Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?


45
438 Paylaşım, 45 points


Bankalar tarafından kırmızı kalem yiyerek kara listeye giren insanlar, yeni kredi almak için başvuru yaptıklarında karşılarına çıkan kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle başvurularının reddiyle karşılaşmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin en fazla merak ettikleri sorunun cevabı, kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusu olmaktadır. Bu yazımızda kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusuna cevap verirken, böyle bir şeyin mümkün olup olmayacağı noktasında da bilgiler sunacağız.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusuna peşinen cevap verecek olursak, maalesef ki bankalar tarafından kara listeye alınan müşterilerin siciline işlenen bu durumun silinmesi için sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır. Ancak şunu da belirtmek gerekirse, tüm borçların ödenmesi ve üzerinden 5 yıl geçmesi halinde siciliniz otomatik olarak temizlenmektedir.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi sicilinin bozulması, bankaların tüm bankalarla olan ilişkilerinizde size vereceği en büyük cezalar arasında yer almaktadır. Çünkü kredi sicilinin bozulması nedeniyle yeniden kredi ve kredi kartı kullanmanız, pek mümkün olmamaktadır.

Kredi sicilinin bozulması, bankaya olan herhangi bir borcunuza yönelik 90 gün boyunca hiçbir ödeme yapmamanızdan kaynaklanmaktadır. Yasal süre olan 90 gün içerisinde ödeme yapılmaması, yasal takibin başlamasına ve kredi sicilinizin bozulmasına neden olmaktadır. Şayet 90 günün dolmasına birkaç gün kala ödeme yapmanız halinde kredi siciliniz bozulmasa bile, bu kez de kredi notunuzda önemli düşüşler olacağı için, yine bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı gibi borçlanmaya dayalı hizmetlerden yararlanmanız çok daha zor olacaktır.

Kredi Notu ve Kredi Sicili Arasındaki Fark

Kredi notu bankalar ile olan mevcut ve geçmiş ilişkileriniz değerlendirilerek hakkınızda yapılan bir puanlama sistemiyken, kredi sicili ise borcunuza ait olan ödeme tutarını 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödememeniz neticesinde bankalar veri tabanlarına işlenen bir cezalandırma sistemidir. Kredi notunu farklı uygulamalar ile yükseltme imkanı bulunurken, kredi sicilinin temizlenmesi için yapılması gereken tek şey tüm borçlarınızı ödeyerek, 5 yıl boyunca beklemek olacaktır.

Kredi Sicilini Tüm Bankalar Görebilir mi?

Kredi sicili bozuk olan insanların en fazla merak ettikleri konulardan bir diğeri ise, kredi sicillerinin tüm bankalar tarafından görülüp görülmeyeceğidir. Birçok kimse kredi sicilinin sadece çalışmakta ve borçlu olduğu banka ile alakalı bir durum olduğu gibi, bir yanılgı içerisindedir. Oysaki tıpkı banka kredi notu sistemi gibi, çalıştığınız bankanın kredi sicilinizi ortak bankacılık ekranına girmesiyle birlikte, tüm bankalar bunu rahatlıkla görebilmektedir. Yani bir bankaya olan borcunuz nedeniyle kredi sicilinizin bozulması demek, tüm bankalar için kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

45
438 Paylaşım, 45 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
49
Helal Olsun!
lol lol
87
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

6 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Iyı aksamlar benım turkcel le ait 67 TL tutarında faturam vardı idari takibe dustu 2 gun sonra ödemesini yaptım ben 5 sene boyunca kredi veya kredi kart tı kullanabılırmıyım

    1. Sizin icraniz banka ve türevleriyle örneğin kocfinans gibi şirketlerde olmadığı için icraniz kredi sicilinizi etkilemez

  2. Sicilim bozuk olduğu için başvuru yaptım birçok banka reddetti. ancak İng bana kredi verdi

  3. Kredi notum düşük yapılandırılmış bir kredım var Ve hic bir banka kredi vermıyor babada yardımcı olursanız sevınırım

  4. Iyiyim akşamlar benim kredi borcum vardı avukatlık oldum 1inci ayda borcumu ödedim sicilim ne zaman temizlenir

  5. Ben turkcel borcum vardı beni sebesiz yere bildirim yapmadan beni icraya düşürdü ve düzenli ödeme yaptigim halde telefon almıştım faturali ilk ay normal ödedim 2 ay 50 lira düşük odediodedim 2 tarafı aradigim halde bana hiç bir sorun olmadigini hayla devam etigini soylemislerdi aradan 2 ay içinde icralik olduk bu Durum da borcum biti üstüne kartlarim bloke oldu ve hiç bişey alamiyorum bunun için bloke kaldırmak için zarf aldım onuda yapmadılar madur kaldım yani hiç bişey e çare bulamıyorlar anca konusuyorlar