belgesine sahip olması gerekmektedir. Ustalık belgesi bulunmayan kişinin kuaför olması mümkün değildir. Bu nedenle işe öncelikle kalfalık belgesi almakla başlamak gerekir. Günümüzde kuaför olmak isteyenler için halk eğitim merkezlerinde özel kurslar verilmektedir. Bu kurslara kayıt yaptıranlar görecekleri eğitimin ardından sertifika alma hakkını kazanırlar. Halk eğitim merkezlerinden sertifika alabilmek için kurs sonunda düzenlenecek olan sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

Herhangi bir sertifika sahibi olmadığı halde kuaför açmak isteyen kişiler ise işyeri açma belgesi sahibi olmak zorundadır. Bu belge sayesinde bir kuaför salonu açan kişi, işyerinde mutlaka kalfa ya da ustalık sertifikası olan elemanlar çalıştırmak zorundadır. Bu durumda kişi sadece işletme sahibi olarak görünecektir.


Kuaför Açmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir kuaför salonu açabilmek için belirlenmiş bazı şartlara uygun olmak gerekir. Şartlara uygun olanlar istediği zaman kuaför açabilirken, şartlara uygun olmayanların eksiklerini gidermesi gerekir. Kuaför açmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Ustalık belgesine sahip olmak
  • İşyeri açma belgesine sahip olmak
  • En az 75m2 kapalı alana sahip bir iş yeri bulmak
  • Kuaför salonunda bedensel engellilerin de kullanabileceği şekilde bir tuvalete sahip olmak
  • İş yerinde kullanılacak aletlerin dezenfeksiyonunu sağlayabilecek ışıklı cihazlara sahip olmak
  • İş yerinin detaylı yerleşim krokisine sahip olmak
Kuaför Açmanın Maliyeti Nedir?

Kuaför salonu açmak şartlara uymak kadar zorlu bir iştir. Kuaför salonlarında kullanılacak çok sayıda malzeme bulunmaktadır. Kişinin salon kirası, fön makineleri, bakım ürünleri, çalıştırılacak elemanlar ve daha birçok gider için paraya sahip olması gerekmektedir. Bir kuaför açmak için kişi ortalama 20 bin – 50 bin TL arasında bir bütçeye sahip olmalıdır. Bu bütçe, kuaförün açılacağı semte, salonun iç dekoruna, kullanılan malzemelerin kalitesine ve çalıştırılacak personel sayısına göre değişiklik gösterecektir.
Kuaförler Ne Kadar Para Kazanır?

Kuaförlük, her zaman ilgi gören meslekler arasında yer almaktadır. İhtiyacın hiç bitmediği bu sektörde yer almak, kişiye oldukça iyi para kazandıracaktır. Kuaför salonlarında bulunduğu semte göre belirlenmiş fiyat listeleri yer alır. Kuaförler, bu listelere uyum sağlamak zorundadır. Bununla birlikte kuaför salonunun sahip olduğu özellikler arttıkça, fiyat listesini yükseltmesi de söz konusudur.

Kuaför salonunda yapılan her işlem için ayrı ücret alınmaktadır. Saç üzerinde yapılabilecek olan işlemlerle birlikte kişisel bakım işlemleri de göz önünde bulundurulduğu zaman kazanç oldukça yükselmektedir. Güncel olarak bakıldığı zaman elde edilen aylık kazançlar ortalama olarak şu şekilde söylenebilir;

  • İşe yeni başlayanlar için: 1800 – 2750 TL + Prim
  • 1 – 5 yıl arası tecrübesi olanlar: 2750 – 4500 TL + Prim
  • 5 yıldan daha fazla tecrübesi bulunanlar: 4500+ TL + Prim

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
725 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
66
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
14
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
63
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
87
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
63
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir