Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödeyince Ne Olur?


67
654 Paylaşım, 67 points

Maalesef ki günümüz koşullarında, temel ihtiyaçlarda dahil olmak üzere birçok insanın alışverişlerini kredi kartıyla yaptığı bir gerçektir. Kredi kartlarının sunmuş olduğu avantajlar nedeniyle kullanmak isteyenlerin sayısı az iken, mecburiyetten kart kullanımına yönelenlerin sayısı daha fazla olmaktadır. Zaten mecburiyetten kullanılan kredi kartı borcunun tamamını yatıramayan kimseler, kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Gibi temel sorular sormaktadırlar.

Bu gibi sorunların temelinde, kişinin yasal farklı yükümlülüklerden korkması bulunmaktadır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur?Merak edilen soruya hemen cevap vermeye başlayacak olursak, öncelikle belirtelim ki kredi kartının asgari tutarını ödemek sizi faiz ödemekten kurtarmamaktadır. Hatta kişinin kart borcuna göre ödenen asgari tutarın karşılığının önemli bir bölümü, borcun faizine gitmektedir. Yani asgari tutar ödendikten sonra, kalan tutar için borç ödenene kadar faiz işlemeye devam eder.

Ayrıca asgari tutardan sonra borcun tamamını ödemek yerine imkanınıza göre yine bir kısmını ödemeniz halinde de, yine kalan tutar için banka faiz işletmeye devam etmektedir.

Kredi Notu Olumsuz Etkilenir

Bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanabilmek için, kredi notunun yüksek olması bu anlamda en önemli kavramların başında geliyor. Kredi notunun artması ya da düşmesini etkileyen birçok faktör bulunmakta olup, bunlardan birisi de kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızdır. Şayet sıklıkla kredi kartının sadece asgari tutarını ödeyenler arasındaysanız, bu nedenle kredi notunuzun düşmesi sorunuyla karşı karşıya kalır ve sonraki süreçlerde bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanmanız daha da zorlaşabilir.

Kredi Kartının Kapatılmaması İçin En Az Asgari Tutar Ödenir

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Diyenlere, birde sağladığı avantaj tarafından bakalım. Şayet birkaç ay için borcun tamamını ödeme imkanınız yoksa, en azından asgari tutarını ödeyerek kredi kartınızın kullanıma kapatılmasını önleyebilirsiniz. Kartın borçtan dolayı kalan limitinin bloke olmaması için, minimum olarak asgari tutarın ödenmesi esastır.

Ödediğiniz Tutar Borcunuzdan Düşerek Faiz İşletilmez

Kredi kartı borcunun asgarisini ödeyince, ödemiş olduğunuz tutar kart borcunuzdan düşmektedir. Ödenmiş tutar için faiz işlemesi söz konusu olmadığı için, ödediğiniz miktara kadar faiz işlemesi mümkün değildir.

Asgari Tutardan Az Ödeme Yaparsanız Sorunlarla Karşılaşırsınız

Asgari tutarın ilk ay için ödenmemesi halinde, bankaya göre değişmekle birlikte kartınız öncelikle nakit çekimlere kapatılır. Sonraki ödemenin de gerçeklememesi halindeyse, kart alışverişlerde kullanıma da kapatılmakta yani bloke edilmektedir. Şayet 90 günlük yasal süre içerisinde asgari tutarın ödenmemesi durumundaysa, hakkınızda yasal takip başlatılır.

Tüm bunların yanı sıra, doğal olarak kredi notunuz önemli ölçüde düşer ve sonrasında hiçbir bankadan belirli bir süre kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanamazsınız.

Borcun tamamını ödeyemeyeceğiniz durumlarda, en azından tüm imkanlarınızı zorlayarak asgari tutarın ödenmesini sağlamak, oldukça önemlidir. Aksi halde başlatılacak yasal takiple, mevcut borcunuzun çok daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutar için sürekli faiz işlemekle birlikte, avukat masrafları gibi ek ödemelerle karşılaşmanız da muhtemel bir durumdur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir