Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?


56
544 Paylaşım, 56 points

Kredi notu, bankacılık işlemlerinin sorunsuz şekilde yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Kredi notu yüksek olan banka müşterileri istedikleri işlemi kısa sürede yapabilirken, kredi notu düşük olan banka müşterileri birçok sorunla karşılaşırlar. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak oldukça önemlidir. Banka borcu olanlar zamanla yaptıkları ödemeler sonucunda kredi notlarını güncelleyerek daha fazla hizmetten yararlanabilirler. Bu yazımızda kredi notu güncellemesi nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

KREDİ NOTU NASIL GÜNCELLENİR?

Banka müşterilerinin bankacılık işlemlerini kolayca yapabilmesi için mutlaka kredi notunu yükseltmek zorundadır. Kredi notu, hemen her bankacılık işleminden etkilenir. Bir borcun bir gün bile gecikmeli ödenmesi, kredi notunun düşmesi anlamına gelir. Bankacılık işlemlerinde sorun yaşamak istemeyenlerin bu nedenle çok dikkatli davranması gerekir.Kredi notu, bankaya olan borçların ödenmesiyle bir süre sonra yükselmeye başlayacaktır. Bunun için düzenli olarak kredi notu güncelleme işlemi gerekir. Kredi notu güncellemesi, aylık olarak gerçekleştirilir. Her ay banka müşterilerinin durumundaki değişikliklere göre yeni bir kredi notu oluşturulur.  Kredi çekimi, banka borcunun ödenmesi, borç gecikmeleri gibi birçok durum, aylık olarak kredi notuna etki edecektir.

 

KREDİ NOTU GÜNCELLEMESİ NASIL YAPILIR?

Kredi notu güncellemesi, tamamen bankalarla alakalı bir durumdur. Banka müşterilerinin bu güncelleme işlemi için bir şey yapmaları gerekmez. Her ay bankalar tarafından müşteri bilgileri Risk merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilir. Bağımsız bir kuruluş olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu, elde ettiği veriler ışığında banka müşterilerinin o ay ki kredi notunu belirler.

Banka müşterilerinin durumunu inceleyen Kredi kayıt Bürosu, ödemelerini düzgün yapan, kredisini tamamlayan, otomatik ödeme talimatı veren, borcunu tamamen kapatan banka müşterilerinin kredi notunu yükselterek güncelleme yapar. Bunun yanı sıra kredi çeken, kredi ödemesi geciken, kredisini ödemediği için hakkında işlem başlatılan banka müşterilerinin ise kredi notlarını düşürür.

Kredi kayıt Bürosunun kredi notu hesaplamalarında kişinin son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği bankacılık işlemleri esas alınır. Kişinin son 5 yıl içerisinde nasıl bir tutum sergilediği, hangi bankacılık işlemlerini yaptığı, ödemelerinde sorun çıkartıp çıkartmadığı, sorunlu müşterilerin düzene girip girmediği detaylı şekilde incelenir.

KREDİ NOTU NE ZAMAN GÜNCELLENİR?

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notu her ay düzenli olarak güncellenir. Kredi raporu ise günlük yapılan işlemler göz önünde bulundurularak güncellenir. Kredi notu güncellemesi, işleme göre değişiklik gösterebilir. Bazı işlemlerin güncellemesi günlük olarak yapılabilirken bazı güncellemeler için aylık bilgi almak zorunludur.

Finans kuruluşlarına göre kredi notu güncelleme süresi 2 gündür. Kişinin finansal geçmişine göre kredi notu düzenli olarak güncellenir. Düşük bir kredi notuna sahip olan kişi, o ay içerisinde düzenli ödeme yaparsa bu durum kredi notuna az da olsa yansıyacaktır. Ancak sağlıklı bir yükselme isteyenlerin biraz sabırlı olması ve beklemesi gerekecektir.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notunun yükselmesi için banka müşterilerinin bazı detaylara dikkat etmesi yeterli olacaktır. Kredi notu düşük olan bir kişinin kredi notunu yükseltmesi için bankacılık işlemlerinde hassas davranması gerekir. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

  • Kredi kartını gününde ödemek
  • Kredi borcunu düzenli ödemek
  • Kredi kartı limitini aşmamak
  • Sık sık kredi çekmemek
  • Sürekli kredi başvurusunda bulunmamak
  • Otomatik ödeme talimatı vermek
  • Bankada birikim yapmak

Tüm bu işlemleri düzenli olarak yapan banka müşterilerinin kredi notları kısa süre içerisinde yükselecektir. Kredi notu yüksek olan bir müşteri, her türlü bankacılık işlemini sorunsuz şekilde yapma hakkına sahip olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir