Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?


78
764 Paylaşım, 78 points

Kredi çekmek anlık ihtiyaçlarımızın giderilmesi için ideal yöntemler arasında yer alsa da, kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler ışığında hareket etmek, oldukça önemlidir. Bu bilgilerin önemli olduğu en önemli husus ise, kredi çektikten sonra yaşayacağınız zorluklar hakkında önceden bilgi sahibi olmanız ve adımlarınızı buna göre atmanızdır.

Maalesef ki bankaların web siteleri üzerinde verilen bilgiler sadece genel bilgiler olup, sizin kişisel durumunuz ve çekeceğiniz kredi tutarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle web sitesi üzerinde yer alan bilgilerden ziyade, daha detaylı bilgi için aşağıda vermiş olduğumuz kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki önerilerimize mutlaka göz atın. Bu sayede kredi çektikten sonra yaşayacağınız sorunlardan haberiniz olabilir ya da gözünüzden kaçabilecek şeyleri kredi çekmeden önce daha iyi bir şekilde değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz.

KREDİ ÇEKMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER



  • Çekeceğiniz kredi miktarı için belirlenen faiz tutarının net bir şekilde ayrı olarak size bildirilmesini talep edin. Yani net faiz tutarı hakkında, kesin bilgi sahibi olun.
  • Kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer önemli husus ise, bankalar arası kıyaslama yapmaktır. Çekmek istediğiniz kredi tutarını aynı limitler ve vadelerle farklı bankalarla kıyaslayınız. Bu kıyaslama neticesinde en düşük faiz oranıyla sizlere geri ödeme imkanı sunan bankalar üzerinden başvuru yapmanız, cebinizden daha az geri ödeme çıkmasını sağlayacaktır.
  • * tüm masrafların hangi isimler altında alındığını detaylı bir şekilde bankadan öğrenmek de, kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Şayet kredi çekmek sadece faiz oranları ve vadeli seçeneklerinden ibaret değildir. Bu nedenle kredi masrafı gibi farklı kalemlerden sizden talep edilecek ücretleri, iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir.
  • Bankalar arasındaki tüm şartların yaklaşık olarak birbirine yakın olması durumunda, kredide hayat sigortası için alınan ücretin miktarını net bir şekilde öğrenmeniz, bu sigorta için daha fazla para ödemenizi engelleyecektir. Ayrıca bu sigortanın kapsamının tam olarak ne olduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak da, kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahiptir.
  • Kredi çektikten sonra ihtiyaçlarınızı gidermenin yanı sıra, bankalara faizi ile borçlandığınızı unutmayın. Bu düşünce ile kredi talebinde bulunarak limitlerinizi ve vade seçeneklerinizi, buna göre belirleyin.
  • Borç ve gelir dengesini sağlayacak şekilde kredi çekmek, kredi çektikten sonra sıkıntı yaşamanızın önüne geçebilecek bir önlemdir. Ödeyebileceğiniz tutarın çok üzerinde kredi çekmek, aylık taksitlerinin yüksek olması gibi koşullarda çekilen krediler, hem sizi daha büyük sıkıntılara sokacağı gibi, hem de kredi notunuzu düşmesine neden olacaktır.
  • mevcut bir işte çalışıyor olsanız dahi, bu işin kredi borcunuzun bitene kadar sizin için bir garanti olduğunu düşünmeyin. Bu yüzden kredi çekmeden önce, bu hususu da göz önünde bulundurmak önemlidir.
  • Kredide hayat sigortası kapsamında bir sigorta yaptırarak, çalışamayacak durumda hastalanmak, vefat etmek veya iş kaybına uğramak gibi durumlarda, bu sigorta kapsamında kredinizin ödenmesini ya da ödemelerinizin dondurulmasını sağlayabilirsiniz. Hatta mümkünse işten çıkarılma gibi durumlarda daha etkili olacak bir sigorta yaptırmanız, sizin açınızdan çok daha olumlu bir gelişme olacaktır.

Başvurularınızı internet üzerinden yapmak yerine, şubeye giderek daha detaylı bilgiler edindikten sonra yapmak çok daha idealdir. Zira internet şubesi üzerinden anlamayacağınız birtakım kurallar, kredi çektikten sonra geri ödeme noktasında sizleri sıkıntıya sokabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle fiziki banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapmak ve başvuru yapmadan önce kredinin tüm şartları hakkında detaylı bilgi almak daha yararlı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir