Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş Ne Yapmam Gerekir?


71
695 Paylaşım, 71 points

Kredi kartı kullanımı oldukça kolaylık sağlamasının yanı sıra bazı tehlikelere de sahiptir. Kredi kartı ile taksitli ve avantajlı alışveriş yapılabilir elbette ancak bazı durumlarda kredi kartı kullanıcının canını sıkacak bazı sonuçlara da neden olabilir. Bu sonuçlardan en sık rastlananı, kredi kartından fazla para çekilmesidir. Bu yazımızda kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Kredi kartı ile alışveriş yaparken, bazen çekilmesi gereken tutardan daha fazla para çekilebilir. Bir anlık dalgınlık nedeni ile yaşanan bu durum bazen kart sahibi tarafından fark edilirken bazen arada kaynar gider.

Kredi kartı kullanıcısının yapılan fazla para çekimini fark etmesi durumunda islemesi gereken adımlar vardır. Bu adımları biraz daha detaylı inceleyelim…Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı ile alışveriş yapıldığı anda POS cihazına girilmiş olan yanlış tutar sonucunda fazla para çekilmesi durumunda ilk olarak işlemin hemen iptalini sağlamak gerekir. İşlemin iptal edilmesi ile birlikte fazladan çekilen para karta iade edilecektir. Ardından alışveriş için doğru rakam girilmelidir.

Alışveriş sırasında fazladan çekilen para hemen fark edilmez ve hesap özeti geldiği zaman durum fark edilirse, o zaman biraz daha uzun bir işleyiş gerçekleşir. Kredi kartı kullanıcısı böyle bir durumla karşılaştığında hesap özeti ile alışveriş yaptığı yere gitmelidir. Yanlış çekilen tutar için POS cihazının sahibi tarafından bankaya alışveriş slipinin iletilmesi gerekir. Banka bu slipi inceledikten sonra fazlalık tutarı karta iade edecektir.

Kredi Kartından İki Kere Para Çekilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı ile alışverişlerde bazen işlem sırasında yaşanan sıkıntılardan dolayı iki kere para çekme işlemi gerçekleşebilir. Böyle bir durum yaşayan kredi kartı sahibi yine POS cihazının sahibi ile birlikte banka ile görüşmeli ve ikinci tutarın karta iadesini talep etmelidir.

Kredi Kartından Fazla Nakit Çekimi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı ile nakit para çekimi de yapılabilmektedir. Bazen bu nakit çekim işlemi sırasında da fazla para çekimi yaşanabilir. Böyle bir durumda fazladan çekilen tutarın kredi kartına tekrar yatırılması gerekmektedir. Ancak kredi kartından nakit para çekimi için faiz uygulaması vardır. Çekilen tutar kadar faiz işleyecektir. Paranın fazla çekilen kısmı geri yatırılsa bile faiz işlemi ilk çekilen tutar üzerinden yansıtılacaktır. Bankaların nakit çekim faiz oranları değişiklik göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
695 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
111
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir