Kredi Kartı Alamayanların Yapması Gerekenler Nelerdir?


72
694 Paylaşım, 72 points

Bankalar, müşteri sayısını artırmak ve müşterilerinin daha kolay şekilde para harcamasını sağlamak için sürekli yenilikler çıkarmaya devam ediyor. Bankaların belki de en büyük ve talep gören yenilikleri arasında kredi kartları geliyor. Kredi kartı, önce harca sonra öde mantığı ile kullanıldığı için birçok kişiye bedava hissi yaratıyor. Kredi kartına gün geçtikçe talep artarken, bazı kişiler ise bir türlü kredi kartı alamamaktan yakınıyor. Bu yazımızda özellikle kredi kartı alamayanların neler yapması gerektiğini anlatacağız.

Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, bankaların müşterilerine sunduğu ve içerisinde belirli limitin bulunduğu bir karttır. Bu kart sayesinde ister peşin ister taksitli alışveriş yapan müşteriler, ödemesini ise sonradan yapmaktadır. Ödemeler her ay belirli dönemlerde yapılan hesap kesimi ile belirlenir ve aylık olarak yapılır. Bununla birlikte nakit avans çekimi için de kullanılabilen kredi kartları, müşterilerin acil nakit ihtiyaçları durumunda büyük kolaylık sağlamaktadır.
Kullananlara birbirinden cazip teklifler ve kullanım kolaylığı sunan bu kredi kartları bir süre sonra ne yazık ki bazı kullanıcıların kendisini kaybetmesine ve harcamaların kontrolden çıkmasına da neden olabiliyor. Böyle durumlarda kredi kartını ödeyemeyen kullanıcılar büyük sıkıntı yaşamasının yanı sıra bir daha kredi kartı alamamak gibi büyük bir sorunla da karşı karşıya kalıyor.Kimler Kredi Kartı Alamaz?

Kredi kartı, bankaların hemen hemen her müşterisine sunduğu bir olanaktır. Öyle ki günümüzde bir banka hesabı açtırmak bile banka tarafından bir de kredi kartı göndermesi için yeterli olur. Ancak düzenli olarak ödemesini yapmayan kredi kartı kullanıcıları bir süre sonra kullandıkları kartın kapanması sonucuyla hüsran yaşarlar. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemeyen kullanıcılar, riskli müşteri sınıfına alınırlar ve bir daha hiçbir bankadan kredi kartı alma şansına sahip olamazlar.
Kredi Kartı Alamayanlar Neler Yapmalıdır?

Kredi kartı ödemelerinde sıkıntı çıkaran ve riskli müşteri sınıfına dâhil olanlar, tekrar kredi kartı almak için bazı konularda dikkatli olmak zorundadır. Kredi kartı alamayanların dikkat etmesi gereken konular şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredi notunun yükseltilmesi
  • Düşük limitli kredi kartı kullanımı
  • Bloke teminatlı kredi kartı kullanımı

Kredi kartı alamayanların dikkat edeceği konuları biraz ayrıntılı inceleyelim…

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi kartı kullanıcıların riskli müşteri olmasıyla birlikte bankaların ortak olarak görebildikleri kredi notunda da düşme yaşanacaktır. Bir kişinin kredi notu ne kadar düşerse, banka işlemlerini de gerçekleştirmesi o kadar zorlaşır. Kredi notu düşük olan müşteriler ne kredi kartı alabilir ne de kredi başvurusunda bulunabilir. Bu nedenle kredi kartı alamayan kişilerim öncelikle kredi notunu yükseltmesi gerekecektir.

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle mevcut olan banka borçlarının kapatılması gerekir. Bunun yanı sıra kişinin adına kayıtlı olan elektrik, su ve telefon gibi faturaların da düzenli ödenmesi önemlidir. Faturaların en kolay ve kısa yoldan ödenme şekli, bankalara otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu talimat, müşterinin bir basamak yükselmesini sağlar. Kredi kartı alamayanlar, bankaya bir hesap açtırarak bu hesaba düzenli olarak para yatırarak da kredi notlarını yükseltebilir.  Kredi kartının maaş alınan bankadan talep edilmesi de avantaj sağlayacaktır.
Düşük Limitli Kredi Kartı İstemek

Kredi kartının limiti ne kadar artarsa, kartı alabilme şansın da o kadar azalır. Bir kredi kartı sahibi olabilmek için öncelikle düşük limitli kredi kartı talebinde bulunmak akıllıca olacaktır. Gelire uygun düzeyde hatta biraz daha düşük bir kredi kartı aldıktan sonra düzenli kart ödemesi ile limiti yükseltmek mümkündür. Bankalar, müşterilerinin harcamalarını görebilir ve müşterinin düzenli ödeme yapması sonucunda kart limitini otomatik olarak artırma talebinde bulunur.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Almak

İlk iki seçeneğe dikkat etmesine rağmen kredi kartı almayı hala başaramayan müşteriler için bir seçenek de bloke teminatlı kredi kartları olabilir. Birçok kişinin bilmediği bloke teminatlı kredi kartları çok fazla kullanılmamakla birlikte bankaların en güvenle verdikleri kartlar arasındadır. Normal kredi kartından hiçbir farkı olmayan bloke teminatlı kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılabilir, puan kazanılabilir ve nakit avans çekilebilir.
Bankaların bloke teminatlı kredi kartını daha kolay vermesinin nedeni, kart borcunun ödenmemesi durumunda herhangi bir risk oluşmasını engellemektir. Bloke teminatlı kredi kartı verilen müşteri için bir de vadeli mevduat hesabı açılır. Bu hesaba, kredi kartının limiti kadar para yatırmak gerekmektedir. Banka, kredi kartının ödenmemesi durumunda vadeli hesaptaki parayı bloke etme hakkına sahiptir. Böylece banka kendisini koruma altına almış olur. Bloke teminatlı bir kredi kartı almak için, kullanıcıların banka şubesine başvuruda bulunması yeterli olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
694 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir