Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?


47
445 Paylaşım, 47 points

Kredi kullanımlarında bankalar vermiş oldukları para için, kendilerine güvence altına almak adına bir takım şartlar koşmaktadır. Bu şartlardan birisi de, özellikle kredi notu yetersiz olan müşteriler için istedikleri kefildir. Kefil olarak imza veren kişi, kredi çeken kişinin borcunu ödememesi durumunda borcu ödeyeceğini beyan etmektedir. Kredi ödenmezse kefile ne olur? Sorusunun detayları hakkında daha fazlasını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Öncelikle kefil olacak kişinin, o borcun sorumluluğunu üstlenmiş olduğunu bilmesi gerekmektedir. İmzanız ile borcun ödenmemesi halinde, borcu ödeyeceğinizi beyan etmiş olursunuz. Yani kredi çeken kişi kadar sorumluluk sahibi olmakla birlikte, imzanızı attığınızda ‘bu kişi borcunu ödeyemezse, ben ödeyeceğim’ diyerek imzanızla beyanda bulunmuş olmaktasınız. Şayet borç ödemezse, size haciz gelebileceğini, maaşınızın yasalarca belirlenmiş tutarına haciz konulacağını unutmamalısınız.

  • Kefil Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapılan sözleşmenin kopyasını alarak, borç bitene kadar saklaması oluşacak olumsuz durumlarda ya da öncesinde, bu sözleşmeyi okuyarak almış olduğu sorumlulukları gözden geçirmelidir. Bunun yanı sıra, avukata durum hakkında bilgi vererek, daha net bir şekilde hukuki yardım alabilir.Kefil olan kişinin dikkat etmesi gerekenler arasındaki önemli bir noktada, gerekirse bankadan sıklıkla borcun ödenip ödenmediği hakkında bilgi almalı, ödenmiyorsa kredi çeken kişiyle irtibata geçilmelidir. Daha fazla zorda kalmamak adına, gerekirse kredi çeken kişinin sıkışık olduğu aylarda borcun ödenmesine katkı sunarak, borcun ödenmesini sağlamalıdır. Aksi halde kredi çekenin borcunu geciktirmesi durumlarında, kefilin kredi notu puanlamasına bu durum olumsuz olarak etki edecektir.

  • Kefil Olmak İçin Eş Rızası Gerekiyor mu?

2012 yılında yapılan yeni yasal düzenlemeyle birlikte, kefil olan kişiler için eş rızası şartı aranmaktadır. Evli kişiler için gerekli olan şartlardan birisi olan eş rızası yoksa, kefilliğiniz yok hükmünde sayılmaktadır. Eşinizin kefil olmak için rıza göstermesi halinde, yazılı ve imzalı beyanını bankaya sunmanız gerekmektedir.

Burada nadiren de olsa yapılan yanlışlardan birisi, kişilerin eşleri adına bir izin evrakı düzenleyip yine eşlerinin adına imza atmasıdır. Böyle bir durumun açığa çıkması halinde, evrakta sahtecilik ve hatta nitelikli dolandırıcılık gibi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanmanız ve ceza almanız mümkündür.

  • Peki Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Bankaların borcu tahsil etme konusundaki önceliği, kredi çeken kişidir. Bu kişinin üzerine kayıtlı ev ya da araba gibi varlıklarına, borcun karşılığında el koyabilir. İcra gibi işlemleri, borç sahibine uygulamaya çalışır. Ancak bu yöntemlerle borcunu tahsil edememesi durumunda, kefile yönelir. Kefilin borcu ödememesi durumundaysa, yine kefilin üzerine kayıtlı olan ev ve araba gibi mallarına el koyma hakkı bulunmaktadır. Maaşa haciz konması ya da eve haciz gelmesi gibi durumlarda, böyle bir sürecin sonunda söz konusu olabilecek durumlardan bazılarıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

47
445 Paylaşım, 47 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir