Kredi Kartı Borçları Zaman Aşımına Uğrar mı?


67
645 Paylaşım, 67 points

Kredi kartı kullanımı oldukça yaygın bir hal almış durumda. Günlük hayatın devam ettirilmesi ve kolay alışveriş için tercih edilen kredi kartı, ödeme konusunda ise bazı sıkıntılı durumlara neden olabiliyor. Kredi kartı kullanırken hiç ödemeyecekmiş gibi rahat para harcayabilen kullanıcılar, konu ödemeye gelince zorlanabiliyor. Bu durumda da kredi kartı borçları biriktikçe birikiyor ve bir dağ oluşturuyor. Bu yazımızda kredi kartı borcu ile uğraşanların aklına gelen zaman aşımı konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı kullanımında aylık olarak düzenli ödeme gerekmektedir. Belirlenmiş olan hesap kesim tarihleri doğrultusunda her ay yapılan harcama kadar ödeme yapmak gerekir. Kredi kartının temel özelliği önce al sonra öde olarak açıklanabilir. Ancak kredi kartı kullanımında ödemeler düzenli olarak yapılmaz ise sıkıntı yaşanmaya başlanır. Kredi kartını 90 gün boyunca ödemeyen kullanıcı hakkında yasal takip süreci başlatılacaktır. Bu takibi avukata devir, borcun tamamının faiziyle talep edilmesi ve hatta icra işlemleri takip edecektir. Oldukça sıkıntılı olan bu süreçleri yaşamamak için kredi kartı kullanıcılarının mutlaka ödemelerini düzenli olarak yapması gerekmektedir.

Kredi Kartı Borçları Kendiliğinden Silinir mi?

Kredi kartı borçları kendiliğinden asla silinmez. Bankalar er ya da geç mutlaka borcunu kredi kartı kullanıcısından tahsil edecektir. Kredi kartını ödemekte zorlanan bir kullanıcının kartı banka tarafından kullanıma kapatılır ve borç ödenmeden tekrar açılmaz. Bu aşamada kullanıcının banka ile görüşerek borcunu belirleyeceği taksitler şeklinde ödemesi en akıllıca yol olacaktır. Aksi takdirde işin içinden çıkılamaz bir durum ortaya çıkabilir.Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Kredi kartı kullanımında zaman aşımı 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yıllık süre sonunda karta ait olan borç zaman aşımına uğradığı için silinecektir. Ancak bu süreç sanıldığı kadar kolay olmaz. Bir kredi kartı borcunun zaman aşımına uğraması için borca banka tarafından hiçbir işlemin uygulanmamış olması gerekir. Banka ya da varlık şirketleri tarafından kredi kartına uygulanmış olan bir yasal takip, karta işlem uygulanması anlamına geleceğinden zaman aşımı söz konusu olamaz. Kısaca söylemek gerekirse, kredi kartı borcunda zaman aşımından yararlanabilmek için bankanın bu borcu 10 yıllığına unutmuş olması gerekir ki bu da kolay kolay olabilecek bir durum değildir.

Yasal takip süreci sonrasında borcun tahsil edilememesi ile devreye avukat girecektir. Avukatın kredi kartı ile ilgili açacağı icra dosyaları bu 10 yıllık süreyi her seferinde sıfırlar ve süreç yeniden başlar.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borçlarda Zaman Aşımı Süresi Uzar mı?

Kredi kartı borcunu hiçbir yolla tahsil edemeyen banka, bu borcu varlık şirketlerine devredebilir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamında değerlendirilen bu borçlar için zaman aşımı uzayacaktır. Söz konusu borçlar için zaman aşımı 20 yıl olarak belirlenir. Kredi kartı borcunun devrinden sonra açılacak olan her yeni icra dosyası bu 20 yıllık zaman aşımı süresini sıfırlar ve süreç yeniden başlar.

Kısaca söylemek gerekirse; bankalar kredi kartı borcunu kullanıcıdan farklı yollarla da olsa mutlaka tahsil edecektir. Zaman aşımına uğramasını beklemek, borcun daha da uzamasına ve sürecin zorlaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle yapılabilecek en mantıklı şey, borcun en kısa sürede yapılandırılması ve uygun taksitler şeklinde ödenmesidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
645 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir