Kredi Kartının Arkasına İmza Atmak Gerekli Mi?


64
624 Paylaşım, 64 points

Kredi kartının arkasına imza atmak, bankalar tarafından kartın gönderildiği tebligat içerisinde ve aynı zamanda kart başvurusu esnasında yapılan sözleşmede açık bir şekilde belirtilmektedir. Kartın arkasında bulunan imza alanının imzalanmasıyla birlikte, kartınızı ve kullanımdan doğan haklarınızı daha güvende tutabilirsiniz. Kredi kartının arkasına imza atmak gerekli mi? Başlıklı bu yazımızı okuduğunuzda, aslında hiç önemsenmeyen bu işlemin, kart güvenliği ve hak kaybına uğramamak için ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıda bahsedeceğimiz kredi kartının arkasını imzalama ile alakalı bilgiler, aynı zamanda normal banka kartları da dahil olmak üzere, üzerinde imza alanı bulunan tüm kartları kapsamaktadır.

Kredi Kartının Arkasına İmza Atmak Gerekli Mi? Önemi Nedir?

Bankalar kredi ve banka kartı verirken yapmış oldukları sözleşmelerde, kartın arkasının imzalanması gerektiğini ve imzalanmaması halinde doğacak yasal yükümlülüğün kart sahibine ait olduğunu açık bir şekilde yazmaktadırlar.‘Kartın arka yüzünde bulunan imza bandının, kartın teslim alınmasının ardından hemen imzalanması gerekir. İmza atılmaması halinde ortaya çıkacak tüm mali, hukuki ve cezai sorumluluk, kart sahibine aittir’ ibaresi yer almaktadır. Kartların arkasında bulunan imza bandı, bankaların kendilerini ve kart sahibini daha fazla güvene almaları için almış oldukları güvenlik tedbirlerinden birisidir.

İmzasız Kredi Kartları Geçersiz mi?

Arkasındaki imza bandı imzalanmamış kredi kartlarının, geçersiz olması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak burada güvenliğin sağlanabilmesi için, imzalanması önem taşımaktadır. Hatta kimi bankalar, arkasına imza bulunmayan kartlardan ödeme alınmaması yönünde, pos cihazı kullanan işletmeleri uyarmaktadırlar. Her ne kadar bu çağrıya fazla uyan işletme bulunmasa da, işletmelerin böyle bir haklarının olduğunu söylemek mümkündür.

Bunun en önemli nedeni, kredi kartı dolandırıcılarına karşı farklı düşüncelerle alınan önlemlerden birisi olmasıdır. Buraya imza atılması, bankanın sorumluluklarını azaltması ve aynı zamanda kartın güvenliğini artırma amaçlıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığını Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

  • Kartınızın arkasında bulunan imza bandını, silinmez kalemle imzalayın.
  • Kartınızın üzerinde bulunan numaralar ve kart şifrenizi, tanıyıp güvenmediğiniz insanlarla paylaşmayın.
  • Kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda, hemen bankanızı arayarak kartın kullanımını bloke ettirin. Şayet kaybetmiş ve sonrasında bulmuş olursanız, yine blokeyi kaldırmanız mümkündür.
  • Kart ekstrenizi, düzenli olarak kontrol edin. Mobil ya da internet şubesi kullanıyorsanız, hesabınıza girerek hesap hareketlerinizi takip edin. Anormal durumlar gördüğünüzde, banka yetkilisine haber verin.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
27
Şaşkın
Başarısız Başarısız
110
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir