Kredi Kartı Güvenliğini Arttırmanın Yolları


60
616 Paylaşım, 60 points

İnternet teknolojisinin hızlı bir şekilde yayılması neticesinde, bir takım mağduriyetlerin ve istenmeyen olayların yaşandığı da önemli bir gerçektir. Bu mağduriyetlerden birisi de, kredi kartının internet üzerinde kullanılması ya da kredi kartı bilgilerinin yine internet ortamında, art niyetli kimselerin eline geçmesidir. Genellikle internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yaptıktan sonra başkasının eline geçen kredi kartı bilgileri, art niyetli kişiler tarafından haksız kazanç sağlamak amacıyla kullanılabilmektedir. Bu yazımızda kredi kartı güvenliğini artırmanın yolları hakkında, oldukça önemli detaylara yer verdik.

Kredi kartı güvenliğini artırmanın yolları başlıklı bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuduğunuzda, kredi kartı bilgilerinizin başkasının eline geçmesini önemli ölçüde engellemiş olacaksınız. Yazımızda her ne kadar kredi kartı güvenliğini sağlama şeklinde konuyu ele almış olsak da, burada yazılan güvenlik uyarıları aynı zamanda tüm banka kartlarını da kapsamaktadır.

BANKA KREDİ KARTI GÜVENLİĞİNİ ARTIRMANIN YOLLARIAşağıdaki maddeleri dikkate alarak, kredi ve banka kartı güvenliğinizi önemli ölçüde sağlayabilirsiniz.

Eğer ki internet üzerinden bankanızın web sitesine giriş yapacaksanız, öncelikle giriş yaptığınız internet sitesinin bankanızın internet sitesi olduğuna mutlaka emin olun. Bunun için bankanızın internet adresinin yazılı olduğu bir kağıdı, yanınızda bulundurmanız her zaman faydalı olacaktır.

Bankanızın internet sitesi adresini yazarken, mutlaka dikkatli bir şekilde ve defalarca kontrol ederek yazdıktan sonra giriş yapın. Zira art niyetli kimseler, en fazla yapılan yazım hatalarını içeren siteler açıp bankanın internet sitesini bire bir kopyalayarak, yanlış yazdığınız adrese sizi yönlendirmektedir. Buraya giriş yapmanız halindeyse, kart bilgilerinizi ele geçirmektedirler.

Bankanın internet sitesine Google, Yandex gibi arama motorları üzerinden girmemeye özen gösterin. Şayet arama motorları üzerinden girecekseniz de, sponsorlu bağlantı olmayan ilk siteye adresi kontrol ederek girin.

İnternet üzerinden alışverişlerinizde, mutlaka bilindik daha önce sizin ya da çevrenizden insanların alışveriş yaptığı siteleri tercih edin. Bu siteler kurumsal ve kendisini kanıtlamış platformlar olduğu için, pek sorun yaşanmamaktadır.

Bilgisayarınızda mutlaka, anti-virüs programı bulundurmak, kredi kartı güvenliğini artırmanın yolları arasında, ihmal edilmemesi gerekenlerden birisidir.

SMS onayı da, kredi kartı güvenliğini artırmanın yolları arasındadır. Yani kartınızla siz ya da bir başkası alışveriş yaparken cep telefonunuza SMS ile kod gönderilmekte ve o kodu alışveriş ekranında istenilen yere yazarak alışveriş tamamlanmaktadır. Kartınız ya da üzerindeki bilgiler çalınmışta olsa, SMS kodu olmadan alışveriş yapılması mümkün değildir.

Özellikle son zamanlarda artan sosyal medya reklamlarında bankaları taklit ederek, “Son 10 yıla dönük kredi ve kredi kartı masraflarınızı, hemen ödüyoruz. Bunun için internet sitemize girerek başvurunuzu yapın” şeklindeki yazılı reklamlara itibar etmeyin. Hiçbir bankanın sizin hakkınız dahi olsa siz talep etmeden size para vermeyeceğini unutmayın.

Yine Facebook gibi sosyal medya üzerindeki sayfaların bankanın resmi sayfası olup olmadığını anlamak için, sayfanın beğeni sayısına, sayfaya yapılan yorumlara ve beğenilere bakabilirsiniz. Gerçek banka sayfalarının beğenisi, en az 300 binin üzerindedir. Ancak bu kadar beğenide bir kesinlik olmayıp, sayfaya yapılan yorumları mutlaka inceleyin.

İnternetten alışveriş ve havale, EFT limitleri belirlemekte, kredi kartı güvenliğini artırmanın yolları arasındadır. Örneğin internetten alışveriş için 300 TL limit belirlemeniz durumunda, bu tutarın üzerindeki işlemlerin yapılmasını az da olsa engellemiş olursunuz.

Kredi ve banka kartı güvenliğini artırmanın yolları hakkında bilgiler verdik. Bu bilgilerin dışında yapacağınız işlemlere biraz dikkat kesilmeniz ve şüpheli durumlardan kaçınmanız, yararınıza olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
616 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
51
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir