Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi


54
536 Paylaşım, 54 points

Bankalardan kredi çektikten sonra farklı nedenlerle yeniden maddi zorluklar çeken kişi sayısı, günümüzde azımsanmayacak derecede fazladır. Kredi çekerek bankaya borçlandıktan sonra bu borcu ödeyemeyerek icralık olan kimselerin en sık sormuş oldukları soru, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusudur.

Maalesef ki günümüz şartlarında bankaya borçlanan ve borcunu ödeyemeyen kişilerin önemli bir kısmı, evlerine haciz gelme stresi ve korkusuyla baş başa kalmaktadırlar. Bu korkunun temeline baktığımızda ise kişinin evine haciz gelmesinden ziyade, aile bireylerine ve çevresine karşı rezil olmaktan çekindiğini görebiliriz. Konuyu fazla dağıtmadan, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? sorusunun cevabı hakkındaki detaylara geçelim.KREDİ BORCU ÖDENMEZSE EVE HACİZ GELİR Mİ?

Konu hakkında ortalıkta dolaşan birçok kulaktan dolma bilgilerin, aslında gerçeği yansıtmadığını görüyoruz. Negatif.net olarak kullanıcılarımıza bu sorunun cevabını net olarak verebilmek adına, editörlerimiz hummalı bir araştırmanın içerisine girdi. Bu araştırma sonucunda bu ve benzer konular için edindiğimiz bilgileri, aşağıda sizler için paylaştık.

İlk olarak şunu belirtelim ki, borç çeşidi ne olursa olsun eve haciz gelmesi eski dönemlerde olduğu kadar kolay bir şey değildir. Alacaklı borcunu tahsil etmek amacıyla borçluyu korkutma yoluna giderek, evinize haciz geleceğine dair uyarılarda bulunacaktır. Bunun amacı size korku vererek, borcunuzu ödemenizi sağlamaktır. Böyle bir durumda evinize haciz memurları gelecek olsa dahi, bu memurların evinizdeki eşyaları haczedebilmesi için bir takım şartların sağlanması gerekiyor.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelmesi gibi bir şey için, ilk olarak SGK çalışan ve belirli bir maaşınızın olmaması gerekmektedir. Resmi kayıtlarda maaşınızın olmaması ve borcunuzu uzun süredir ödemememiz halinde, evinize icra memurlarının gelmesi muhtemeldir. Eğer ki SGK kapsamında maaşlı çalışan biriyseniz, alacaklı maaşınızın 4’te 1’ine haciz koyarak maaşınızdan kesinti yapılarak alacağını tahsil etmeye çalışacaktır. Bu durumda evinize haciz gelmeyecek, sadece maaşınızın bir kısmı haczedilecektir.

Devletin sosyal devlet olmak adına attığı en büyük adımlardan birisi de, evin haczedilmesini zorlaştırması olmuştur. Haciz memurları evinize gelse bile, normal yaşamınız için gerekli olan eşyaları haczetme yetkisine sahip değildir.

Yani evinizde günlük yaşantınızda gerekli olan eşyaları haciz yoluyla almaları, yeni yasalarla mümkün değildir. Bu eşyalara televizyon ve bilgisayar gibi beyaz eşyalarda dahildir. Ancak ihtiyaç fazlası eşyalarınız, tereddütsüz haczedilmektedir. Örneğin kullanılmayan 2. Bir televizyon, haczedilebilmektedir. Televizyonun bir tane olması ve aşırı lüks bir televizyon olmaması durumunda, tek olan televizyon haczedilememektedir.

KREDİ BORCUM YÜZÜNDEN MAAŞIMIN TAMAMINA EL KONULDU

Nadiren de olsa, kredi borcum yüzünden maaşımın tamamına el konuldu diyen insanları da görmekteyiz. Yasal olarak aynı borç için maaşınızın tamamına el konulması, asla mümkün değildir. Bu nedenle eğer ki banka maaşımın tamamına icra koydu diyorsanız, bankaya bir dilekçe yazarak başvuruda bulunup, yasal olarak bunun mümkün olamayacağını ve durumu düzeltmelerini isteyiniz. Şayet durumu banka düzeltmezse, tüketici hakları mahkemeleri başta olmak üzere, yasal mercilere başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

54
536 Paylaşım, 54 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
62
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
82
Helal Olsun!
lol lol
100
lol
Aşk Aşk
89
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
70
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
28
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar 2 ayrı bankaya kredi ve kredi kartı borxum var 30 bin tl
    Tapusu babamın üzerine ait olan evde ikamet ediyorum.. Ve kefil falanda degil yinede bu eve haciz gelirmi..