Kredi Kartı ve POS İçin Mail Order Nasıl Açılır?


69
675 Paylaşım, 69 points

Mail Order, kredi kartı sahibinin vermiş olduğu talimat doğrultusunda telefon talimatı ile alışveriş işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Piyasada Mail Order işlemi kısaca MO/TO olarak da bilinmektedir. Bu yazımızda kredi kartı ve POS için mail order nasıl açılır sorusuna cevap vereceğiz.

MAİL ORDER NEDİR?

Mail order, kredi kartı kullanılmadan karta ait olan bilgilerin POS cihazı üzerinden tuşlanması ile yapılan satış işlemidir. Mail order sistemi sayesinde alışveriş sırasında alıcı ve satıcının aynı yerde olması gerekmemektedir. Uzaktan kredi kartı bilgileri formu sayesinde kolaylıkla alışveriş işlemi gerçekleştirilecektir.MAİL ORDER İŞLEMİ HANGİ SEKTÖRLERDE KULLANILIR?

Mail Order işlemi, birçok sektörde kullanılmaktadır. Mail order işleminin kullanıldığı sektörler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Turizm sektörü
  • Seyahat acenteleri
  • Sigorta şirketleri
  • Bayiliği bulunan firmalar
  • Eğitim kurumları
  • Sipariş ile çalışan firmalar

MAİL ORDER SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

Mail order, alışveriş için iş yerine gitmeden işlemleri gerçekleştirme yöntemidir. Kişi dünyanın neresinde olursa olsun,  e – posta ve faks kullanarak ya da telefon aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

ORDER MAİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Mail Order başvurusu yapmak için öncelikle banka şubesine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Banka, mail order işlemi için bazı belge ve bilgileri talep edecektir. Hazırlanacak olan belgelerin ardından yapılacak yetkilendirme ile POS cihazı ile mail order kullanmak mümkün olacaktır.

 

MAİL ORDER NASIL ÇALIŞIR?

Mail order işlemini gerçekleştirmek için öncelikle bu işlemin açık olduğu iş yerinin bulunması gerekmektedir. Bazı iş yerlerinde Mail order sisteminin açık olduğu formlar bulunmaktadır. Bu formlar üzerinde ürünle ilgili birçok bilgi yer almaktadır. Ürünün fiyatı, temel bilgileri, kart numarası, son kullanma tarihi gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Müşterinin Mail order işlem formunu doldurmasının ardından faks ya da yazılı talimat verilerek satın alma işlemi gerçekleştirilecektir.

MAİL ORDER NASIL AÇILIR?

Mail order açtırmak için öncelikle bankaya başvuruda bulunmak gerekmektedir. Mail order açtırma işlemi öncesinde banka tarafından verilen mail order sözleşmesi imzalanmalıdır. İmzanın ardından işlemlerin tamamlanması ile kullanım hakkı başlayacaktır.

KREDİ KARTI MAİL ORDER İŞLEMİNE NASIL AÇTIRILIR?

Kredi kartını Mail order işlemine açtırmak için kartın ait olduğu bankayı aramak gerekmektedir. Kişi, ister banka şubesine giderek ister telefon bankacılığı üzerinden mail order işlemini açtırmak mümkündür.

MAİL ORDER GÜVENLİ MİDİR?

Mail order sisteminde kişinin kimlik ve kredi kartı bilgileri paylaşılmaktadır. Bu nedenle birçok kişi bu sistemin güvenli olmadığını düşünmektedir. Mail order sistemi ile yapılan alışverişler sırasında karşı tarafın kart bilgilerini kopyalaması, kart sahibinin bilgisi dışında alışveriş yapılması ya da sahte kimlikler üretilmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Tüm bu sorunları önlemek için mail order ile işlem yaparken sanal kart kullanımı güvenlik açısından doğru karar olacaktır. Kredi kartı sahibinin yapılan mail order işlemi için kendisinin yapmadığını söylemesi durumunda yapılan işlemin tutarı iş yeri sahibinden alınarak kart sahibine iade edilecektir.

Mail order güvenli midir? Sorusuna ne yazık ki evet demek mümkün değildir. Bu sistem ile kart sahibini de işyeri sahibini de korumak zor olacaktır. Bu nedenle sistemin çok dikkatli kullanılması oldukça faydalı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
675 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir