Kronik Yorgunluk Nedir Nasıl Tedavi Edilir?


58
564 Paylaşım, 58 points

Kronik yorgunluk, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz sağlık sorunlarından birisi. İnsanlar yoğun iş temposu, stresli yaşam ve psikolojik durumları göz önünde bulundurduğunda kronik yorgunluk kaçınılmaz bir son olacaktır. Bu yazımızda Kronik Yorgunluk Nedir Nasıl Tedavi Edilir sorusuna cevap vereceğiz.

Hayat şartlarının her geçen gün daha zorlaşması, insanların bu zorluklarla mücadele etmekte zorlanması kronik yorgunluk durumunun artmasına neden olmaktadır. Kronik yorgunluk yaşayan kişiler, kendilerini daha yorgun, bitkin ve mutsuz hissederler.KRONİK YORGUNLUK NEDİR?

Kronik yorgunluk, kişinin yeterince dinlenmesine rağmen kendisini yine de yorgun hissetmesi durumudur. Kronik yorgunluk yaşayan kişilerde iş verimliliğinin düşmesi, her şeyde isteksizlik, sosyal hayattan uzaklaşma ve mutsuzluk görülür. Kronik yorgunluk bazı kişilerde hafif yorgunluk ve enerji düşüklüğü şeklinde seyrederken bazı kişilerde daha ağır seyretmesi mümkündür.

Kronik yorgunluk özellikle yoğun şekilde çalışan kişilerde, üst düzey yöneticilerde ve uzun süre mesai yapan kişilerde daha sık görülür. Kronik yorgunluğun zihinsel etkilerinin yanı sıra fiziksel etkileri de oldukça sık görülmektedir.

KRONİK YORGUNLUK NEDEN OLUR?

Kronik yorgunluk, çok sık kullanılan sorunlardan birisidir. Genel olarak 30 – 50 yaş aralığında görülür. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme olasılığından daha yüksektir. Kronik yorgunluk yaşayan kişilerin en az 6 ay kas ve eklem ağrıları görülür.

Kronik yorgunluk neden olur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kronik yorgunluğun kesin bir nedeni yoktur. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak bazı nedenler söz konusu olacaktır. İnsanlarda uyku düzeninin olmaması, geceleri aydınlıkta uyumaya çalışmak ve uyku kalitesinin düşük olması kronik yorgunluğa neden olmaktadır.

KRONİK YORGUNLUK BELİRTİLERİ NEDİR?

Kronik yorgunluk birçok belirti ile kendisini gösterir. Kronik yorgunluk belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Sürekli bitkinlik ve uyku hali
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Enerji kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Unutkanlık ve bilişsel performansta düşüş
 • Uyku düzeninde ve kalitesinde bozukluklar
 • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi
 • Bağırsak düzeninde bozukluklar
 • İş yaşamına ve sosyal hayata karşı olumsuz tutumlar
 • Sürekli huzursuzluk
 • Depresyon

KRONİK YORGUNLUK TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Kronik yorgunluk teşhisi belirtilerin olduğu kişilerde kolaylıkla konabilir. Söz konusu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan kişiler, doktora giderek durum hakkında bilgi vermelidir. Doktorun yapacağı muayene ve bazı testler sonucunda kronik yorgunluk teşhisi kolaylıkla konabilir.

Kronik yorgunluk teşhisi koymak için hastanın öyküsünü bilmek gerekir. Bununla birlikte kan tahlili ve görüntüleme tekniklerini kullanarak kesin tanı konması mümkündür.

KRONİK YORGUNLUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kronik yorgunluk durumunun herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Kronik yorgunluk tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterilmektedir. Hastanın yaşadığı sorunlar göz önünde bulundurularak karar vermek gerekir.

Kronik yorgunlukla mücadele etmek için ilk yapılabilecek düzenli egzersiz yapmaktır. Stres ile mücadele eden kişiler sorunlarını daha kolay çözümleyecektir. Kronik yorgunluk seviyesi, hastalığın tedavisini belirlemek için önemli bir ayrıntıdır. Kronik yorgunluk kişinin günlük yaşantısını ve aktivitelerini çok fazla etkilemiyor ise ilaç ile tedavi uygulamak gereksiz olacaktır.

Kronik yorgunluk seviyesi yüksek olan, belirtileri şiddetli yaşayan kişilerde ise mutlaka ilaç tedavisi gerekir. Bu tür kişilerde Antidepresan kullanımı önemlidir. Bununla birlikte doktor önerirse bağışıklık sistemini güçlendiren, kas ve eklem ağrılarını azaltan ilaçlar da kullanılabilir.

Kronik yorgunluk durumunu sık sık yaşayan kişilerde psikolojik tedavi de sıklıkla önerilmektedir. Kişinin olumsuz duygulardan kurtulması, stresle kolay mücadele edebilmesi gibi nedenlerden dolayı psikolojik destek almak oldukça etkili olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir