Kredili Mevduat Hesabı Kullanılmalı mı?


57
554 Paylaşım, 57 points

Sıklıkla karşılaştığımız kredili mevduat hesabı kullanmalı mıyım? Sorusuna cevap vermeden önce, kredili mevduat hesabı nedir? Sorusuna cevap vermek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü genellikle vadeli mevduat hesapları ile karıştırılan kredili mevduat hesabı, vadeli mevduat hesabından çok farklı olup, hatta aksi özellikler taşımaktadır.

KREDİLİ MEVDUAT HESABI NEDİR?

Kredili mevduat hesabı; banka hesabında hesap sahibine ait para kalmaması durumunda, bankanın hesap sahibine belirli tutarda bir faiz işleterek kullanımına sunmuş olduğu paradır.Yani mevcut banka hesabınızda kendi paranız olmadığı durumlarda, banka size belirli bir limitte ve belirli bir faiz oranıyla kredi sunmaktadır. Genellikle çok yüksek olmayan bu limitli kredi, anlık ihtiyaçların giderilmesi için ideal kredi seçenekleri arasında yer almaktadır. En önemli özelliğinin sürekli hazır vaziyette, hesabınızda durması ve verilen limitten dilediğiniz kadarını çekebilir olmanızdır.

Kredili mevduat hesabı nedir? Sorusunun ardından, kredili mevduat hesabı kullanmalı mıyım? Sorusunun cevabına gelecek olursak, şunları söylemek mümkündür.

KREDİLİ MEVDUAT HESABI KULLANMALI MIYIM?

Kredili mevduat hesabı kullanımında tereddüt yaşayanların en sık sordukları sorular arasında yer alan kredili mevduat hesabı kullanmalı mıyım? Sorusunun cevapları, aslında kişinin anlık durumuna göre değişkenlik gösteren cevaplar içermektedir. Yani acil ihtiyaçlar bazında düşünüldüğünde kullanılması gerektiğini söyleyebileceğimiz bu hesap, çok acil olmayan durumlar için, nihayetinde hesabınıza faiz işletileceği ve geri ödeme de zorluk yaşayabileceğiniz durumlarda, tavsiye edebileceğimiz bir şey değildir.

Kredili mevduat hesaplarının olumlu ve olumsuz yanlarının daha iyi anlaşılması adına bir liste yapacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

  • Çok acil durumlarda hesabınızda hazır olan paranın tamamını kullanmak zorunda olmayıp sadece ihtiyacınız kadarını kullanmanız, kredili mevduat hesabının en güzel özelliklerinden birisidir. Üstelik gün içerisinde, kredi tutarınıza göre ATM üzerinden defalarca işlem yaparak, parça parça çekim yapmanız mümkündür.
  • Acil ihtiyaçlarda anlık olarak ihtiyacınızın görülmesi, o an için oldukça büyük bir faydadır.
  • Çekilen tutar üzerinden faiz işlemesi ve parayı geri ödeme noktasında sıkıntı yaşayabileceğiniz durumlarda, kredili mevduat hesaplarının kullanılmaması daha uygundur. Şayet geri ödemede sıkıntı yaşamanız uzun vadede faiz ödemenize ve hatta ödemelerde önemli sorunlar olması halinde kara listeye girmenize kadar gidebilmektedir.
  • Kredili mevduat hesaplarından çekilen kredi de nihayetinde bankaya bir borç olduğu için, kredi notunuza az da olsa olumsuz etki yapmaktadır. Geri ödemelerinizin düzenli olması halinde bu etki, pozitif etkiye dönüşecektir.
  • Tasarruflu olmanızın önünde, büyük bir engeldir. Zira bu tutarın varlığına güvenerek daha geniş kapsamlı harcama yapabilmeniz mümkündür. Bu nedenle en ideal olanı, hesabınızda bulunan kendi paranıza göre hareket etmektir.

Kredili mevduat hesabı kullanmalı mıyım? Başlıklı bu yazımızla ilgili söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden ileterek, diğer kullanıcılarımızın istifadesine sunabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir