Kredi Kartına 3 Ay Sadece Asgari Tutar Ödenirse Ne Olur?


72
704 Paylaşım, 72 points

Kredi kartı kullanımı, günümüzde oldukça yaygın şekildedir. Günümüz şartlarının zorlayıcı olması nedeniyle kredi kartının avantajları insanlara daha cazip gelmektedir. Ancak kredi kartının gereğinden fazla kullanılması hesap dökümünün beklenenden fazla gelmesine ve ödemede zorluk çekilmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda, kredi kartına 3 ay boyunca sadece asgari tutardan ödenmesi durumunda neler olacağını detaylı olarak anlatacağız.

Kredi kartı sahipleri, aylık olarak ihtiyaçlarını karşılamak için sahip oldukları kartları kullanmayı tercih ederler. Tüm yapılan harcamalar ay sonunda hesap dökümü ile birlikte kullanıcıya gönderilir. Kredi kartı kullanıcısına kartın tamamını ödemesinin yanı sıra asgari ödeme şansı da sunulmaktadır.

Kredi Kartını Asgari Ücretten Ödeyince Ne Olur?Kredi kartı kullanıcıları aylık olarak gelen hesap dökümünde harcamaya bağlı olarak bazen çok yüksek rakamlarla karşılaşabilirler. Aylık geliri zorlayacak kadar yapılmış olan harcamalar, kredi kartının aylık ödemesinin tamamının yapılmasına engel olabilir. Bu durumda kullanıcılara hesap özetinin asgarisini ödeme hakkı da verilmektedir. Kredi kartının asgari ödemesinin yapılması, kalan tutar üzerinden faiz uygulanmasına neden olur. Asgari ödeme ile birlikte geç ödeme faizini durdurmakla birlikte kalan tutar üzerinden borcun tamamı ödenene kadar faiz işlemesi devam edecektir.

Kredi Kartının Ödemesi 3 Kere Asgari Tutardan Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kredi kartı kullanırken bir yıllık dönem içerisinde asgari tutar üzerinden en fazla 2 kere ödeme yapılması hakkı bulunmaktadır. Asgari tutarda 3 kere ödeme yapılması durumunda bankalar kredi kartı üzerinde bazı yaptırımlar uygulamaya başlayacaktır.

Banka Kartları ve Kredi kartları hakkında yönetmelik kapsamında kredi kartı kullanıcısının asgari tutar üzerinden 3 kere kredi kartı ödemesi durumunda dönem borcunun tamamı ödenene kadar kart kullanıma kapatılacaktır. Bununla birlikte kredi kartı limit artırım işlemleri de yapılmaz, kredi kartından nakit çekim yapılmasına izin verilmez.

Kredi Kartını 3 Kez Asgari Tutardan Ödemek Kredi Puanını Etkiler Mi?

Kredi kartı kullanıcılarının aylık ödemelerini yıl içerisinde 3 kere asgari tutarda yapmaları durumunda kredi notu etkilenmeyecektir. Kredi notu daha çok kredi kartı borcunun hiçbir şekilde ödenmemesi ya da kredi borcunun düzenli ödenmemesi durumunda düşmektedir. Kredi kartının asgari ödemeden yapılması durumunda sadece kredi kartı kullanıma kapatılacaktır.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Tekrar Kullanılabilir?

Kredi kartı kullanıcısının 3 kere asgari tutardan ödeme yapması sonucunda kredi kartının kapatılması ardından tekrar kullanıma açmanın tek yolu, kredi kartının toplam borcunun ödenmesidir. Kredi kartına ait toplam borcun ödenmesinin ardından banka tarafından kredi kartı tekrar kullanıma açılacaktır. Kredi kartı kullanıcıları, kartlarının kapanmaması için düzenli ödeme yapmaya ve borcun tamamını mümkün olduğunca ödemeye önem vermelidir. Böylece kart kullanımı sırasında banka tarafından herhangi bir engelleme ile karşılaşılmayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir