KOSGEB Hibesi ve Kredi Başvuru Şartları


56
544 Paylaşım, 56 points


KOSGEB, Küçük ve Orta Seviyedeki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bir kurumudur. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan bu kurum 1990 yılında faaliyetlerine başladı. Kurulduğu yıldan bu yana işletme kurmak isteyen girişimcilere destek oldu, mevcut işini büyütmek isteyen ancak gerekli sermayeyi bulamayan işletmelere milyonlarca lira değerinde hibe (geri ödemesiz kredi) ve ucuz (geri ödemeli faizsiz ya da çok düşük faizli) kredi sağladı.

İstihdam sağlanıyor ve iyi fikirler destekleniyor

KOSGEB’in son yıllarda geliştirdiği projeler milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiriyor. Türkiye’deki işsizlik oranını azaltmak, ekonomik kalkınmayı artırmak ve nitelikli işçi yetiştirmek için çeşitli kredi ve hibeler veren KOSGEB, 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemeli desteklerle vatandaşa kendi işini kurarak patron olma imkanı sunuyor. Bu güne kadar bu projelerden faydalanarak yüzlerce başarılı işletme kuruldu ve birçoğu hala iş hayatında büyümeye devam ediyor. Böylelikle girişimde bulunmak isteyen ancak maddi gücü olmayan potansiyel patronlar kendi işine sahip oldu ve onlarca işsiz insana da aynı zamanda istihdam sağlandı.

KOSGEB’den nasıl kredi ya da hibe alınır?

KOSGEB’in destek unsurları arasında bazı şartlar aranıyor. İlk şart 18 yaşını doldurmuş olmak. İkinci basit şart ise ne yapmak istediğine karar vermek. Ve tabi ki işsiz bir birey olmanız da aranan şartlardan. Daha sonra herhangi bir mal varlığınızın ve yüksek meblağda nakit paranızın olup olmadığı sistem tarafından araştırılır. KOSGEB’e başvuru yapmak için genel merkezine gitmenize gerek yok. Başvurular tamamen internetten yapılıyor.

Gerekli başvuru formunuzu e – devlet üzerinden doldurarak KOSGEB’e başvurunuzu yapmış olursunuz. Yeni Girişimci Desteği programında kosgeb kredileri kullanmak için yeterli şartları tamamlayanlara öncelikle şirketi kurmak için 2 bin TL destek veriliyor. Şirket kurulduktan sonra ise ofis malzemeleri ya da yapılan işe göre teçhizat ve makine temini için de 18 bin TL ödeme yapılıyor. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık işletme kurulmuş oluyor ve işletme giderleri desteği adı altında büyük bir ödeme daha yapılıyor: 30 bin TL. Böylelikle 50 bin TL’lik geri ödememek üzere destek sağlanmış oluyor. Şimdi yapmanız gereken tek şey işletmenizi ayakta tutmak.

Destek sadece küçük işletmeler için değil

Eğer daha büyük bir işletme kurma hayaliniz varsa bu da mümkün. Bu durumda da 150 bin TL’ye kadar nakit destek alabilirsiniz. Ancak 100 bin TL’sini aylık olarak geri ödemek şartıyla. Bu sistemde de 50 bin TL hibe ediliyor, sadece geri kalan 100 bin TL uygun taksitlerle alınıyor. Eğer kosged programları için başvurmak istiyorsanız ve kadın girişimci, engelli bir birey, şehit yakını ya da gazi iseniz bu desteklerden faydalanma şansınız oldukça yüksek. Tabi diğer vatandaşların da kurumdan maddi destek konusunda yararlanma imkanları bulunuyor.

Sadece parasal destek sunulmuyor

KOSGEB’in destekleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Eğer hem paranız hem de deneyiminiz ve birikiminiz yoksa ama işletme sahibi olmak istiyorsanız o da mümkün. Kurum, size belli bir süre kurs veriyor ve bundan hiçbir ücret almıyor. Uygulamalı olarak profesyonel girişimci eğitimi alıyorsunuz ve ardından bir yarışma düzenleniyor. Eğer faydalı olduğu düşünülen bir fikriniz varsa ve bu fikri plana döktüyseniz, bu planla iş planı ödülü almaya hak kazanabilirsiniz. Bu ödül ise 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu herhangi bir kredi değil, tamamen destekleme amaçlı sunulan bir ödül. Yeter ki işe yarar bir fikriniz olduğunu insanlara gösterin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir