Kredi Kartı Aidatlarını Toplu Olarak Nasıl Geri Alabilirim?


76
760 Paylaşım, 76 points

Kredi kartları her yıl düzenli olarak kullanıcılardan aidat almaktadır. Kullanım bedeli olarak ifade edilen bu aidatlar, kart kullanıcılarını rahatsız eden konulardan birisidir. Bu yazınızda kredi kartı aidatlarının toplu olarak nasıl geri alınabileceğini anlatacağız.

Her bankanın müşterilerine sunduğu birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Bu kartların kullanımına bağlı olarak yıllık aidat ücreti talep edilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının en rahatsız olduğu konulardan birisi de kredi kartı kullanımı için ücret ödemek zorunda olmasıdır.

Kredi Kartından Kesilen Aidatları Geri Almak Mümkün müdür?

Kredi kartı kullanımı için alınan aidat, kart kullanıcıları için gereksiz olarak görülmektedir. Bu nedenle birçok kredi kartı kullanıcısı bu aidatları geri almanın yollarını aramaktadır. Kredi kartı kullanımı için bir yıllık ücret kesilmektedir. Bu ücret bankalara göre değişiklik göstermektedir. Her banka kendi aidat miktarını belirler.Kredi kartı aidatını geri almak elbette mümkündür. Bu işlem için kart kullanıcılarına üç farklı yol sunulmaktadır. Bu yollar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bankaya başvurarak itiraz dilekçesi ile geri alma
 • Tüketici hakem heyetine başvurarak geri almak
 • E – devlet üzerinden geri almak

Kredi kartı aidatı almak için kullanılacak olan yöntemleri biraz daha detaylı inceleyelim…

Bankaya Başvurarak İtiraz Dilekçesi ile Geri Alma

Kredi kartı kullanımlarında yılda bir kere aidat kesintisi yapılır. Bu kesinti kullanıcının o ayki hesap dökümüne eklenmektedir. Kredi kartı kullanıcısı toplu şekilde aidat ödemelerini geri alabilmek için bankaya başvuruda bulunabilir. Bunun için kart kullanıcısının öncelikle banka şubesine dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kredi kartı aidat geri ödemesi için yazılacak olan dilekçenin kabul olması için kart kullanıcısının her ay düzenli olarak harcama yapıyor olması ve kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermiş olması gerekmektedir. Bu iki şarttan bir tanesi yerine getirmesi sonucunda kullanıcının kart aidat ödemeleri geri verilecektir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurarak Geri Almak

Kredi kartı aidatlarını tüketici hakem heyetine başvurarak geri almak da mümkündür. Resmi Gazete de yayımlanan Yargıtay kararı kapsamında bir dilekçe ile tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda aidat ödemeleri geri alınabilmektedir. Bunun için hakem heyetine kredi kartına ait bir hesap belgesi ile başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. Başvurunun ardından tüketici hakem heyeti kart kullanıcısı adına bankaya başvuruda bulunacaktır. Bu süre 15 gündür. Bu sürenin tamamlanmasının ardından kart aidatı banka tarafından kart kullanıcısına iade edilecektir.

E – Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

Kredi kartı aidatının geri alınmasının bir yolu da e – devlet sistemidir. E – devlet şifresi olan kişiler, kart aidatlarını bu sistem üzerinden de alabilecektir. E – devlet üzerinden kart aidatı almak için izlenmesi gereken yollar şu şekildedir;

 • PTT üzerinden e – devlet şifresi alınması
 • Aktif kullanılan bir mail adresine sahip olmak
 • Banka tarafından kredi kartı aidatı alındığına dair bir hesap belgesi

Bu belgelere sahip olan kredi kartı kullanıcıları, bankaya ait mail adresine kart aidat iadesi için bir yazı yazacaktır. Bu yazı dilekçe şeklinde hazırlanmalıdır. Banka tarafından olumlu dönüş olması durumunda bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Ancak olumsuz sonuçlanması sonucunda bu mail çıktısı ile e – devlet üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir.

E – devlet üzerinden başvuru yapmak için izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girilmelidir.
 • Bu adres üzerinden kimlik doğrulama yapılır
 • Kimlik doğrulama ardından sağ tarafta yer alan yeni başvuru butonuna tıklayarak başvuru işlemi yapılır
 • Başvuru işleminin ardından gerekli onaylar verilmelidir.
 • Onayların ardından çıkan listede hangi banka kartının kullanıldığı seçilir ve gerekli alanlar doldurulur
 • Bu işlemlerin yapılmasıyla başvuru sonuçlanacaktır
 • Başvuru sonrasında ortalama 30 iş günü içerisinde mail gelecektir. Bu mail ile birlikte banka kredi kartına ait aidat iadesi gerçekleştirilecektir.

Kredi kartı aidat ödemeleri bu yollar ile gerçekleştirilebilir. Ancak bankalar yine de her yıl aidat kesintisi yapmaya devam edecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
760 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
33
Başarısız
Komik Komik
14
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir