Kredi Çekme Masrafları Nelerdir, Ne Kadardır?


62
604 Paylaşım, 62 points

Kredi çekmek günümüzde büyük bir zorunluluk haline geldi. Özellikle maddi imkansızlıkların artması, kredi başvurularının da artmasına neden oluyor. Kredi çeken kişiler, anlık da olsa maddi sıkıntılarından kurtulurken, bu kredi için bir de masraf ödemek zorunda kalıyor. Bu yazımızda Kredi Çekme Masrafları Nelerdir, Ne Kadardır sorularına cevap vereceğiz.

Günümüzde en çok kullanılan kredi türlerinin başında ihtiyaç kredisi gelmektedir. İhtiyaç kredileri, nakit para sayesinde maddi sıkıntılardan ve borçlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılıyor. İhtiyaç kredisini taşıt ve konut kredisi takip ediyor.KREDİ ÇEKME MASRAFI NEDİR?

Kredi çekme masrafı, çekilen kredi türüne göre talep edilen ek ödeme ücretleridir. Kredi çekimlerinde birtakım gizli masraflar bulunmaktadır. Bu masraflara kredi çekme masrafı denir. Kredi çekme masrafı, çekilen kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Her kredide farklı bir masraf uygulanmaktadır.

KREDİ ÇEKME MASRAFLARI NELERDİR, NE KADARDIR?

Kredi masrafı olarak tüketicilerden talep edilen masraflar şu şekildedir;

  • Kredi dosya masrafı
  • İpoteksiz ihtiyaç kredisi ek masrafları
  • İpotekli ihtiyaç – Konut kredisi ek masrafları
  • Taşıt kredisi ek masrafları

KREDİ DOSYA MASRAFI NEDİR?

Kredi dosya masrafı, çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında tahsil edilen masraftır. Mesela, bir kişi 100 bin TL değerinde kredi çektiyse bu kredi için toplamda en fazla 500 TL dosya masrafı alınabilir.

Kredi çekimlerinde alınan sigorta, ipotek, ekspertiz gibi masraflar ise dosya masrafı içerisinde sayılmaz. Bu ücretler kredi veren kurumlar tarafından tahsil edilmesine karşılık işlemi yapan kurumlara aktarılmaktadır. Bu nedenle bankaların tahsil ettiği dosya masraflarından ayrı tutulurlar.

İPOTEKSİZ İHTİYAÇ KREDİSİ EK MASRAFLARI NEDİR?

İpoteksiz ihtiyaç kredisi ek masrafları, dosya masrafı dışında zorunlu olarak talep edilen ücrettir. Birçok banka, ferdi kaza ve hayat sigortası yapmadan kredi verilmesine onay vermezler. Bu tür bankalardan kredi alıp almamak tamamen müşterinin isteğine bağlıdır.

İPOTEKLİ İHTİYAÇ KONUT KREDİSİ EK MASRAFLARI NEDİR?

İpotekli ihtiyaç – konut kredisi ek masrafları, ipotekli krediler için tahsil edilen dosya masrafı olarak bilinir. Bu ek masraflarda kredi sahiplerinden bazı ek masraflar talep edilir. İpotekli ihtiyaç – konut kredisi ek masrafları şu şekildedir;

  • Ekspertiz ücreti: 450 – 600 TL arası
  • Taşınmaz rehin ücreti: 150 – 200 TL arası
  • DASK ve konut sigorta ücreti: Metrekareye göre fiyatlandırılır.

TAŞIT KREDİSİ EK MASRAFLARI NEDİR?

Taşıt kredisi alırken de bazı ek masrafları karşılamak gerekir. Taşıt kredilerinde tüm bankalardan kasko yaptırmak zorunludur. Bunun dışında ferdi kaza ve hayat sigortası yaptırılması da zorunlu tutulabilir. Ancak bu durum tamamen bankaya bağlıdır. Kasko dışında ek masraf talep eden bankaların tercihi tamamen müşterilere kalmıştır. Müşteri istediği bankadan taşıt kredisi çekebilir.

Çekilen krediye göre tahsil edilebilecek olan dosya masrafları şu şekilde örneklenebilir;

  • 20 bin TL kredi için 100 TL dosya masrafı
  • 100 bin TL kredi için 500 TL dosya masrafı
  • 200 bin TL kredi için 1000 TL dosya masrafı

Kredi ek masrafları bankalara ve çekilen kredilere göre değişiklik göstermektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerin öncelikle bankaları ve masraflarını araştırması ve ardından kredi başvurusunda bulunması çok daha akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir