Kredi Borcunu Erken Ödersem Ne Olur, Borç Erken Ödenmeli mi?


77
754 Paylaşım, 77 points

Banka kredileri, müşterilerin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile alınmaktadır. Faizi ile birlikte ödenmek zorunda olan bu krediler, zaman içerisinde toplu şekilde kapatılabilmektedir. Bazı kişiler kredi çektikten bir süre sonra eline geçen toplu para ile bu borcundan kurtulmak isteyebilir. Bu yazımızda kredi borcunu erken ödersem ne olur, kredi borcumu erken ödemeli miyim sorularına cevap vereceğiz.

KREDİ BORCUNU ERKEN ÖDERSEM NE OLUR?

Kredi çeken kişilerin, borçlarını erken kapatma hakları bulunmaktadır. Kişinin vadesinden önce kredi borcunu kapatması sonucunda kredi ile ilgili bazı değişiklikler yaşanacaktır. Bu değişikliklerin başında kredi faizinin düşmesi gelmektedir. Kredi çeken kişilerin faiz indiriminin yanı sıra başka indirimlerden de yararlanma hakkı bulunmaktadır.KREDİ BORCUNU ERKEN ÖDEMEK AVANTAJLI MIDIR?

Kredi borcunu erken ödemek, çekilen kredi türüne göre avantaj ya da dezavantaj sağlamaktadır. İhtiyaç kredilerinde ya da tüketici kredilerinde erken kredi kapatma işlemi sonucunda uygulanmış olan faiz oranında düşme gerçekleştirilmektedir. Faiz indirimi, çekilen kredi oranına göre ayarlanacaktır. Ancak zaten taksitler halinde ödenen bir borcun erken kapatılması çok da avantajlı bir durum olmayacaktır. Düşük bir indirim için elde bulunan toplu paranın borca yatırılması yerine farklı şekilde değerlendirilmesi daha akıllıca olacaktır.

KONUT KREDİSİ ERKEN ÖDEMESİ AVANTAJLI MIDIR?

Konut kredilerinde erken borç ödeme işlemi biraz daha farklı sonuçlanacaktır. Konut kredileri genel olarak sabit faiz oranı ile sunulmaktadır. Kredi süresinde faiz sabit olacağı için gelen zamlardan etkilenme durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak konut kredilerini erken kapatma durumunda kredi çeken kişinin ceza ödemesi söz konusu olacaktır. Sabit faizli konut kredilerini tam zamanında ödemek en akıllıca hareket olacaktır. Değişken faizli konut kredilerinde erken ödeme işlemi için herhangi bir ceza ödeme durumu söz konusu olmayacaktır.

ERKEN KREDİ ÖDEMESİNDE YAPILAN SİGORTALAR İPTAL EDİLİR Mİ?

Kredi çeken kişilere genel olarak belirli bir tutar karşılığında sigorta yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ferdi kaza sigortası ya da hayat sigortası gibi sigortaları yaptırmış olan kredi sahibi, erken kredi ödemesi durumunda kredi kapama işlemi ile birlikte yaptırdığı sigortayı da iptal ettirme hakkına sahiptir. İptal ettirilen sigortanın kalan süre ödemesi kredi sahibine iade edilecektir.

ERKEN KREDİ ÖDEME HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Erken kredi ödemesi durumunda kredi tutarından düşülecek faiz oranını hesaplamak oldukça kolaydır. Kredi çeken kişinin %1,28 faiz oranı ile 12 ay vadeli 10 bin TL kredi çektiği varsayılırsa, aylık ödemesi 923 TL olacaktır. 4. Taksitten sonra kredisini kapatmak istediği zaman geriye kalan anaparanın üzerine aylık taksit tutarı eklenerek kredi erken kapatma tutarı hesaplanmış olacaktır. Bu durumda kredi çeken müşterinin ödemesi gereken tutar;

Geriye kalan tutar +  aylık taksit tutarı şeklinde hesaplanacaktır. Buna göre 6,902 + 923 = 7,825 TL ödeme ile kredisini tamamen kapatması mümkün olacaktır. Öncesinde ödenmiş olan 3 kredi tutarına karşılık gelen 2,769 TL’ de bu tutara eklendiğinde ilk çekildiğinde 11,081 TL ödenmesi gereken kredi tutarı 487 TL kar elde edilerek 10,594 TL şeklinde kapatılabilecektir.

KREDİ BORCU ERKEN ÖDENMELİ Mİ?

Faizli kredi çekimi işlemlerinde erken kredi kapama düşünüldüğünde ortalama alınacak rakam bu şekilde tespit edilebilmektedir. Kredinin erken kapatılması ile karlı bir duruma geçilecek ise işlemin yapılması doğru olacaktır. Ancak aradaki kar miktarı çok düşük olacak şekilde ise eldeki paranın zaten taksitle ödenen bir borca verilmesi çok da doğru bir hareket olmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir