Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?


53
524 Paylaşım, 53 points

Bankalar, nakit ihtiyacı durumlarında kişilerin en büyük yardımcılarından birisidir. Hemen herkesin hayatının belirli dönemlerinde krediye ihtiyaçları olacaktır. Kredi çekerken bazen bankaların kefil talebi de olabilir. Ancak kefilin özellikleri de kredi çekiminde oldukça önemlidir. Bu yazımızda kredi borcu olan birisinin kefil olup olamayacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Kefil Olabilmek için Hangi Şartlara Uymak Gerekir?

Bankalar, hemen herkese kredi fırsatı sunmaktadır. Ancak kredi çeken kişilerin belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olmayan kişilerin kredi çekmesi için bir kefil ya da teminat göstermeleri gerekmektedir.Günümüzde kredi çekmekten daha zor bir durum varsa o da kefil bulmaktır. Kefillik, oldukça riskli bir durumdur. Bir krediye kefil olmak, borcu yarı yarıya üstlenmek demektir. Yani krediyi çeken asıl kişi bu borcu ödemezse banka bu kişiyle uğraşmak yerine kefilden borç tahsili yapacaktır. O yüzden kredi çekerken kefil bulmak oldukça zorlu bir işlemdir.

Bankalar Hangi Durumlarda Kefil İstemektedir?

Bankalar, her kredi başvurusunda bulunan müşteriden kefil talebinde bulunmamaktadır. Kredi başvurusu yapan kişilerde öncelikle kredi notuna bakılır. Kredi notu yüksek olan bir kişi zaten güvenilir bir müşteri olarak görüleceği için herhangi bir talepte bulunmaya gerek olmayacaktır. Ancak kredi notu düşük olan kişiler, kredi çekebilmek için mutlaka bir kefil bulmak zorundadır. Banka, kredi notu düşük kişilerden garanti olarak kefil talebince bulunacaktır.

Kefil talebi her türlü kredi başvurusunda geçerli olacaktır. Kişi ister ihtiyaç kredisi, ister konut kredisi, ister taşıt kredisi başvurusunda bulunsun mutlaka kefil göstermek zorundadır.

Kredi Borcu Olan Kişi Kefil Olabilir Mi?

Bir banka kredisi çekecek kişinin bulduğu kefile de ait bir kredi borcu var ise bu kişinin de ödemesi gereken bir borcu bulunduğu göz önünde tutulacağı için kefilliği onaylanmayacaktır. Kredi borcu olan bir kişinin kefil olabilmesi için banka tarafından bu kişinin de kredi notuna bakılır. Kredi notunun yüksek olması durumunda kefil olacak kişinin maaş durumuna bakılır. Burada amaç, kefil olan kişinin hem kendi borcunu hem de gerekli durumda kefil olacağı borcu ödeyecek durumda olup olmadığıdır. Yapılan bu incelemelerin sonucunda kişinin borcuna rağmen kefil olup olamayacağına bakılmış olacaktır.

Kısaca söylemek gerekirse, kredi borcu olan bir kişinin kefil olabilmesi için kefil olacak kişinin de borçlu gibi incelenmesi gerekecektir. İnceleme sonucunda kefil olacak kişinin hem kendi borcuna hem de kefil olacağı borcun taksitlerine yetecek kadar gelire sahip olması gerekmektedir. Durumun sonucuna göre kişinin kefil olma durumu olumlu ya da olumsuz sonuçlandırılacaktır.

Kefil Olmak Riskli Bir Durum mudur?

Kefil olacak kişi, borcun ödenmemesi durumunda bu borcun sorumlusu olacaktır. Asıl borçlu kişi bu borcu ödemez ya da aksatır ise banka kişiden borcu almak için uğraşmak yerine okları kefile döndürecektir. Kefillik oldukça riskli bir durumdur. Bu nedenle bir kişinin kefil olma kararını çok dikkatli şekilde alması akıllıca olacaktır. Aksi takdirde kefil olunmuş borcu hiçbir zorunluluğu yokken üstlenmek ve başkasına ait olan bu borcu ödemek zorunda olacaktır. Kefilliğin yalnızca kâğıt üzerinde yapılan bir işlem olmadığını asla unutmamak gerekmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
524 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
74
Başarısız
Komik Komik
62
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
116
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
113
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir