Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer, Kredi Ne Zaman Çıkar? 


71
694 Paylaşım, 71 points

İnsanlar, farklı nedenlerden dolayı kredi çekmek durumunda kalabilmektedir. Kimi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi başvurusu yaparken, kişim ev ya da araba almak için kredi çekmektedir. Kredi çekmek için yapılan başvurular sonucunda kişilerin bir süre beklemesi gerekmektedir. Bu yazımızda kredi çekmek kaç gün sürer, kredi ne zaman çıkar sorularının cevaplarını vereceğiz.

KREDİ ÇEKMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

Kredi çekmek isteyenler, karar aldıktan sonra öncelikle bankalar arasında bir araştırma yapmalıdır. Her bankada farklı bir kredi limiti ve faiz oranı uygulanmaktadır. Burada önemli olan en düşük faizli krediyi veren bankayı belirlemektir. Düşük faizli kredi veren banka belirlendikten sonra en yakın şube üzerinden, internet bankacılığı ile ya da mobil bankacılık kullanılarak yapılabilmektedir.KREDİ ÇEKMEK NE KADAR SÜRER?

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra bekleme süreci başlayacaktır. Bir kredinin çabuk sonuçlanması için bazı etkenlere sahip olmak gerekmektedir. Kredi başvurusunun hemen sonuçlanması için, başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, kredi başvurusunun sonuçlanması da o kadar hızlı olacaktır.

Bankalar, kredi verirken birçok detaya dikkat ettikleri için kredi sonucu hemen açıklanamayacaktır. Bazı bankalarda kredi çekme süresi oldukça uzayabilmektedir. Bankadan kredi başvurusu yaparken, sonuçlanma süresinin ne kadar olacağını öğrenmek akıllıca olacaktır. Acil kredi ihtiyaçlarında uzun süre beklemek istemeyen müşteri, şansını başka banka üzerinden deneyebilecektir.

KREDİ DEĞERLENDİRME SÜRECİ NASIL İŞLER?

Kredi değerlendirme süreci, başvuru şekline göre değişiklik göstermektedir. Kredi başvurusu internet üzerinden yapılırsa, sistem otomatik olarak başvuru yapan kişinin KKB notuna bakacaktır. Puanı uygun olan kişilerin gelir düzeyleri hesaplanır. Her iki durumda da olumlu sonuç alınırsa, kredi hemen sonuçlanacaktır.

Kredi başvurusu mesajla yapılırsa; uygulanacak süreç yine aynı şekilde işleyecektir. Kimlik bilgileri üzerinden kredi notu incelemesi ve ardından gelir durumunun öğrenilmesiyle birlikte olumlu sonuçlanırsa, krediyi hemen çıkartacaktır.

Kredi başvurusu şube üzerinden yapılırsa; bu süreç biraz daha uzun sürecektir. Kredi başvurusunda öncelikle evrakları doldurmak ve ardından görevlilerden kredi hakkında olumlu ya da olumsuz bilgi almak mümkün olacaktır. Kredi değerlendirme süreci müdürlükle iletişimden dolayı daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu banka şubesi üzerinden yapılırsa, bekleme süreci biraz daha uzun olacaktır.

KOLAY KREDİ VEREN BANKA VAR MIDIR?

Bankaların vereceği kredilerin kolay ya da zor olması, dönemsel olarak değişmektedir. Politikalara bağlı olarak değişiklik gösteren bu durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen kurallara göre değişebilmektedir. Bankalar, kredi başvuru değerlendirme sürecinde daha esnek davranabilmektedir. Kredi notunu çok fazla önemsemeyen bankalardan kredi alma süresi kısa tutulurken, kredi notunu ön planda tutan bankalar, çok daha uzun sürede kredi sonuçlandırmaktadır.

BANKA KREDİ ONAYLAMA İHTİMALİ NASIL ARTIRILIR?

Bankanın kredi onaylama ihtimalini yükseltmek için banka müşterilerinin kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Kolay kredi almak için kredi notunun 1000 ve üstünde olması gerekmektedir. En yüksek kredi notu 1900 olarak belirlenmiştir. Bir müşterinin kredi notu ne kadar yüksek olursa, kredi başvurusu o kadar çabuk sonuçlanacaktır. Kredi notunun yüksek tutulması için bankacılık ödemelerinin tam olarak ve zamanında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir