Kosgeb Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?


58
564 Paylaşım, 58 points


Kosgeb bir tür devlet desteği olup, faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu durum KOBİ’ ler ve küçük işletmeler için bulunmaz bir fırsat niteliğindedir. Belli bankalarla anlaşılmaktadır. Anlaşma yapılan bankalar üzerinden kredi çekilmekte, geri ödemeler ise yine bankaya yapılmaktadır. İşletmenin kar sürecine geçmesi adına Kosgeb, 12 ay süre tanıyor. Yani ödemeler 12 ay sonra başlatılıyor. Böylece işletme elde etmeye başladığı karı bankaya yatırıyor. Ödemeler başladıktan sonra 36 ay vade ile gerçekleştiriliyor. Yani ödemelerin bitmesi 48 aya tekabül etmektedir. Kosgeb kredisinin sunmuş olduğu en önemli avantajlardan biri ise ödemelerin 3 ayda bir yapılabilmesi kolaylığıdır. Aylık ödeme yapmak isteyen işletmeler de olabilir. Bu konuda ödeme planı ilgili banka ile görüşülerek halledilmektedir. İşletmesi önemli şekilde kara geçen bazı kuruluşlar, borcu hemen kapatma yolunu seçebiliyor. Aylık ödemeye göre tahsis edilen borçlar istenirse hemen kapatılabiliyor. Ayrıca işletmeler kabul edildiği takdirde 50 bin TL hibe ve 50 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalanma hakkı bulunuyor. Yani toplamda 100 bin TL değerine kadar ihtiyaç giderilebiliyor.

Kosgeb Nedir? Neden Gereklidir?

Türkiye’nin ekonomisinin uluslararası rekabet piyasasında canlandırılması adına çeşitli projeler geliştirilmektedir. Özellikle son dönemlerde yaşanan birtakım siyasi olaylar ve ekonomik sıkıntılar, bu anlamda çalışmaları daha da güçlendirdi. Büyük işletmeler, zaten bir şekilde ilerleme katetmektedir. Üstelik büyük işletmelerde risk oldukça aşağılarda olup, dağılma halinde toparlama ihtimali yüksektir. Ancak küçük işletmeler için bu durum geçerli değildir. En ufak bir ekonomik sorunda bir daha toparlanmamak üzere dağılabiliyorlar.

Bu durum ise ülke ekonomisinin uluslararası ticaret hususunda rolünü en aşağılara çekmektedir. Bu duruma dayanarak küçük işletmeler için devlet desteği sağlanma gerekliliği ortaya çıkmıştır. İşte burada imdada yetişen KOSGEB küçük ve orta dereceli işletmeler için gereken desteği sağlamaktadır. Devlet bu yardımı kosgeb kredileri ve kobilerle gerçekleştirmektedir. Böylece işletmenin kısa süre toparlanması ve büyümesi sağlanmaktadır. Türkiye’nin dış piyasadaki rekabet gücünün artması adına Kosgeb gereklilik taşır. Ayrıca iç piyasada rekabet gücünün artması, işsizliğin azalması ve halkın geçimini sağlayacak kaynaklara rahatlıkla ulaşması ülke içi ekonomiye ve kalkınmaya büyük katkı sağlayacaktır.

Kosgeb Başvuruları Nasıl Gerçekleşiyor? 

Devlet ekonomisine büyük destek sağlayan kosged programları, birtakım aşamalarla belli noktalara ulaşmaktadır. Öncelikle Kosgeb kredisinden faydalanabilmek için küçük ya da orta ölçekte bir işletmeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu işletmeyi genişletmek adına projesi olanlar krediden faydalanabilirler. Ayrıca henüz iş hayatına atılım sağlamamış girişimciler için de bu durum geçerlidir. Öncelikle kendine özgü bir projesi olan girişimciler krediden faydalanabiliyor. Kosgeb başvurusunu gerçekleştiren adaylar öncelikle 32 saat süren girişimcilik eğitim programına katılmaktadırlar. Bu aşamada girişimciliğin kuralları anlatılmaktadır. Programdan sonra girişimcilik sertifikası verilmektedir.  Eğitim programı sona erdikten sonra girişimciler için proje aşaması başlamaktadır. Bu noktada iyi bir proje sunmak önem taşıyor. Projeniz ne kadar inandırıcı ve güvenilir ise şans o kadar yükselmektedir. Projenin kabul edilmesiyle birlikte destek başlamaktadır.

Kosgeb Danışmanlık Hizmeti

Kosgeb, işletmelere, e-ticaret sitelerine ve buna benzer kuruluşlara uzmanları aracılığıyla danışmanlık da vermektedir. Bu danışmanlık başvuru ve onay süreciyle gerçekleşebiliyor. Ayrıca bu hizmet satın alınmaktadır. Yani belli bir ücret ödenerek gerçekleşiyor. Bu hizmette Kosgeb, öncelikle 6 bin TL destek sunmaktadır. Yani satın almış olduğunuz desteğin 6 bin TL kadar tutarını size geri ödüyor. Hizmeti yalnızca TSE belgeli kuruluşlardan alabilirsiniz. Yani bu kuruluşların vermiş olduğu destekler onaylanmaktadır. Eğer Kosgeb’e kayıtlı bir işletmeniz var ise danışmanlık hizmetinden hemen faydalanabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir