Kredi Notu Nedir, Neye Göre Belirlenir?


54
526 Paylaşım, 54 points

Bankalarla olan ilişkilerimizle sıklıkla duyduğumuz kavramlardan birisi, kredi notudur. Her ne kadar ne işe yaradığı hakkında az çok fikir sahibi olsak da, kredi notu neye göre belirlenir? Sorusunun cevabından birçoğumuzun çok uzak olduğu kesindir. Bu yazımızda kredi notu nedir? ve kredi notu neye göre belirlenir? Sorularına cevaplar verirken, kredi notunu artırmanın yolları ve diğer detaylara da değineceğiz.

KREDİ NOTU NEDİR?

Öncelikle kredi notu nedir? sorusuna cevap verecek olursak; bankaların müşterilerinin kredi ve kredi kartı gibi hizmetler için başvurularını değerlendirirken kullandıkları, bir risk puanlama (ölçme) sistemidir diyerek, kredi notu nedir? sorusuna anlaşılır bir dilde cevap verebiliriz.Kişinin bankalarla olan ilişkisi dikkate alınarak yükselen ve düşen kredi notu, kişilerin kredi çekerken kefil ve gelir belgesi istenmesi ve çekeceği kredi miktarında belirleyici rol oynamaktadır.

KREDİ NOTU NEYE GÖRE BELİRLENİR? KREDİ NOTU NASIL ARTAR?

Kredi notu nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra, kredi notu neye göre belirlenir? Kredi notu nasıl artar? Sorularının cevabına geçelim. Kredi notu, aşağıdaki kriterlere bağlı olarak belirlenmekte ve yükselmektedir.

  • MEVCUT BORÇ DURUMUNUZ

Bankalara olan borç durumunuz, borcun miktarına göre kredi notu belirlemesinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Borcun düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunun yükselmesini sağlasa bile, borç miktarının fazla olması borç bitene kadar kredi notuna olumsuz yansımaktadır. Mevcut borç durumu borcun miktarına göre, kredi notu belirlenmesinde %25 oranında etkilidir.

  • BORCUN ÖDENME DÜZENİ

Bankaya olan borcunuzun ödenme düzeni de, kredi notunun yükselmesinde ya da düşmesinde %30 oranında pay sahibidir. Borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi, kredi notunun artmasını sağlarken, düzensiz ödemeler puanlamaya olumsuz olarak yansımaktadır.

  • BANKALARDAKİ VADELİ MEVDUAT HESAPLARI

Herhangi bir bankada bulunan vadeli mevduat hesabınız, sizin birikiminiz anlamına geleceği için bu durum kredi notunun artmasına imkan tanımaktadır.

  • YENİ KREDİ ARAYIŞLARI

Yakın zamanda kullanmış olduğunuz bir kredi mevcut olmasına rağmen yeni bir kredi başvurusu yapmak, kredi notunuzu olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bankalar bunu sizin için bir risk durumu olarak değerlendirmekte ve kredi notunuzu %20 oranında düşürmektedir.

  • KREDİ KULLANIM YOĞUNLUĞU

Daha önceden kullanılan ve ödemeleri düzenli bir şekilde yapılan krediler, kredi notunun artmasını sağlamaktadır. Kredi ve kredi kartı kullanımınız yoğun ve ödemeleri sıkıntısız yapılmışsa, bu durum kredi notunuzun çok daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

KREDİ NOTU PUAN TABLOSU VE RİSK DURUMU

0-699 arası çok riskli. Gelir belgesi ve kefille dahi, kredi çıkması çok zor.

700-1099 arası orta riskli. Genellikle gelir belgesi ve kefil istenir. Kredi çıkmayabilir.

1100-1499 arası az riskli. Bazı durumlarda kefilsiz kredi verilebilir. Gelir belgesi istenir.

1500-1699 arası, risk durumu iyi. Kefilsiz ve bazen de gelir belgesiz kredi alabilir.

1700-1900 arası çok iyi. Kredi miktarına göre, gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alabilir.

KREDİ NOTU NASIL ARTAR?

Kredi notu nasıl artar? Sorusuna, yukarıdaki ara başlıklarda biraz değinmiştik. Kredi notu nasıl artar? Sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

  • Bankalara olan borçların düzenli bir şekilde ödenmesi, kredi notunu artırmanın yolları arasındadır.
  • Bankalara olan borcun az olması da, yine kredi notunun artmasında etkili olmaktadır.
  • Bankalarda vadeli mevduat hesaplarınızın ya da farklı yatırım hesaplarınızın bulunması da, kredi notunu artıran etkenler arasındadır.
  • Faturalarınızın otomatik ödeme talimatıyla aksatılmadan bankalar üzerinden ödenmesi, az da olsa kredi notunun artmasına yardımcı olmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

54
526 Paylaşım, 54 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir