Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimler


72
704 Paylaşım, 72 points

Kripto para son dönemin en popüler yatırım yöntemlerinden birisi. Kripto para kullanan ve yatırım yapan birçok vatandaş bulunuyor. Bu yatırımcıların birçoğu, kripto para ile ilgili terimlere hakim değil. Bu yazımızda Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimler hakkında bilgi vereceğiz.

Kripto para borsasında birçok terim bulunuyor. Bu terimlere hakim olan yatırımcılar, borsada nasıl adımlar atacaklarını çok daha iyi biliyorlar. Kripto para ile ilgilenen kişilerin tüm terimleri bilmesi doğru olacaktır.KRİPTO PARA İLE UĞRAŞANLARIN BİLMELERİ GEREKEN TERİMLER NELERDİR?

Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimler şu şekilde sıralanır;

 • FUD (korku, kararsızlık, şüphe)
 • FOMO (fırsat kaçırma korkusu)
 • ATH (tüm zamanların en yüksek değeri)
 • ATL (tüm zamanların en düşük değeri)
 • AML (kara para aklamayı önleme)
 • Dump
 • HODL
 • BUIDL
 • ROI
 • Balon
 • Airdrop
 • FA
 • Burn

FUD NE ANLAMA GELİR?

FUD, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Korku, kararsızlık ve şüphe anlamına gelen bu terim, yatırımcıların piyasadaki durumunu en net şekilde görebilmeleri ve ona göre nasıl hareket edeceklerini belirlemeleri ile ilgilidir.

FOMO NE ANLAMA GELİR?

FOMO, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Fırsat kaçırma korkusu anlamına gelen bu terim, yatırımcıların fırsatları kaçırmak, zamanı iyi yönetememe korkularını anlatmaktadır. Kripto para yatırımcısı olup da yaptığı yatırımdan pişman olan insanlar için kullanılan bu terim sıklıkla duyulan terimlerin başında gelmektedir.

ATH NE ANLAMA GELİR?

ATH, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Tüm zamanların en düşük değeri anlamına gelen bu terim, bir coinin ulaştığı en düşük fiyatı göstermektedir. ATL’ nin aşılması durumunda piyasalara stop emrinin verilmesi ve piyasada yaşanacak kesin hareketlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

AML NE ANLAMA GELİR?

AML, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Kara para aklamayı önleme anlamına gelen bu terim, kripto para borsasında en sık kullanılan terimlerden birisidir. Suç örgütlerinin bu piyasada kara para aklamasını engellemek için kullanılan terim, müşterinin ve yatırımcının para hareketlerinin takip edilmesi ve şüpheli durumlara müdahale edilmesi anlamına gelmektedir.

DUMP NE ANLAMA GELİR?

Dump, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Bu terim kripto para borsasında bulunan tüm paraların bir anda aşırı artması ya da aşırı düşmesine sebep olan aldatmacalı işler için kullanılan terimdir. Bu terimin duyulması durumunda dikkatli hareket etmek akıllıca olacaktır.

HODL NE ANLAMA GELİR?

HODL, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Kripto para almak ve elinde tutmak anlamında kullanılan bu terim, “Bekle” anlamına gelmektedir. Gerçekte “Hold” olan yazımın yanlış yazılması sonucunda ortaya çıkan bu terim, piyasalarda yaşanan sert düşüş sonrasında kripto paranın satılmadan elde tutulması şeklinde kullanılır.

BUIDL NE ANLAMA GELİR?

BUIDL, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Aynı HODL teriminde olduğu gibi yanlış yazma sonucunda ortaya çıkan BUIDL terimi, “sadece al sat yapmayın, devam ettirin ve hayata geçirin” anlamına gelmektedir. Bu terimin geçtiği alanlarda yatırımcıların hedeflerini aktif olarak kullanması akıllıca olacaktır.

ROI NE ANLAMA GELİR?

ROI, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Bu terim yatırımın orijinal değeri ve kazancı ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. ROI hesaplamak için yatırımın şu anki güncel değerinden ilk alındığı zamanki değer çıkartılmaktadır.

BALON NE ANLAMA GELİR?

Balon, Kripto Para ile Uğraşanların Bilmeleri Gereken Terimlerden birisidir. Bu terim, kripto para piyasasında bulunan katılımcıların fiyatlarının kat be kat üstüne çıkardıkları durumlarda kullanılmaktadır. Bu terimin kullanıldığı alanlarda kripto para değerinin ultra üst seviyeye çıktığı ve ederinden fazla değer kazanıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir