Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?


73
714 Paylaşım, 73 points

Bankalarda yapılan işlemler sonrasında ödeme dönemlerinde bazen maddi sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntılar, borçların ödenememesi şeklinde sonuçlanır. Üst üste biriken borçlar da kişiyi içinden çıkılmaz bir hale sokar. Bu durumda bankalar yapılandırma işlemlerini sunarlar. Bu yazımızda kredi yapılandırmasını ne olduğunu ve nasıl yapıldığını detaylı şekilde anlatacağız.

Kredi Yapılandırması Nedir?

Kredi yapılandırması, kredi borcu olan bir kişinin bu borcu ödeyememeye başlaması sonucunda yeni bir ödeme planı ile daha uygun taksit fırsatları sunularak ödemesine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış bir sistemdir. Kredi yapılandırma iki şekilde sunulur;  • Faizler düştüğü zaman ödenecek olan kredinin faiz oranını düşürmek amacı ile hazırlanan yapılandırma
  • Ödeme zorluğu çekilen borcun ödemelerini düzene sokmak adına hazırlanan yapılandırma

İlk seçenekte banka, düşen faiz oranına göre müşterisine daha az ödeme yapması adına sunduğu bir hizmettir. Bu yapılandırma türünde, müşterinin var olan borçları banka tarafında kapatılmış gibi gösterilir ve düşük faiz oranından yeni bir ödeme planı hazırlanır.

İkinci seçenekte ise kredi borcunu ödeyemeyen müşterilere daha düşük kredi taksiti sunmak amacıyla hazırlanır. Bunun için müşterinin bankaya gelir durumunu gösteren bir belge ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Banka, müşterinin gelir belgesi ve kredi notunu inceleyerek yeni bir ödeme planı hazırlar. Yapılan yeni düzenleme üzerinden de yeni bir faiz işlemesi yapılacaktır.

Kredi Yapılandırma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi borcunu tekrar yapılandırmak isteyen banka müşterilerinin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konular şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredi yapılandırması öncesi dikkatli şekilde kar – zarar hesabı yapmak gerekir
  • Kredi yapılandırmalarında ödenmesi gereken toplam tutar üzerinden yeni bir faiz uygulaması yapılacaktır
  • Kredi yapılandırmalarında yeni faiz uygulamasıyla birlikte kredi çekerken talep edilmiş olan diğer masraflar da bir kez daha eklenebilir
  • Bankalar kredi yapılandırma işlemlerinde binde iki oranda komisyon ücreti de almaktadır.
  • Kredi yapılandırmasının yapılması en avantajlı dönem, banka kredi faizlerinin çok düştüğü zamanlardır. Bunun dışında yapılandırma işlemlerinden kar yerine zarar edilebilir.

Konut Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur?

Konut kredisi yapılandırmalarında kredi sahibi mevcut taksitlerini azaltabilir, maliyetini düşürebilir ve düşük faiz oranlarından yararlanabilir. Bunun yanı sıra kredi sahibine yapılandırmayla birlikte borç transferi fırsatı da sunulmaktadır. Bu fırsat sayesinde kredi sahibi, konut kredi borcunu daha iyi şartlarda yapılandırma fırsatı sunan bir başka bankaya da transfer edebilir. Ancak bu işlem için öncelikle kredinin bulunduğu bankaya erken kapama cezası ödemek gerekmektedir. Burada önemli olan en avantajlı kredi yapılandırmasını tespit etmek ve bu doğrultuda hareket etmektir.

Kredi Borcu Yapılandırması Nasıl Olur?

Bankalardan çekilen ihtiyaç kredileri de yeniden yapılandırılabilir. İhtiyaç kredileri çok yüksek tutarlarda alınmadığı için yapılandırma işleminden çok fazla kar etmek beklenmemelidir. Bankalar, ihtiyaç kredilerinde öncelikle faiz kısmının ödemesini alıp anaparayı sonlara bırakır. İlk 1 senelik ödeme genel olarak sadece faiz ödemesi olacaktır. Bu nedenle borca ait anapara aynı şekilde kalır. İhtiyaç kredilerinde yapılandırma işleminin tek avantajı, daha uzun taksit seçeneğini kullanabilmektir.

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Olur?

Kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çekenler de yapılandırma yöntemine başvurabilir. Bankalar, kredi kartı borcu üzerinden 72 aya kadar taksit seçeneği sunmaktadır. Bunun yanı sıra 12 – 24 ay taksit yapma hakkına da sahiptir. Kredi kartını ödeme zorluğu çekenler için yapılandırma dışında diğer bir seçenek ise kredi çekmektir. Düşük faiz oranıyla kredi çekerek kredi kartı borcunu ödeyenler daha avantajlı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
73
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
97
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir