Kredi Kartı Bloke Nedenleri ve Çözümleri


58
564 Paylaşım, 58 points

Kredi kartları bazen farklı nedenlerden dolayı bloke olabilmektedir. Bloke olmuş bir kredi kartı kullanılamaz. Bu durumda kredi kartı sahibinin banka ile iletişime geçmesi ve blokenin kaldırılmasını sağlaması gerekmektedir. Bu yazımızda kredi kartı bloke nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Birçok insanın başına kredi kartına bloke konması olayı gelmektedir. Bu durum ilk başta kredi kartı sahibini şaşkına çevirse de daha sonra blokenin nedeni ve çözüm yolu için ne yapılması gerektiğini düşünmeye sevk etmektedir. Kredi kartına bloke konmasının farklı birçok sebebi olabilir.KREDİ KARTINA BLOKE KONMA NEDENLER NEDİR?

Kredi kartına konulan blokenin farklı nedenleri olacaktır. Kredi kartına bloke konma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kayıp ve çalıntı durumunda kredi kartına bloke konma
  • Şifreyi yanlış girmeden dolayı kredi kartına bloke konma
  • Kredi kartı borcu ödenmediği için kredi kartına bloke konma

KAYIP VE ÇALINTI DURUMUNDA KREDİ KARTINA NEDEN BLOKE ONULUR?

Kredi kartına bloke konmasının en bilindik nedeni, kartın çalınması ya da kaybolması durumudur. Böyle bir sorun yaşayan kredi kartı kullanıcılarının hemen banka şubesi ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Banka şubesine kartın kaybolduğu ya da çalındığı bilgisinin verilmesinin ardından banka, kredi kartına hemen bloke koyacaktır. Bloke işleminin nedeni, kartın başka kişiler tarafından kullanılmaması ve kredi kartı sahibinin mağduriyet yaşamamasıdır.

KAYIP VE ÇALINTI NEDENİYLE BLOKE KONMASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Kayıp ve çalıntı kart ihbarının ardından banka kredi kartına hemen bloke koyacaktır. Kartın kullanıma kapatılmasının ardından banka kısa süre içerisinde kredi kartı kullanıcısı için yeni bir kart hazırlayarak adresine gönderecektir. Yeni kredi kartı ile aynı hesap üzerinden harcama yapmak mümkün olurken, eski kartın kullanımı bir daha mümkün olmayacaktır.

ŞİFREYİ YANLIŞ GİRMEDEN DOLAYI KREDİ KARTINA NEDEN BLOKE KONUR?

Kredi kartına bloke konmasının bir diğer nedeni, ATM’de kart şifresini art arda 3 kere yanlış girilmesidir. Kart şifresinin yanlış girilmesi durumunda banka kredi kartının yanlış kişilerin elinde olabileceği şüphesi ile bloke işlemi uygulayacak ve ATM kartı yutarak geri vermeyecektir.

ŞİFREYİ YANLIŞ GİRMEDEN DOLAYI BLOKE KONMASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

ATM’de şifrenin 3 kere yanlış girilmesi durumunda kredi kartı kullanıcısının hemen bankaya ait çağrı merkezini araması gerekmektedir. Çağrı merkezi üzerinden şifreyi unuttuğunu ve bu nedenle yanlış girdiğini söyleyen kredi kartı kullanıcısı, gerekli güvenlik adımlarını geçtikten sonra hem kartını almaya hem de yeni şifre belirleme işlemine hak kazanacaktır.  ATM tarafından yutulan kredi kartı, banka şubesine gidilerek alınabilmektedir.

KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEDİĞİ İÇİN KREDİ KARTINA NEDEN BLOKE KONUR?

Kredi kartı bloke işleminin bir diğer nedeni, kredi kartı borcunun ödenmemesidir. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemeyen kişilerin kartları banka tarafında kapatılarak bloke işlemi uygulanacaktır. Kredi kartı borcundan dolayı bloke uygulanmasının nedeni, kart sahibinin biran önce borcu ödemesini sağlamaktır.

KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI BLOKE KONMASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Kredi kartı borcundan dolayı bloke konmuş bir kartın kullanıma açılması için öncelikle kart sahibinin borcunu ödemesi gerekmektedir. Borcun ne kadarının ödenmesi gerektiğini tamamen banka belirleyecektir. Belirlenmiş tutarın ödenmesinin ardından kartın blokesinin kaldırılması 3 iş gününü bulabilmektedir. Kart kullanıma açıldığı zaman kredi kartı sahibine SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

KİMLERİN KREDİ KARTI BLOKESİ KALDIRILMAZ?

Bazı kişilerin kredi kartı blokesinin kaldırılması söz konusu değildir. Kredi kartı ödemesini düzenli yapmadığı için yasal takibe düşmüş ve avukatlık olmuş kişilerin kartına uygulanan bloke işlemi hiçbir şekilde kaldırılmayacaktır. Bunun yanı sıra kredi kartı kullanma ihtimali de zorlaşacaktır. Kredi kartına kaldırılmaz şekilde bloke konmuş olan bir kişi 5 yıl süre içerisinde bir daha kredi kartı alma hakkına sahip olamayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir