Kredi Kartı Başvuru İptali Nasıl Yapılır?


61
595 Paylaşım, 61 points

Kredi kartı kullanımı ülkemizde oldukça yaygın bir hale gelmiş durumda. Günlük ihtiyaçların karşılanması için artık birçok kişi kredi kartlarını kullanıyor. Ancak bazı kişiler, kredi kartı başvurusu yaptıktan bir süre sonra, bu kartı almaktan vazgeçebiliyor. Farklı nedenlerden dolayı kredi kartı başvurusunu iptal ettirmek için bazı yöntemleri kullanmak gerekiyor. Bu yazımızda kredi kartı başvuru iptali nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

KREDİ KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bir bankaya ait kredi kartını almak isteyen kullanıcılar, kısa sürede dolduracakları başvuru formu ile kredi kartı alma hakkına sahip olabilmektedir. Kullanıcılar, ister internet üzerinden, ister şubeye giderek kısa sürede başvuru yapma hakkına sahiptir. Başvurunun olumlu değerlendirilmesinin ardından kısa sürede kişiye ait kredi kartı hazırlanır ve belirtilen adrese gönderilmektedir. Ancak bazı kişiler, kredi kartı başvurusunun ardından bu işlemden vazgeçerler. Kredi kartı kullanımından vazgeçmek çoğu zaman kartın sunduğu fırsatların azlığından, aidatının fazla olmasından, mağazalarla anlaşmasının kısıtlı olmasından ya da düşük limit vermesinden dolayı gerçekleştirilebilir.

KREDİ KARTI BAŞVURUSUNU NASIL İPTAL EDEBİLİRİM?

Bir kişi, kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra fikir değiştirerek bu başvuruyu iptal ettirme hakkına sahiptir. Bunun için birden fazla yöntem kullanmak mümkündür. Kredi kartı başvuru iptali için kullanılacak yöntemler şu şekilde sıralanabilir;  • Banka şubesinden kredi kartı başvurusu iptal ettirme
  • İnternet bankacılığından kredi kartı başvurusu iptal ettirme
  • Telefon bankacılığından kredi kartı başvurusu iptal ettirme

BANKA ŞUBESİNDEN KREDİ KARTI BAŞVURUSU NASIL İPTAL ETTİRİLİR?

Kredi kartı başvurularını iptal ettirmek için ilk kullanılan yöntem, banka şubesine gitmektir. Banka şubesinden kredi kartı başvurusu iptal ettirmek için şube görevlilerine bu talebi iletmek gerekmektedir. Şube görevlileri, kredi kartının durumuna göre gerekli işlemleri sağlayacaktır. Kredi kartı başvurusu yapan kişinin kredi kartı başvuru iptal formunu doldurması ile kart işlemi sonlandırılacaktır.

İNTERNET BANKACILIĞINDAN KREDİ KARTI BAŞVURUSU NASIL İPTAL ETTİRİLİR?

İnternet bankacılığı günümüzde en fazla tercih edilen bankacılık yöntemidir. Kredi kartı başvurusunda bulunmuş bir kişi, internet bankacılığı üzerinden kredi kartı başvurusunu iptal ettirme hakkına sahiptir. Her bankanın kendisine özel bir resmi internet adresi bulunmaktadır. Bu adres üzerinden kredi kartı başvurunun iptali sağlanabilmektedir.

TELEFON BANKACILIĞINDAN KREDİ KARTI BAŞVURUSU NASIL İPTAL ETTİRİLİR?

Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı başvurusu iptal ettirmek de mümkündür. Her bankanın kendisine özel bir müşteri hizmetleri numarası bulunmaktadır. Bankaya ait telefon bankacılığı numarası aranarak kredi kartı başvuru iptali talebi müşteri temsilcisine iletilebilir. Temsilci, kredi kartı başvurusunun neden iptal edildiği hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra telefon üzerinden başvuru iptalini gerçekleştirecektir.

BANKANIN KREDİ KARTI BAŞVURUSUNU İPTAL ETMEME HAKKI VAR MI?

Bankalar, Banka Kartları Kanunu kapsamında, kullanıcıların talepleri doğrultusunda kredi kartını iptal ettirmek zorundadır. Hiçbir banka, kullanıcılara zorla kredi kartı veremez. Bir banka müşterisinin sahip olduğu kredi kartını ya da başvuruda bulunduğu kredi kartını iptal ettirme talebi alındıktan sonra 7 gün içerisinde bu işlemin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, kullanıcının iptal talebini ilettiği tarihi ii bilmesidir. 7 günü geçmesine rağmen kredi kartı başvurusu iptal olmayan müşteriler, banka ile ilgili şikâyet haklarını kullanabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
595 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir