Kredi Kartı Kullananların Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler


74
724 Paylaşım, 74 points

Günümüz şartlarının ağır olması ve kredi kartlarının kullanım kolaylığı sunması, Kredi kartların yoğun bir şekilde kullanılmasına sebep olmaktadır. Kredi kartlarının kullanımı ve katlar hakkındaki farklı tanımların bilinmesi, kart kullanıcıları için önemli konulardan birisidir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere, kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler hakkında birtakım bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Kullananların Bilmesi Gerekenler

  • Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı kullananların sıklıkla duydukları ve bazen de yararlandıkları kavramlardan biri, asgari ödeme tutarıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesap dönem borcunun, ödenmesi gereken minimum tutarını ifade etmektedir.Bankalar kredi kartı borcunu tamamen ödeme imkanı bulunmayan müşteriler için, asgari ödeme limiti belirlemektedir. Bu sayede tüketici maddi olarak zorluk çektiği durumlarda kredi kartı borcunun tamamını ödemek yerine, sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek yasal takibe düşmekten kurtulmaktadır. Kalan kredi kartı borcu için borç tamamen ödenene kadar, bankanın daha önceden belirlediği yasal faiz oranları uygulanır.

  • Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını ödemediğiniz ilk ay için, öncelikle kartınız nakit çekim işlemlerine kapatılır. Takip eden ay içerisinde yine minimum asgari ödeme tutarının ödenmemesi halinde ise, kartınız alışveriş kullanımlarına da kapatılmaktadır. Yani kartınız geçici bir süre bloke edilir. Sonraki 30 gün içerisinde de asgari ödeme tutarı ödenmediği zaman, size tanımlanan 90 günlük yasal süreç dolduğu anda, hakkınızda yasal takip başlatılır.

Yasal takip başlatıldıktan sonra banka sizden borcunu tahsil etmek için sizinle iletişime geçecek ve bir süre sonra kredi kartı borcunu yapılandırma yapabileceklerini söyleyecektir. Yapılandırma yapmamanız ya da yaptıktan sonra yapılandırma taksitlerini de aksatmanız halinde, banka hakkınızda icra takibi gibi farklı yasal haklarına başvuracaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kısaca kredi kartınızın iptal edilmesini ve yasal takibe düşmek istemiyorsanız, 90 günlük yasal süreci doldurmadan, kredi kartınıza ait olan asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir.

  • Asgari Ödeme Tutarı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler arasında, asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda kredi notunu nasıl etkileyeceği konusunda yer almaktadır. Her ne kadar bazı platformlarda kredi notunu etkilemeyeceği söylenmiş olsa da, borcun tamamı dururken sadece asgari ödeme tutarını ödemek, kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olacak faktörler arasındadır.

Ancak bu etki oldukça küçük çaplı bir etki olup, banka kredi notunun önemli ölçüde düşmesine neden olmamaktadır.

  • Kredi Kartı Taksit Erteleme Nedir?

Kredi kartı taksit erteleme, bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlardan birisidir. Puantaj kapsamında kredi kartınızla satın almış olduğunuz hizmet ya da ürünün gelecek ilk ekstre yerine, sonraki ayda veya birkaç ay sonrasına ertelemenize imkan tanınmaktadır. Özellikle finansal sorunlar yaşadığınız dönemlerde oldukça yararlı olan kredi kartı taksit ertelemesi, birçok bankanın kredi kartı özellikleri arasında yer almaktadır.

  • Kredi Kartı Borç Kapatma Nedir?

Kredi kartının hesap dönemindeki borcunu tamamının ödenmesinin yanı sıra, günü gelmemiş taksitlerinde ödenerek kredi kartı borcunun tamamı ile ödenmiş olması durumudur.

  • Borcu Yapılandırmak Mı Kapatmak Mı Daha Avantajlı?

Borcu yapılandırmak psikolojik etkilerinin yanı sıra, daha uzun süre borçlu kalmanıza ve daha fazla faiz ödemenize neden olacaktır. Bu sebeple gereksiz yere faiz ödememek için, imkanınız varsa borcunuzun tamamını kapatmak daha iyi olacaktır.

Kredi kartı kullananların bilmesi gerekenler başlıklı yazımız hakkında sormak ve bizimle paylaşmak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşarak diğer ziyaretçilerimizin de istifadesine sunabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir