Kredide Hayat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?


61
594 Paylaşım, 61 points

Kredide hayat sigortası, kredi çekerken bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden birisidir. Kredi çekerken her ne kadar hayat sigortası ücretinden rahatsızlık duysak da, bu hayat sigortasının bazı durumlarda önemine baktıktan sonra aslında oldukça yararlı bir işlem olduğunu anlayabiliriz. Aşağıda kredide hayat sigortası ne işe yarar? Sorusuna cevap olarak, oldukça detaylı bilgiler sunduk.

KREDİDE HAYAT SİGORTASI NEDİR

Kredide hayat sigortası, bankalardan kredi çekerken bankalar aracılığı ile yapılan ve kredi borcumuz bitene kadar çalışamaz duruma gelmek ya da vefat hallerinde, kredi borcumuzun özel sigorta şirketi tarafından yapılmasına olanak tanıyan bir sigorta sistemidir.KREDİDE HAYAT SİGORTASI NE İŞE YARAR

Yukarıda da biraz değindiğimiz kredide hayat sigortası ne işe yarar? Sorusunun detayları, oldukça kapsamlıdır. Aslında çevremizde çok nadirde olsa görülebilecek durumları kapsayan bu sigorta, bu olumsuz durumlar karşısında oldukça işe yaramaktadır.

Kredide özel hayat sigortası yapıldıktan sonra kredi çeken kişinin vefat etmesi halinde, bankaya olan borcunuzun tamamı anlaşmalı sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Ayrıca vefattan önce ödenen tutarın tamamı, vefat eden kişinin mirasçılarına nakit olarak banka tarafından ödenmektedir. Bu sayede vefat eden kişinin bankaya olan borcu tamamen ödenmiş olmakla birlikte, daha önce kredi için ödemiş olduğu tüm ücretler mirasçısına da banka tarafından iade edilmektedir.

Kişinin hayatta olup ağır bir hastalıktan dolayı çalışamaz duruma gelmesi durumunda da, yine kredide hayat sigortası devreye konulmaktadır. Yani bu sigorta kapsamında vefat eden kişinin mirasçıları, vefat eden kişinin bankaya olan kredi borçlarından muaf olmaktadırlar.

KREDİDE HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Kredide hayat sigortası hakkında araştırma yapan kişilerin sıklıkla sordukları sorulardan bir tanesi de, kredide hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu? Sorusu gelmektedir.

Bankalar müşterilerine kredi verirken bu sigortanın zorunlu olduğu hissi verseler de, aslına baktığımızda kişi böyle bir sigorta yaptırmaya zorlanamaz. Ancak bankalar sigortasız kredi vermeye pek yanaşmadıkları için, bu kez de sigortasız kredi isteyen kişilerin kredi alma durumları riske girmektedir. Bu sebeplerden kişi bir nevi, kredide hayat sigortası yaptırmak için zorlanmaktadır.

Çünkü bu sigorta sayesinde, bankalarda alacaklarını garanti altına almış olmaktadırlar. Bankaların bu dayatmasından ziyade, aslında bu özel sigortaların istenmeyen durumlarda kredi çeken kişilerin oldukça yararına olduğunu söylemekte fayda var.

KREDİDE HAYAT SİGORTASI HANGİ KREDİLER İÇİN YAPTIRILMALIDIR

Kredide hayat sigortalarının yukarıda bahsedilen yararlarına baktığımızda, bankalardan çekilen tüm krediler için kredide hayat sigortası yaptırmanın yararlı olacağını söyleyebiliriz. Kredi miktarına göre artacak olan sigorta maliyetine bakılmaksızın, özellikle yüksek tutarlı krediler için bu sigortayı yaptırmak oldukça işe yarar olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir