Köyde Para Kazandıracak Yeni İş Fikirleri, Köyde Yapılabilecek İşler…


93
914 Paylaşım, 93 points

Türkiye’de köylerde yaşayan insanlar için yapılabilecek birçok farklı iş bulunur. Köylerde yaşayan nüfus oranının son 10 yılda %25’e kadar gerilemesi, köyde yaşayan kişilerin daha rahat iş sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu yazımızda Köyde Para Kazandıracak Yeni İş Fikirleri, Köyde Yapılabilecek İşler hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizde köyde yaşayan insanlar genel olarak tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Ancak bu işlerin dışında da uğraşılabilecek bazı işler bulunur. Köylerde yapılabilecek farklı iş seçenekleri de bulunur. Köylerde para kazandıran işler şu şekilde sıralanır;KÖYDE PARA KAZANDIRACAK YENİ İŞ FİKİRLERİ, KÖYDE YAPILABİLECEK İŞLER…

  • Organik tavukçuluk
  • Mantar yetiştiriciliği
  • Organik bal üretimi
  • Hibe programlarına katılmak
  • Organik süt üretimi
  • Çobanlık yapmak

ORGANİK TAVUKÇULUK NASIL YAPILIR?

Organik tavukçuluk, köyde yapılabilecek ek işlerden birisidir. Organik tavuk işi ile uğraşanlar, oldukça yüksek kazanç elde edecektir. Organik tavukçuluktan elde edilen yumurtadan iki kat fazla para kazanılabilir. Bu da organik tavukçuluğun çok daha karlı olduğu göstermektedir. Organik tavukçuluğun 400 – 500 tavukla yapılması oldukça yüksek gelir elde edilmesi anlamına gelir. Profesyonelce organik tavukçuluk yapan kişilerin 50 bin TL düzeyinde sermayeye ihtiyacı vardır. Elde edilecek sermayeye göre fazladan tavuk almak bile mümkün olacaktır.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Köyle yapılabilecek iş fikirlerinden birisi de mantar yetiştiriciliğidir. Mantar yetiştiriciliği ülkemizde en fazla gelir getiren tarımsal ürünlerden birisidir. Türkiye’nin toprağı oldukça avantajlıdır. Bu topraklarda hemen her ürünün yetiştirilmesi mümkündür.  Mantar da bu ürünlerden bir tanesidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, mantar yetiştiriciliği ile ilgili tüm bilgileri vermektedir. Bununla birlikte köyde mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenler için teşvik programları da bulunmaktadır.

ORGANİK BAL ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Arıcılık oldukça kazançlı işlerden birisidir. Köylerde yapılabilecek işlerden birisi olan arıcılık, ciddi bir bilgi birikimi ve sermayeye ihtiyaç duymaktadır. Gerekli eğitimi alan ve sermayeye sahip olan üreticiler, organik bal üretimi yapabilirler. Organik bal satışları oldukça yüksek rakamlara gerçekleştirilmektedir.

HİBE PROGRAMLARINA NASIL KATILINIR?

Köyde yaşayanlar kişilere ek iş fikri olarak hibe programları da gösterilebilir. Hibe programlarından yararlanarak köyde iş yapmak çok daha kolay olacaktır. Özellikle Genç Çiftçi programı ile iş yapma fırsatı kolaylıkla bulunabilir. Genç çiftçi projesinden yararlanmak için evde yaşayan gençler üzerinden programa katılmak mümkündür.

ORGANİK SÜT ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Organik süt üretimi, köylerde en rahat yapılabilecek iş fikirlerinden birisidir. Köylerde ineklerin fazlasıyla bulunması, organik süt üretiminin çok rahat olması anlamına gelmektedir. Köyde yaşayanlar inek sahibi ise süt çiftliği kurabilir ve kazanç elde edebilir. Sadece köydekilere bile satış yapılsa oldukça yüksek gelir elde edilecektir.

ÇOBANLIK YAPARAK NASIL PARA KAZANILIR?

Köylerde yapılacak en eski işlerden birisi çobanlık yapmaktır. Çobanlık son derece kötü bir iş gibi görünse de parası oldukça iyidir. Çobanlıktan kazanılan para, köyün zenginliğine ve sürünün büyüklüğüne göre değişmektedir. Çobanlık ortalama olarak 3 bin TL kazanç sağlayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

93
914 Paylaşım, 93 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
121
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
37
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir