Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?


56
544 Paylaşım, 56 points

Kredi notu, bir kişinin bankacılık işlemleri yapabilmesi için oldukça önemlidir. Kredi notu düşük olan kişiler, banka ile ilgili birçok işlemi gerçekleştiremez. Bu nedenle bankadan kredi kartı ya da kredi almadan önce kişinin kredi notunu iyi bilmesi gerekir. Kredi notunun düşük olmasının birçok farklı nedeni vardır. Bu yazımızda kredi notunu düşüren sebepler hakkında bilgi vereceğiz.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

Kredi notu, birçok farklı nedene bağlı olarak düşebilir. Bazı faktörler, kredi notunu ciddi anlamda düşürür. Bir banka müşterisinin kredi notunu düşürmemesi için varsa kredi ya da kredi kartını düzenli olarak ödemesi gerekir. bankalara düzenli ödeme yapılmamasından en fazla kredi notu etkilenir.KREDİ NOTUNU NEDEN OLUŞUR?

Kredi notu, bankacılık ile ilgili bazı işlemlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu işlemlerin eksik ya da geç yapılması yüzdesini düşüreceği için kredi notu da otomatik olarak düşer. Kredi notu neden oluşur sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Krediyi düzenli ödeme: %35
  • Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu: %35
  • Yeni alınan kredi: %11
  • Kredi kullanma sıklığı: %10
  • Diğer faktörler: %9

Söz konusu işlemlerden bir tanesinin olumsuzluk sergilemesi durumunda yüzdesi gerilemeye başlar. Böylece kredi notu da düşüşe geçecektir. Kredi notu 0 – 1900 puan arasındadır. Bankacılık ile ilgili her olumsuz işlemde kredi notu geriler ve bu durumda banka ile yapılacak her türlü işlem de riske girer. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilere yardımcı olmaya yanaşmaz. Bankaların gözünde kredi notu düşük kişiler, güvenilmez kişilerdir.

KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI NEDİR?

Banka kredi notu puan aralıkları bulunur. Banka müşterisi hangi puan aralığında ise işlemlerinde ona göre hareket edilir. Düşük puana sahip olan bir müşterinin kredi çekmesi ya da kredi kartı alması zor olacaktır.

Kredi notu puan aralıkları şu şekildedir;

  • 0 – 699 puan arası: en riskli grup – kredi alma ihtimali çok düşük
  • 700 – 1099 puan arası: Orta riskli grup – kredi kullanma ihtimali düşük, ancak kefil ya da ipotekle kredi alabilir
  • 1100 – 1499 puan arası: Az riskli grup – kredi çekme ihtimali gelirine bağlı, kefil ya da ipotek istenebilir
  • 1500 – 1699 puan arası: İyi grup – kredi çekme ihtimali yüksek, kefil ya da teminat gerekmez
  • 1700 – 1900 puan arası: Çok iyi grup – kredi çekme ihtimali çok yüksek, kefil ya da teminat gerekmez

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN SEBEPLER NELERDİR?

Kredi notunu düşüren sebepler birden fazladır. Bankacılık ile ilgili bazı işlemler, bu durumu etkileyebilir. Kredi notunu düşüren sebepler şu şekilde söylenebilir;

BANKAYA DÜZENSİZ ÖDEME YAPMAK

Bankadan alınmış bir kredi kartı ya da krediye düzensiz ödeme yapılması, kredi notunu düşürür. Bu tür bankacılık işlemlerine bir gün bile gecikme yapılsa banka bu durumu geç ödeme olarak algılar. Bu durumda sonuç hemen kredi notuna yansıtılır.

KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇ DURUMU

Kişinin kredi ya da kredi kartı borç durumu, kredi notunu ciddi şekilde etkiler. Aylık 3 bin TL kazancı olan bir kişi için kredi ya da kredi kartı için toplamda 50 bin TL’lik bir üst limit belirlenir. Müşterinin düzenli ödeme yapmasına karşılık kredi borcunun bu üst limite yakın olması kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

YENİ ALINAN KREDİ

Yeni alınmış bir kredi ödemesi henüz yapılmadığı için bankaya göre bir risk nedenidir. Banka, yeni alınan kredinin ilk taksiti ödenene kadar kredi notunu düşürür. İlk taksitin ödenmesi ile kredi notunda bir artış gerçekleştirilir.

KREDİ KULLANIM YOĞUNLUĞU

Banka müşterisinin sık sık kredi kullanması, bankaların kredi notu üzerinde etkilidir. Eğer banka müşterisi her kredisinde düzenli ödeme sağlıyor ise kredi notu yükseltilir. Ancak ödemelerde gecikme yaşanıyorsa, banka kredi notunu düşürecektir.

DİĞER FAKTÖRLER

Bankacılık işlemlerinin yanı sıra diğer faktörler de kredi notunun üzerinde etkilidir. Kişinin otomatik ödeme talimatları, kredi kartı kullanma süresi, bankaya para giriş çıkışı gibi hareketler de kredi notunu etkileyecektir.

KREDİ BAŞVURUSU KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR MÜ?

Kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürmez. Ancak kişi çok fazla kredi başvurusunda bulunuyor ise bankalar bu durumu olumsuz olarak nitelendirir. Bankalar, bir başka bankanın vermediği krediyi vermeye yanaşmazlar. Bankaların böyle düşünmesi için kişinin ayda 10 ve daha fazla bankaya başvuruda bulunması ve hepsinden ret cevabı alması gerekir. Ayda 2 – 3 başvuru yapan kişiler için böyle bir durum söz konusu değildir.

Bir banka müşterisi, bankacılık işlemlerini ne kadar düzenli öder ve sorun çıkarmaz ise o kadar yüksek puana sahip olacaktır. Kredi notunu düşürmek de yükseltmek de insanın kendi elindedir. Bankacılık işlemlerinden sürekli olarak yararlanmak isteyen bir kişinin mümkün olduğunca bankacılık ödemelerine dikkat etmesi doğru olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir