Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir, Nasıl Yapılır, Mağdurlar Ne Yapmalı?


99
959 Paylaşım, 99 points

Kredi kartı ve banka kartı sahibiyseniz siz de kredi kartı dolandırıcılarının hedefine girebilirsiniz. Kredi kartı kullanırken dikkatli olmalı bilgilerinizi kesinlikle bir başkası ile paylaşmamalısınız. Büyük risk altındayken dikkatli olmalı adımlarınızı sağlam atmalısınız.

Dünya genelinde 31 trilyon dolarlık alışveriş kredi kartı ve banka kartı ile yapılmaktadır. 2015 yılından bu yana 4 yıllık süreçte yapılan 8 alışverişin 7 tanesi kredi kartı ve bankamatiklerle yapıldı. Kredi ve banka kartları, suçlular için birer altın madeni haline geldi.  Bankalar, kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle 2015 yılında yaklaşık 21 milyar dolar zarara uğradı. Sizlere bu yazımızda kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili tüm detayları anlatacağız.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Çeşitleri Nelerdir?

Kredi kartı dolandırıcılığının farklı versiyonları bulunur. En çok gündeme gelen 2 yöntem şunlardır.  • Kartsız Dolandırıcılık: Akla ilk gelen kredi kartı dolandırıcılığıdır. Kart sahibinin bilgileri çalınır, kart fiziksel temas olmadan yasa dışı işlerde kullanılır. Bu tip dolandırıcılık internet ortamında yapılır. Bilgisayar korsanları, kötü yazılımlar ve mailler aracılığıyla kredi kart bilgileri çalınır.
  • Kartlı Dolandırıcılıklar: Kötü niyetli bir satıcının post cihazıyla kredi kartınız kopyalanır. Kopyalanan kredi kartı farklı amaçlarla kullanılır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığında Diğer Yöntemler

Bugüne kadar polis kayıtlarına geçen, kredi kartı dolandırıcılığı yöntemleri şunlar:

Kayıp ve çalıntı kartlar: Dolandırıcılar, kimlik ve imza kontrolü yapılmayan iş yerlerindeki alışverişlerde kayıp ya da çalıntı kartları kullanıyorlar. Bunu engellemek için kredi kartı kaybolan kişinin en kısa sürede bankasına bildirim yapması gerekiyor.

Ele geçmeyen kartlar: Kredi kartının müşteriye, posta ya da kargo yoluyla ulaştırılırken çalınarak kullanılması. Bu dolandırıcılık, sahte kimlik belgeleriyle banka şubesinden kart alınarak da yapılabiliyor.

Boş plastik: Kredi kartı boyutundaki boş plastik plakalara gerçek kredi kartlarına ait numaralar basılıyor. Müşteri sanki alışveriş yapmış gibi, bu kart imprinter cihazından geçirilerek satış belgesi düzenleniyor. Sonra bu para bankadan tahsil edilmek suretiyle dolandırıcılık gerçekleştiriliyor. Bu dolandırıcılıkta işyerlerinin de parmağı bulunuyor.

İnternetle mal siparişi: Dolandırıcı, internette şirket ve kişilerin güvenlik şifrelerini aşarak, kart numaraları ve özlük bilgilerini çalıyor ve bu bilgilerle sipariş veriyor.

Hesap yönlendirme: Kart sahibinin kimlik bilgileri, kredi kart bilgileri öğrenilerek bankaya telefonla veya başvuru formuyla müracaat ediliyor. Eldeki bilgilerle kartın adresi değiştiriliyor ve bir süre sonra kaybolma bahanesiyle yeni adrese yeni kart isteniyor. Gelen kartın arkasına imza atan dolandırıcı kartı kullanmaya başlıyor.

Değiştirilmiş kart: Dolandırıcının kendisine ait ya da bir şekilde ele geçirdiği kredi kartındaki numara, ütüleme yöntemiyle yok ediliyor ve yerine yeni ve başkasına ait bir numara basılmak suretiyle dolandırıcılık yapılıyor.

Sahte kartlar: Sahte para gibi önce sahte kredi kartı basılıyor. Dolandırıcılık, kartın arkasında bulunan manyetik şeride, encoder (kodlayıcı) adı verilen bir cihazla gerçek kredi kartı bilgilerinin kodlanması suretiyle gerçekleştiriliyor.

Manyetik şerit sahteciliği: Dolandırıcı, kendisine ait kredi kartının arkasındaki manyetik şerit bilgilerini siliyor ve encoder cihazıyla başkasına ait bilgileri yüklüyor.

Kart kopyalama: Alışveriş yapan müşterilerin kartları müşteri görmeden encoder cihazından geçirilip kopyalanıyor. Sonra bu bilgiler, üretilen sahte bir kartın şeridine aktarılıyor. Bu, en tehlikeli dolandırıcılık olarak nitelendiriliyor, karttaki bilgiler gerçek olduğu için yolsuzluğun ispatlanması zor oluyor.

ATM dolandırıcılığı: Dolandırıcı, bankaya gelen müşteriden önce ATM’nin kart giriş haznesine bir cisim yerleştiriyor. Sonra gelen müşterinin kartı ATM cihazında kalınca, dolandırıcı, yardım etmek bahanesiyle şifreyi öğreniyor. Müşterinin bankadan ayrılmasından sonra da kartı ATM cihazından çıkarıp kullanıyor.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Harcamaların düzenli olarak takip ederek, bilgisayar yazılım dolandırıcılığı riskini azaltmış olursunuz. Harcama limitlerine ulaştığınızda banka kart sahibini uyarır. Kredi kartı dolandırıcılığını engellemek için sizden kişisel bilgilerinizi talep eden epostalara itibar etmeyin. İnternet üzerinden alışveriş yapacaksanız alışveriş yaptığınız internet mağazasını iyi araştırın. Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın. Alışveriş yaparken kredi kartı ile sipariş vermemeye özen gösterin. Kredi kart bilginizi kimseyle paylaşmayın. Online işlemlerde sanal kredi kartı kullanın.  Online alışverişler yaparken mutlaka sayfanın başında ” https:// ” ifadesi olmasına özen gösterin. Bu ifade sitenin güvenilir bir site olduğunu gösterir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Bankalar Ne Yapar?

Kredi kartı dolandırıcılığı kart sahibinin hesap özetini inceleyip kendisine ait olmayan bir işlem gördüğünde bankayı uyarması gerekir. Söz konusu kart daha fazla dolandırıcılığa bulaşmasın diye kullanıma kapatılır. Yapılan işlem hileli

olduğu tespit edilirse satıcının bankasına bilgi verilir. Satıcının bankasından para iadesi istenir. Hileli durum bankaya bildirildiğinde banka hemen soruşturma başlatır. Soruşturmada ilk işlem olarak banka satıcıdan yapılan alışverişin fişlerini ve sliplerini ister. Yapılan işlem hileli değilse kart sahibi yaptığı ihbar nedeniyle cezalandırılır. Kart dolandırıcılığında durum kesinleşmişse cumhuriyet baş savcılığına başvurarak şikayet dilekçesi verip dava açması gerekir.

İzinsiz Kredi Kartı Kullanımı Şikayet Süresi Ne Kadardır ?

İzinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi var mıdır, var ise ne kadardır? 5464 sayılı kanun uyarınca kart sahipleri “kartın kaybolması, çalınması veya iradesi dışında gerçekleşmiş herhangi bir işlemi öğrenmesi halinde kart çıkaran kuruluşu derhal haberdar etmek zorundadır.” Bunun dışında kredi kartının kötüye kullanımı amacıyla izinsiz kredi kartı kullanımı şikayet süresi bulunmamaktadır. Şikayete bağlı bir suç değildir. Cumhuriyet savcısı tarafından re’sen soruşturulacaktır.  

Yurtdışından Kredi Dolandırıcılığı Nasıl Şikayet Edilir? 

Yurtdışından kredi dolandırıcılığı internetten yapılan alışverişler, kart kopyalama gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Gönderilen bir mail’e tıkladığınız anda bile kart bilgilerinizin kopyalanması mümkün olabilmektedir. Eğer yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı suçunun mağduru iseniz, kartınızın ait olduğu bankaya yazılı olarak itirazda bulunmalısınız. Böylece banka harcamanın yapıldığı yere şikayeti iletilecek ve iptal ve iade sürecini başlatacaktır. Türkiye’de bulunan dolandırıcılık vakkaları için yukarıda yapılacakları belirttik fakat yurtdışından kredi kartı dolandırıcılığı mağdurlarındansanız uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

99
959 Paylaşım, 99 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir