Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?


56
545 Paylaşım, 56 points

Kredi kartı kullanımı, tüm dünya genelinde oldukça yaygındır. Her kredi kartının farklı bir limiti bulunur. Bu limit, kullanıcının sahip olduğu imkanlara göre belirlenir. Genel olarak kredi kartı kullanıcıları kart limitlerinin yüksek olmasını ister. Bununla birlikte limitini aşmak istemeyen kullanıcılar, sadece harcayabilecekleri kadar limitle kart kullanımını tercih edebilir. Bu yazımızda kredi kartı limiti nasıl düşürülür sorusuna cevap vereceğiz.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

Kredi kartı limiti, bankalar tarafından otomatik olarak belirlenir. Bankalar, kart başvurusu yapan kişinin gelirine ve aylık giderine göre belirli bir limit çıkartır. Verilecek kredi kartı, bu limitle sunulur. Kredi kartı limiti, tamamen kullanacak kişiye göre belirlenir. Yani bir kişinin geliri ne kadar yüksekse kredi kartı limiti de o kadar yüksek olacaktır.Kredi kartı kullanıcıları genel olarak kart limitlerini yükseltmeye çalışırlar. Taksitli harcamanın çok zorlamayacağını düşünen kullanıcılar, ne kadar yüksek limit olursa o kadar kolay harcayabileceği düşüncesiyle bankaları ile görüşerek kredi kartı limit artırım talebinde bulunurlar.

Bunun yanı sıra bazı kredi kartı kullanıcıları ise kart kullanımına daha temkinli yaklaşır. Aylık limiti aşıp maddi sıkıntı çekmemek adına olan limitin de aşağı çekilmesini talep edebilirler. Kredi kartı limitini yükseltme hakkı olduğu gibi düşürme hakkı da bulunur.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kredi kartı limitinin düşürülmesi için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Kredi kartı limitini düşürme yöntemleri şu şekilde sıralanır;

  • Banka şubesine giderek kredi kartı limiti düşürme
  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürme
  • Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürme

BANKA ŞUBESİNE GİDEREK KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Banka şubesi üzerinden kredi kartı limiti düşürme işlemi için, kart sahibinin kendisine en yakın şubeye gitmesi yeterlidir. Bireysel banka danışmanı ile yapılacak görüşmede kredi kartı limit düşürme talebi iletilir. Talebi alan banka görevlisi gerekli işlemleri tamamladıktan sonra birkaç gün içerisinde kredi kartı limiti düşürülmüş olacaktır. Kredi kartı limit düşürme işlemi için ekstra bir bilgi ya da teminata gerek yoktur.

İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürmek de izlenebilecek bir başka yoldur. İnternet üzerinden kredi kartının kullanıldığı bankanın resmi sitesine girerek buradan Online olarak işlemler gerçekleştirilebilir. Kredi kartı işlemleri menüsü üzerinden kredi kartı limit düşürme talebi iletilir. İşlemi alan banka, kısa sürede limitin düşürülme işlemini gerçekleştirecektir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi limit düşürme işleminin yapılamaması durumunda banka ile iletişime geçmek doğru olacaktır.

TELEFON BANKACILIĞI ÜZERİNDEN KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı limiti düşürmek için öncelikle bağlı bulunulan bankanın müşteri hizmetleri numarası aranmalıdır. Müşteri hizmetleri üzerinden kredi kartı menüsüne girilerek müşteri temsilcisine bağlanılır. Müşteri temsilcisine limit düşürme talebi iletildikten sonra işlem kısa sürede sonuçlanacaktır. Müşteri temsilcisi, kredi katının limiti ne kadar isteniyorsa o şekilde düşme işlemini hemen gerçekleştirecektir.

KREDİ KARTI OTOMATİK LİMİT ARTIŞINA DİKKAT!

Kredi kartlarının birçoğunda otomatik limit artış özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde kredi kartı kullanıcısı talep etmese dahi düzenli aralıklarla kredi kartı limiti banka tarafından yükseltilecektir. Kredi kart limitini düşürten bir kart kullanıcısı, bu özelliğe sahip bir karta sahipse bir süre sonra limit tekrar yükselecektir. Otomatik artış nedeniyle kart limitinin düşürülmüş olması bir işe yaramaz. Bu nedenle kredi kartı limiti düşürme işlemi sırasında banka ile görüşerek otomatik limit artırım özelliği olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir. Bu özelliğin olması halinde ise özelliğin iptali talep edilerek limitin bir daha yükselmesi engellenebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
545 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir