Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar Hangileridir?


68
645 Paylaşım, 68 points

Kredi ödemesi konusunda bazen zorluklar yaşanabilir. Maddi sıkıntılar nedeniyle çektikleri krediyi ödeyemeyen kişilere kredi yapılandırması fırsatı sunulur. Kredi yapılandırması, ödenemeyen borcun daha kolay koşullarda tekrar düzenlenmesidir. Bu yazımızda kredi yapılandırması yapan bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

KREDİ YAPILANDIRMASI NEDİR?

Kredi yapılandırması, bir banka müşterisinin bankadan çekmiş olduğu krediyi ödeyememesi durumunda banka ile yeniden bir düzenleme yapması durumudur. Kredi yapılandırması yapan kişi, yeni ödeme düzeninde çok daha düşük taksitler ile ödeme gerçekleştirir. Kredi yapılandırmasının amacı, banka müşterilerinin ödemelerini düzenli olarak yapmasını sağlamaktır.KREDİ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Kredi yapılandırması için borçlu olan kişinin banka şubesi ile görüşmesi gerekir. Banka şubesine kredi taksitlerini ödemek konusunda zorlandığını söyleyen kişi, yeniden yapılandırma talep edebilir. Banka, müşterisinin durumunu gözden geçirdikten sonra yeni bir ödeme planı hazırlayacaktır. Kredi yapılandırması sonucunda mevcut olan borca yeni bir faiz işlemi uygulanır. Kredi taksit oranlarının düşürülmesine karşılık kredi faiz ödemesi biraz daha artış gösterecektir.

KREDİ YAPILANDIRMASI İÇİN BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

Bankaya kredi yapılandırması için başvuruda bulunacak olan kişi, bazı belgeler hazırlamak zorundadır. Söz konusu belgeler, kredi borcunun yeniden yapılandırması işlemini borç kapatma şeklinde yapanlar için geçerlidir. Kredi yapılandırması için gerekli başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Maaş bordrosu
 • İkametgah adresi
 • Emekliler için emekli aylık dökümü
 • Ek gelir varsa belgesi
 • Borcu gösteren resmi belge
 • Özel sektör çalışanlarından SGK döküm belgesi
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Teminat gösterilecek ise tapu belgesi

KREDİ YAPILANDIRMASI YAPAN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Kredi yapılandırması yapan bankalar, müşterilerini maddi zorluk içerisinde bırakmamak amacıyla kolaylık sağlarlar. Günümüzde birçok banka, kredi borcunu ödemekte zorlanan müşterilerine kredi yapılandırma fırsatı sunmaktadır. Kredi yapılandırması yapan bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Ziraat bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Burgan bank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

ZİRAAT BANKASI KREDİ YAPILANDIRMASI NEDİR?

Ziraat bankası kredi yapılandırması işlemi başta konut kredisi çekenler olmak üzere tüm müşteriler için gerçekleştirilir. Ziraat bankası üzerinden kredi çekmiş ancak ödemekte zorlanan müşteriler, istedikleri zaman Ziraat Bankası şubesine giderek kredi yapılandırması talebinde bulunabilirler.

HALKBANK KREDİ YAPILANDIRMASI NEDİR?

Halkbank kredi yapılandırması, sadece ihtiyaç kredisi çeken müşteriler için geçerlidir. Halkbank üzerinden konut ya da taşıt kredisi çekmiş olan kişilerin kredi yapılandırması söz konusu değildir. Banka, sadece belirli bir miktara kadar çekilmiş olan ihtiyaç kredileri için yapılandırma fırsatı sunar.

VAKIFBANK KREDİ YAPILANDIRMASI NEDİR?

Vakıfbank kredi yapılandırması, konut kredisi haricinde tüm kredi türlerinde geçerlidir. Vakıfbank kredi yapılandırması aynı zamanda Halkbank ve Ziraat Bankası müşterilerinin kredilerini yapılandırmak için de kullanılır. Vakıfbank üzerinden ihtiyaç kredisi yapılandırması için şubeye gitmek yeterlidir.

EMEKLİLERİN KREDİ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Emeklilerin kredi yapılandırması, çok daha kolay olur. Emekli maaşına sahip olan kişiler bankalar için daha güvenilir durumdadır. Emeklilerin kredi yapılandırması, maaş çektikleri banka üzerinden çok kolay sağlanır.

KREDİ YAPILANDIRMASI NASIL HESAPLANIR?

Kredi yapılandırması yapmak için bankaya başvuran kişiler, tüm borcun kapanması için gerekli tutarı hesaplatır. Borcun ne kadar paraya kapatılacağının belirlenmesi için borç sahibinin elinde bulunan borç tutarının yazılı olduğu belge esas alınır. Güncel borç tutarı belirlendikten sonra toplam borç için yeni bir faiz düzenlemesi ile daha düşük taksitler ile ödeme planı hazırlanır. Kredi yapılandırması ile tek bir bankaya borçlu olan kişi, ödemelerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirecektir. Bu sayede kişinin kredi notu ve kredi sicili de etkilenmemiş olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
645 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir