Kredi Başvurusunda Sigortanın Krediye Etkisi Nedir?


68
654 Paylaşım, 68 points

Bu yazımızda kredi başvurusunda sigortanın önemi hakkında, kapsamlı bilgilere yer vereceğiz. Kredi konusunda en fazla merak edilenler arasında yer alan kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Sorusunun cevabının da yer aldığı yazımızda, sigortalı bir işte çalışmanın kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasına olan etkilerini tüm detaylarıyla sizlerle paylaştık.

Kredi Başvurusunda Bankaların Dikkat Ettiği Hususlar

Kredi notu, bankaların toplam tüm riskleri değerlendirerek oluşturdukları bir sistemdir. Bu sistemde farklı puanlamalar olması, kişiye bankanın kredi verip vermeyeceğini ya da verebileceği kredi miktarının belirlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Bankalar kredi notu düşük olanlara kredi verme konusunda zorluk çıkarsa da, düzenli bir gelire ve sigortalı işe sahip olanların kredi çekme şansları daha yüksektir.Kredi Başvurusunda Sigortanın Önemi

Kredi başvurularında bankalar, özellikle yeni işe başlamış kişiler başta olmak üzere kredi başvurusu yapanların önemli bir bölümünden gelir belgesi istemektedir. Bankalar açısından oldukça önemli olan bu kriter, bankanın risk faktörlerini azaltmaktadır.

Bankaların istemiş olduğu gelir belgesinde en fazla geçerliliğe sahip olansa, çok yüksek farklı bir geliriniz yoksa maaş bordrosudur. Emekliler içinse kira geliri ya da emekli gelir belgesi yeterli olmaktadır.

Sigortalı bir işte çalışıyor olup gelir belgesi temin edebilir olsanız da, banka sizden son aylarda sigortanızın ne kadar yattığını da dikkate alacaktır. Bu nedenle sigorta süresi kredi alabilmeniz için önemli bir kriter olup, en az 4 aylık sigortalı çalışan olmanız kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Sorusuna verebileceğimiz bir cevaptır.

Görüldüğü gibi gelir belgesinden ziyade kredi başvurusunda sigortanın önemi, oldukça fazladır. Aynı zamanda kredi başvurunuzu maaşınızın yatmış olduğu bankaya yaptığınız zaman, kredi başvurusunda sigortanın etkisi daha fazla lehinize olmaktadır. Çünkü banka müşterisi olmanız bazı durumlarda 4 aylık sigortalılara kredi çıkmasını engelleyecek küçük pürüzlerin, müşterisi olduğunuz banka tarafından görmezden gelinmesini sağlayacaktır.

Kredi başvurusunda sigortanın önemi, sigorta primlerinin daha yüksek tutarlarda yatması halinde daha fazla olacaktır. Asgari ücret üzerinden yatan sigorta primleri süreci biraz uzatacak bir etken olsa da, daha yüksek tutarlar üzerinden sigortası yatanlar için daha fazla tutarda kredi çekmek mümkündür. Bu durum aynı zamanda, kredinizin daha kısa sürede onaylanmasını sağlayacaktır.

Bu nedenlerle sigorta primlerinizin eksiksiz yatmasına dikkat ederek, kredi çekmek istediğinizde daha kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Diğer Kriterler

Şayet sigortalı olmanız halinde adınıza kredi çıkmıyorsa, teminat göstererek kredi çekmeniz mümkündür. Herhangi bir taşınmazınızı ya da varsa modelli aracınızı teminat olarak göstererek, kredi çekebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir kira geliriniz varsa, bunu belgeleyerek de daha kolay kredi çekebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
654 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir