Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?


72
704 Paylaşım, 72 points

Kredi kartı kullanıcıları için en önemli tarihlerden birisi kuşkusuz hesap kesim tarihidir. Hesap kesim tarihi, kredi kartının aylık kullanım sonucunda ödenmesi gereken tutarı ve ödenmesi gereken süreyi belirler. Hesap kesim tarihi içerisinde yapılmamış olan ödemeler, kredi kartı kullanımında sıkıntıya neden olur. Bu sebeple hesap kesim tarihinin çok dikkatli ayarlanması gerekir. Her kullanıcının maaş günü ve hesap kesim tarihi birbirine uymuyor olabilir. Böyle durumlarda hesap kesim tarihinin değiştirilmesi doğru olacaktır. Bu yazımızda hesap kesim tarihini nasıl değiştirebileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

  • Kredi Kartını Düzenli Ödemek Neden Önemlidir?

Kredi kartı, diğer banka işlemlerinde olduğu gibi özenle kullanılması gereken bir karttır. Özellikle ödemelerinin çok düzenli olarak yapılması gerekir. Kredi kartı kullanımı, müşterinin bankayla olan diğer işlemleri için de örnek teşkil edecektir. Düzensiz bir ödeme, müşterinin kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notu düşen kişiler ise ileride ev, araba almak için ya da ihtiyaç durumunda kredi kullanırken bile sıkıntı yaşayacaktır.

  • Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Ayarlanır?

Bankalar, müşterilerine verdikleri kredi kartları için farklı zaman aralıklarında hesap kesim tarihi seçenekleri sunarlar. Hesap kesim tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde kredi kartına ait o ayki borcun ödenmesi gerekir. Ödeme yapılmaması durumunda hem faiz işler hem de kredi notu düşürülür. Bu nedenle kullanıcının hesap kesim tarihini maaş dönemine denk getirerek ayarlaması en doğru hareket olacaktır.Bir kişi sahip olduğu kredi kartının hesap kesim tarihini kendisi belirleyebilir. Kartın hesap kesimi bankanın belirlediği şekilde kalabildiği gibi, kişinin kendi maaş gününe göre de ayarlaması yapılabilir. Kredi kartı kullanıcısı, maaş zamanı ve hesap kesim tarihinin uymaması durumunda banka ile irtibata geçerek hesap kesim tarihini değiştirmeyi talep edebilir. Hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödemenin yapılması gerektiği için bu zamanın çok iyi ayarlanması gerekmektedir.

  • Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı kullanıcısının hesap kesim tarihi ve maaş aldığı tarih birbirine uymuyor ise banka ile görüşerek tarih değişikliği yapabilir. Bankalar, hesap kesim tarihleri için belirli aralıklar yapmaktadır. Kart kullanıcısı kendisine en uygun tarih aralığını belirleyerek değişiklik talep edebilir. Kredi kartı kullanıcısı bu talep internet bankacılığı üzerinden yapabileceği gibi müşteri hizmetleri ya da banka şubesi aracılığı ile de değişiklik işlemini gerçekleştirebilir.

  • Banka Hesap Kesim Tarihi Değişikliği için Kaç Hak Verir?

Kredi kartı kullanıcısının hesap kesim tarihini değiştirmesi için bankalar tarafından bir yıllık süre içerisinde 3 kere hak tanınmaktadır. Kullanıcı, 3 hakkını kullanırsa o yıl içinde bir daha tarih değişikliği yapamayacaktır. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim tarihini doğru belirlemek çok önemlidir.

  • Hesap Kesim Tarihi Neden Önemlidir?

Hesap kesim tarihi ilk bakışta çok önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de kredi kartı kullanıcıları için aslında en önemli ayrıntıdır. Hesap kesim tarihi dışında yapılan ödemeler sonucunda kart kullanıcısının kredi notu düşebilir. Bu da bankacılık işlemlerinin birçoğunda sıkıntı yaşamasına neden olacaktır. Bankalar ile sorunsuz çalışmak isteyen kullanıcıların hesap kesim tarihlerini çok dikkatli ayarlaması bu açıdan büyük önem taşımaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir