KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir? İşte Tüyolar!


77
754 Paylaşım, 77 points

KOSGEB mülakatlarında sorulan sorular nelerdir? Sorusuna cevaplar bulacağınız bu yazımızda aynı zamanda, bu sorulara verebileceğiniz cevap tavsiyeleri ve mülakatta izlemeniz gereken tutum hakkında bilgiler yer almaktadır. KOSGEB mülakatlarında sorulan sorulara dikkatli bir şekilde cevap vermek, vereceğiniz cevabın ikna edici özellikte olması, hibe kredisi alabilmeniz için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

  • Daha önceki deneyimlerinizden söz eder misiniz?

Bu soruya cevap verirken, bilgi ve tecrübe sahibi olduğunuz alanlardan bahsetmelisiniz. Ayrıca bilgili olduğunuz işlere yönelik iş kurma fikrinizin bulunduğunu da belirterek, çalışılan faaliyetlerden de biraz bahsetmek önemlidir.  • Daha önce herhangi bir işletme kurdunuz mu? Kurdunuzsa neden kapattınız?

Yine bu soruya verilecek cevaplarda, KOSGEB hibe kredisi alabilmek için oldukça önemlidir. Daha önce bir işletme sahibi olmuşsanız, sahip olduğunuz işletmenin faaliyetlerine yönelik bilgiler verdikten sonra, başarısız bir şekilde kapatıldığına vurgu yapmadan cevap vermek gerekmektedir. Burada önemli olan KOSGEB yetkililerini hibe kredisi ile kuracağınız işte, başarılı olacağınıza ikna edici cevaplar vermenizdir.

  • Girişimcilik kursu sonrasında işletme açmayı düşünüyor musunuz?

Bu soruya kesinlikle evet, şeklinde yanıt vermeniz gerekir. Girişimcilik kursunu tamamladıktan sonra kısa bir süre içerisinde sağlam bir iş planı ile KOSGEB’e başvuru yapacağınızı ve onaylanması durumunda, işletme kuracağınızı özellikle belirtmeniz faydalı olacaktır.

  • İşletme kurmak için yeterli sermayeniz var mı?

Burada en fazla düşülen yanılgı, gerekli sermayenin olmamasının belirtilmesi durumunda KOSGEB hibe kredisi alınacağı yönündedir. Ancak bir miktar sermaye olmadan, KOSGEB desteği alınamayacağı bilinmektedir. Bu yüzden yeterli sermayenin olduğundan bahsedilmeli ve alınacak KOSGEB desteğinin, kurmak istediğiniz işletmenin daha sağlıklı koşullarda sürdürülebilir bir işletme için talep edileceği vurgulanmalıdır.

  • Hangi sebeple bu işi ve mesleği tercih ettiniz?

Bahsettiğiniz meslek ve işle ilgili deneyimli olduğunuzu ve bu işi yapmak için oldukça istekli olduğunuzu, kararlılıkla dile getirmeniz gerekmektedir.

  • Öz sermayeniz sermayeli yeterli mi?

Bu soruya verilecek cevap da KOSGEB yetkilileri öz sermayenizin kesinlikle yeterli olduğuna ikna olmalıdır. Ancak alınacak KOSGEB desteğinin de, işletmenizin daha sağlam bir finansal yapıda ilerlemesine katkı sunacağını düşündüğünüz için başvuru yaptığınızı belirtmeniz yeterlidir.

  • İşletme kurulması halinde, en az 3 yıl işletmeyi kapatmadan devam ettirebilir misiniz? İlk üç yıl içerisinde işletmeyi kapatma olasılığınız var mı?

Oldukça doğru bir iş planlaması yaptığınızı ve doğabilecek risklere karşı, gerekli her türlü tedbiri aldığınızı yetkiliye belirterek, bu konuda ikna edici olmanız büyük önem taşımaktadır. İşletmenizin sahip olacağı finansal yapının olası krizlerde işletmenin devamlılığının sürdürebilir nitelikte olduğunu, KOSGEB tarafından verilecek olan hibe kredisinin, işletmenin 3 yıl içerisindeki devamlılığına daha sağlamlaştırıcı katkı olacağını söyleyebilirsiniz.

  • KOSGEB neden size yatırım yapmalı, neden hibe vermelidir?

Bu soruya verilebilecek cevap, oldukça kritik öneme sahiptir. Girişimci öncelikle kendisini fikirleriyle ve risk yönetiminde alabileceği kararlarla ispat etmek durumundadır. Bu nedenle bu soruya, ikna edici ve ispat niteliği taşıyan cevaplar vermelidir. Bu soruya cevap verirken faaliyet alanınızda tecrübeli olduğunuzu, bu iş için birikim ve sermayenizin, bulunduğunu pazar ve risk araştırmasını detaylı bir şekilde yapıldığını ve rekabet artışı nedeniyle KOSGEB hibe kredisine ihtiyaç duyulduğunu vurgulamanız gerekir. Aynı zamanda sektörün sürdürülebilir bir sektör olması nedeniyle, birçok kişiyi istihdam edileceği de vurgulanmalıdır.

Size sorulan soru her ne olursa olsun, cevap verirken ciddiyetinizi koruyarak ve ikna edici bir şekilde cevap vermek oldukça önemlidir. Kuracağınız işte geçmişe dönük tecrübeleriniz olduğu hakkında, KOSGEB mülakatına katılan kurulu ikna edici söylemlerde bulunmanız gerekir. KOSGEB mülakatında sorulan sorular hakkında, bilgiler verdik. Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşarak, daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir