Kredi Kartımdan Bilgim Olmadan Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?


79
774 Paylaşım, 79 points

Kredi kartı günümüzün en çok ihtiyaç duyulan araçlarından birisidir. Birçok insan için vazgeçilmez sayılabilecek kredi kartları, alışveriş yapmayı daha keyifli ve kolay bir hale getirmektedir. Ancak bazı zamanlarda kart sahibinin isteği dışında bazı gelişmeler yaşanabilir. Bunlardan birisi, kart sahibinin haber olmaksızın kartından para çekilmesidir. Bu yazımızda kredi kartından bilgisi olmadan para çekilmiş olan kişilerin neler yapabileceğini anlatacağız.

Kredi kartının kullanımının artış göstermesi ile birlikte bu konudaki dolandırıcılık haberleri de artış gösterdi. Dolandırıcıların kullandığı birbirinden farklı ve akla hayale gelmeyecek yollar düşünüldüğü zaman kredi kartı kullanımının çok daha dikkatli yapılması gerekir.

Kredi Kartından Para Çekilmesi Mümkün müdür?Kredi kartından sahibinin haberi bile olmadan para çekmek elbette ki mümkündür. Kredi kartının en fazla kullanıldığı alanlardan birisi internettir. İnternet üzerinden satış yapan alışveriş siteleri, her gün yüzlerce ürün satışı gerçekleştirir. Ancak ne yazık ki her sitenin güvenilir olduğu söylenemez. Kredi kartı kullanıcısının yeterince güvenli olmayan bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapması sonucunda dolandırıcıların kart bilgilerine erişim sağlaması oldukça kolay olur. Bu tür sitelerden alışveriş yapanlar, kendi elleri ile bilgilerini dolandırıcılara vermiş olurlar.

Kredi Kartından Bilgi Dışında Para Çekilirse Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında kartından para çekildiğini anladığı anda yapılması gereken hemen kart üzerinde yer alan 0850 ya da 444 ile başlayan numarayı aramak ve kartı kullanıma kapattırmak olmalıdır. Kredi kartından yapılan bilgi dışı bir harcama, bilgilerin başka ellerde olması anlamına gelir ki bu harcamalar mutlaka devam edecektir. Bu nedenle kartı kapattırmak daha büyük zarara girmeyi engeller.

Kredi kartından bilgisi dışında para çekildiğini anlayan bir kişi şunları yapmalıdır;

  • Hiç zaman kaybetmeden kredi kartı kullanıma kapattırılmalıdır
  • İptal işleminin ardında internet üzerinden alışveriş yapılan tüm siteler liste halinde yazılmalıdır.
  • Bu liste ile birlikte bankaya giderek başvuruda bulunulmalıdır
  • Bankada harcama ile ilgili bir dilekçe doldurulur. Dilekçeye mutlaka internetten alışveriş yapılan sitelerin olduğu liste eklenmelidir. Bu belgeler, bankanın vermiş olduğu numaraya fakslanır.
  • Belgelerin fakslanmasının ardından 3 – 4 gün inceleme süreci başlar. İnceleme sırasında banka tarafından hangi harcamanın sizin tarafınızdan yapılmadığı tespit edilir. Tespit edilmiş bilgi dışı harcamaların bilgisi banka tarafından size iletilir.
  • Yapılan bilgi dışı işlemlerin ardından savcılığa başvuru yapılır.
  • Savcılığa başvurunun ardından en fazla 90 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlanacaktır.
  • Kredi kartı sahibinin başvuru sonrası tek yapması gereken sabırla sonucu almayı beklemek olacaktır.

Bilgi Dışı Alışveriş Yapıldığına Dair Mesaj Gelirse Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında cep telefonuna ‘kredi kartınızdan şu kadar tutarda alışveriş yapılmıştır’ şeklinde bir mesaj gelmesi durumunda hemen alışverişin yapılmış olduğu firmayı aramak ve böyle bir alışveriş yapılmadığını belirtmek gerekir. Alınan ürünün teslimatı yapılmadıysa durdurma işlemi gerçekleştirilecektir. Ancak firma ürünü kargoya verdiyse ve bir şey yapamayacağını söylerse yine aynı şekilde bankaya giderek biraz önce anlattığımız adımlar gerçekleştirilmelidir.

Kredi kartından habersiz para çekilebilmesi için kart üzerinde yer alan tüm bilgilerin (kart numarası, son kullanma tarihi, CVC) bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgilerden bir tanesi bile eksik olursa kart hiçbir şekilde kullanılamaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
774 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
85
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir