Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz Sebepleri Nelerdir?


67
654 Paylaşım, 67 points

Kredi başvurularında bazen olumsuz sonuç almak da mümkündür. Bir kişinin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına birçok etken neden olabilmektedir. Bu yazımızda kredi başvurusu neden onaylanmaz sorusunun cevabını verirken, kredi başvurusu onaylanmama nedenlerini de anlatacağız.

KREDİ BAŞVURUSU NEDİR, NASIL YAPILIR?

Kredi başvurusu, acil nakit ihtiyaçların karşılanması için bankalar aracılığı ile yapılan başvuru olarak bilinmektedir. Yapılan başvurunun banka tarafından olumlu karşılanması durumunda çıkan limit kadar peşin para alacak olan kişi, bu para ile ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Kredi başvurusu yaparken, kişilerin bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. Bankaların belirlediği şartlara uygun olan kişiler kolaylıkla kredi çekebilecektir.NASIL KOLAY KREDİ ALIRIM?

Kolay kredi almak için kişinin öncelikle maaş aldığı bankaya başvuruda bulunması gerekmektedir. Banka, maaşı güvence olarak göreceği için kolaylıkla kredi çıkartacaktır. Bunun yanı sıra kişinin kredi notunun yüksek olması, kredinin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Bankalar, kredi çekecek kişilerin gelir – gider tablosunu göz önünde bulundurmaktadır. Bu tablo sonucunda kredi çekmesi mümkün olan kişilerin işlemleri hemen gerçekleştirilecektir.

KREDİ BAŞVURUSU NEDEN ONAYLANMAZ?

Kredi başvurusunda bulunan kişiler ne yazık ki her zaman olumlu sonuçlarla karşılamayacaktır. Bazı kişilerin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması, bazı nedenlerde bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kredi başvurusunun onaylanmama nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Düşük kredi notuna sahip olmak
  • Kredi sicilinin kötü olması
  • Aylık gelir dengesizliği
  • Yanlış ve eksik bilgi ile başvuru
  • Aynı anda birden fazla başvuruda bulunmak

DÜŞÜK KREDİ NOTUNA SAHİP OLMAK

Kredi başvurum neden onaylanmadı sorusuna verilebilecek ilk cevap, kredi notunun düşüklüğüdür. Bir kişinin kredi notu ne kadar düşük ise, kredi çekme ihtimali de o kadar düşük olacaktır. Kredi notu, bankacılık işlemlerine bağlı olarak düşer ya da yükselir. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinin düzenli olarak yapılmaması, kişinin kredi notunu etkileyecek ve düşmesine neden olacaktır. Bir kişinin sorunsuz kredi çekebilmesi için kredi notunun en düşük 1000 olması gerekmektedir. Daha düşük kredi notuna sahip olan kişilerin kredi çekmesi için kefil ya da teminat gösterme zorunluluğu bulunmaktadır.

KREDİ SİCİLİNİN KÖTÜ OLMASI

Bankacılık işlemlerinde düzenli ödeme yapmamak ve birde bunun üzerine yasal takip sürecine düşmek, kredi sicilinin kötü olması anlamına gelmektedir. Kredi sicili kötü olan kişiler, bankaların gözünde düzenli ödeme yapmayan güvenilmez kişiler olacaktır. Bu tür kişilere hiçbir bankada kolaylık tanınmaz. Kredi sicili kötü olan kişilerin banka kredi başvuruları dolayısıyla onaylanmayacaktır.

AYLIK GELİR DENGESİZLİĞİ

Kredi başvurusunda bulunan kişilerde ilk bakılan nokta, gelir – gider durumlarıdır. Bir kişinin geliri ve gideri orantılı değil ise kredi alması zorlaşacaktır. Kredi almak için maaşın belirli bir miktarı kadar ödeme yapmak gerekmektedir. Kişi eğer maaş üzerinden birçok farklı ödeme yapmak zorunda ise kredisini ödeyememe ihtimaline karşılık banka kredi başvurusunu onaylamayacaktır.

YANLIŞ VE EKSİK BİLGİ İLE BAŞVURU

Kredi başvurularında doldurulması gereken form ve hazırlanması gereken bazı evraklar bulunmaktadır.  Bu formun eksiksiz ve doğru bilgi ile doldurulması gerekmektedir. Kredi başvurusunda bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi, güvenilirlik ifadesi olarak görülmektedir. Kişinin yanlış bilgi beyanında bulunması, bankanın şüpheli yaklaşımına neden olacaktır. Bu durumda kredi onaylanmaması normal bir durumdur.

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA BAŞVURUDA BULUNMAK

Kişinin aynı anda birden fazla başvuruda bulunması yapılabilecek en yanlış hareketlerden birisidir. Birçok kişi, şansını denemek için aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bankalar, kişilerin birden fazla başvuru yaptığını görüntüleme hakkına sahiptir. Bu durumun görülmesi, bankanın başvuruyu onaylamamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapacak olan kişinin tek tek bankalara başvuruda bulunması doğru olacaktır.

KREDİ BAŞVURUM ONAYLANMAZSA NE YAPMALIYIM?

Kredinin onaylanmaması durumunda kişinin doğru adımları atması gerekmektedir. Reddedilen her başvuru, bir sonraki kredi başvurusunun da olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Kişinin öncelikle onaylanmamış kredi limitini bir kez daha kullanmaması gerekmektedir. Mesela bir bankaya 30 bin TL başvuruda bulunan kişi, ikinci başvuruda bu rakamı kullanmamalıdır. Farklı miktardaki başvuruların kabul olma ihtimali daha yüksek olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir