Kredi Kartı Kaybolduğunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?


75
724 Paylaşım, 75 points

Banka ya da kredi kartı kaybolduğunda yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek, hesap güvenliğiniz açısından hayati önem taşımaktadır. Şayet kartınız kaybolduğunda gerekli tedbirleri kısa süre içerisinde almıyorsanız, banka kartının sorumluluğunda gerekli tedbirleri kısa süre içerisinde almıyorsanız, banka karttan yapılacak harcamalardan sizi sorumlu tutabilir.

Kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım? Sorusuna cevap arayarak yapmanız gerekenleri bilmiyorsanız, bu yazımızı sonuna kadar okuyarak hemen uygulamaya koymanız oldukça önemlidir. Kartının kaybolması ya da çalınması durumunda sadece kart üzerinden alışveriş yapılması söz konusu olmayıp, hukuksal yoldan sizi daha fazla zora sokacak farklı işlemlerin yapılmasında söz konusudur. Bu nedenle kartınızın kaybolması ya da çalınması halinde aşağıda vereceğimiz bilgileri hızlı bir şekilde uygulamanız, oldukça önemlidir.

Durumu Acil Bir Şekilde Bankaya BildirinBunu yapabilmek için kullanabileceğiniz en hızlı yöntem, bankanın çağrı merkezini aramak olacaktır. Hemen bankanızın çağrı merkezini arayıp sesli işlemler menüsünden kayıp ve çalıntı kart bildirimi seçeneğini tuşlayarak banka yetkilisine kartınızın kaybolduğu hakkında bilgi verip, kartın kullanımını bloke ettirebilirsiniz.

Durumun aciliyeti nedeniyle bankalara kayıp ve çalıntı kart bildirimi yapmak için sıra beklemeden çok kısa süre içerisinde bağlanmak mümkündür. Banka yetkilisi ile görüştükten sonra kartınız hemen kullanıma kapatılır ve art niyetli kişilerin kaybettiğiniz kredi ya da banka kartını kullanılmasının önüne geçilir.

Bankanızla iletişime geçerken arama yapma imkanınız yoksa, internet bankacılığı üzerinden durumu bildireceğiniz gibi mesai saatleri içerisinde ise bankanın fiziki şubesine giderek de kartınızın kaybolduğunu bildirebilirsiniz. Kredi kartı kaybolduğunda yapılması gerekenler arasında en önemli husus, kartınızın kaybolduğunu en kısa sürede bankaya bildirerek bloke ettirmektir.

Hesap Hareketlerinizi İnceleyin

Kartınızın kaybolduğunu bankaya belirledikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem ise, hesap hareketlerini incelemek olmalıdır. Bu durumda hiç istenmeyen yerlerden harcama yapılması halinde durumu zaten bankaya bildirdiğiniz gibi, hemen savcılığa giderek konu hakkında bilgi vermek hatta suç duyurusunda bulunmak, kartınızın yanlış yerlerde kullanılması halinde doğacak sorumluluğu almanızı önemli ölçüde engelleyecektir.

Bunun yanı sıra provizyonda bekleyen işlemler menüsünden, sizin yapmadığınız bekleyen bir işlem olup olmadığını da görebilirsiniz. Şayet sizin yapmadığınız bir işlem varsa bunu bankaya bildirerek, ödeme itirazında bulunmanız mümkündür.  Yeni kart isteyebilirsiniz tüm bunları yapıp güvenlik önlemlerini alarak mevcut kartınızı iptal ettirdikten sonra, yeni bilgilerle farklı bir kart talebinde bulunabilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
724 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir